در این خبر به بررسی قیمت انواع چند راهی برق در بازار پرداختیم.

محافظ برق را می‌توان یکی از مهمترین لوازم کاربردی در صنعت برق برشمرد که در هر خانه‌ای حداقل یک عدد از آن موجود می‌باشد. این محافظ‌ها در مسیر ورودی جریان برق به دستگاه‌های الکتریکی وصل می‌شوند و اگر زمانی ولتاژ برق دچار نوسان گردد و یا شوک‌های الکتریکی رخ دهد محافظ برق مانع از رسیدن این شوک‌ها به لوازم و در نتیجه آسیب رسیدن به آن‌ها می‌شود.

مقدار جریان مورد نیاز برای کارکرد اکثر وسایل برقی با یکدیگر متفاوت است و قطعا ولتاژ مورد نیاز یخچال با ولتاژ یک لپ تاپ به یک اندازه نخواهد بود.

هرگاه میزان این ولتاژ جریان عبوری از حد معمول و آن بازه استاندارد خارج شود، آنگاه دستگاه محافظ برق با قطع اتصال برق مانع از آسیب رسیدن به تمامی لوازم الکتریکی خواهد شد.

این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده که در برابر نوسانات و شوک الکتریکی از خود مقاومت و حساسیت نشان دهد، اما پس از قطع کردن جریان جاری در مدار، مدتی بعد مجددا آن را متصل می‌کند اما این بدان معنا نیست که محافظ برق در هر زمانی که بخواهد جریان را می‌تواند قطع کند، بلکه این جریان زمانی قطع می‌شود که نوسانات رخ دهند.

این محافظ مجهز به برد الکترونیکی است که درست در زمان افت و خیز جریان دست به کار می‌شود و با کمک مدار تأخیر پس از مدت زمان کوتاهی دوباره شروع به کار و متصل کردن مدار می‌کند.

محافظ را می‌توان در تمامی صنایع و ساختمان‌هایی که از لوازم برقی استفاده می‌کنند، به کار برد. ناگفته نماند که برای هر نوع از لوازم الکتریکی به صورت جداگانه یک محافظ برق طراحی کرده اند. بسیاری محافظ را با چند راهی اشتباه می‌گیرند، اما تفاوت میان محافظ برق و چند راهی بسیار است.

کاربرد سه راهی

یکی از پرکاربردترین تجهیزات الکتریکی سه راهی است که در پورت‌های سه تایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سه راهی‌های معمولی تنها برای انشعاب یا اتصال چندین دستگاه مختلف استفاده می‌کنند. تصور کنید چندین نوع وسیله الکتریکی در آشپزخانه و در یک نقطه دارید که همزمان نیاز به انرژی برق دارند، اما تنها یک پریز در اختیار می‌باشد.

سه راهی به عنوان یک وسیله الکتریکی خاص وظیفه دارد تا به عنوان یک اتصال دهنده رابط بین پریز و چندین نوع وسیله الکتریکی باشد. شما برای استفاده از سه راهی‌های معمولی هیچ محدودیتی ندارید و می‌توانید در تمام حوزه‌ها از یک سه راهی معمولی استفاده نمود. یک سه راهی می‌تواند بر اساس پارامتر‌های مختلفی، چون اشکال، مدل، نوع تکنولوژی، کاربرد و … دارای انواع مختلفی باشد.

تفاوت میان محافظ برق و چند راهی

صنعت برق یک صنعت بسیار بزرگی است که دنیایی از تجهیزات و لوازم الکتریکی را دربر می‌گیرد. محافظ برق و چند راهی هر دو جزو لوازم الکتریکی بسیار کاربردی هستند که اهمیت بسیار زیادی در صنعت برق دارد اما بسیاری از افراد تفاوت میان محافظ برق و چند راهی را نمی‌دانند و کاربرد هر دو را به یک اندازه خواهند دانست.

جدا از مشخصات و نوع کاربرد، از روی نام این دو وسیله نمی‌توان به تفاوت‌ها پی برد؟ محافظ برق، همانطور که از نامش پیداست یک نوع وسیله محافظتی است؛ که برای کنترل میزان جریان ورودی و محافظت از لوازم الکتریکی بوده و در مواقع حساس، چون نوسانات برق از لوازم الکتریکی محافظت خواهد کرد. اما یک سه راهی، یک نوع وسیله الکتریکی است که جهت متصل کردن چندین وسیله به یک پریز به کار می‌رود.

هنگامی که شما می‌خواهید به صورت همزمان از چند وسیله الکتریکی استفاده کنید، اما تنها به یک پریز دسترسی دارید. در این زمان شما می‌توانید به راحتی با کمک یک سه راهی همزمان جریان جاری در مدار را برای چندین نوع لوازم الکتریکی استفاده نمایید. مهمترین تفاوت میان محافظ برق و چند راهی عبارتند از:

یک سه راهی اگرچه محافظت از اضافه بار مدار را به عهده دارد، اما به عنوان یک محافظ ولتاژ دیگری عمل نخواهد کرد. اما در صورتی که محافظ برق، لوازم الکتریکی را در برابر تمامی جریانات و شوک‌های الکتریکی حفظ می‌کند.
سه راهی یک وسیله کاربردی یا یک نوع اتصال کننده است که رابط میان یک پریز و چندین نوع وسیله الکتریکی دیگر می‌باشد.
محافظ برق بسیار پیشرفته‌تر از یک سه راهی بوده و بر اساس تکنولوژی روز دنیا طراحی می‌شود. با کمک حسگر‌های مخصوصی که دارد به راحتی توان زیاد ورودی را جلوگیری کرده و باعث قطع مدار می‌گردد.

فهرست قیمت برخی از انواع چند راهی برق موجود در بازار به شرح زیر است.

 

 

 

 

 

نام کالا  قیمت (تومان)

محافظ ولتاژ کولر گازی مایسا مدل MP411

۳۰۹,۰۰۰

محافظ ولتاژ مایسا مدل MP 343

۲۹۹,۰۰۰

محافظ ولتاژ مایسا مدل MP 347

۳۱۸,۰۰۰

محافظ ولتاژ مایسا مدل MP 245

۳۱۳,۰۰۰

محافظ ولتاژ مایسا مدل MP242

۲۷۸,۰۰۰

محافظ ولتاژ مایسا مدل MP401  پکیجی و یخچالی

۲۱۱,۰۰۰

محافظ ولتاژ مایسا مدل MP 243

۳‍۱۹,۰۰۰

محافظ ولتاژ مایسا مدل MP 247

۴۳۰,۰۰۰
 
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۱۵ ۲۸ خرداد ۱۴۰۲
همه لوازم کممرسوری باید محافظ داشته باشن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۵ ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
تبلیغ بود دیگه؟؟
آخرین اخبار