مرخصی ۱۲ روزه به زندانیان واجد شرایط به‌مناسبت هفته قوه قضاییه

رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: به‌مناسبت هفته قوه قضاییه مقرر شده تا به زندانیان واجد شرایط 12 روز مرخصی اعطا شود.

هم‌زمان با چهارمین روز از هفته قوه قضاییه، علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران به‌ منظور رسیدگی به درخواست‌ها، مسائل و مشکلات حقوقی و قضایی زندانیان و در راستای سیاست‌های کلان قوه قضاییه، در رأس یک هیئت قضایی 70 نفره در ندامتگاه قزلحصار حضور یافت.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ابتدای حضور در ندامتگاه قزلحصار از کارگاه‌های تولیدی واقع در این مجموعه بازدید به‌عمل آورد و با مددجویان شاغل در این کارگاه‌ها گفت‌وگو کرد.

وی در جریان این بازدید، میزان رضایت مددجویان از درآمدهای حاصل از اشتغال در ندامتگاه را مورد بررسی و پرسش قرار داد که مددجویان با اشاره به یادگیری مشاغل و استفاده از فرصت ایجاد شده در شرایط زندان، دریافت دستمزد را بر اساس میزان تحویل کارهای انجام شده، مطلوب توصیف کردند.

توصیه رئیس کل دادگستری استان تهران به قضات در جریان بازدید از زندان رئیس کل دادگستری استان تهران

 طی نشستی با حضور معاونین قضایی، روسای دادگستری‌ها و دادستان‌های شهرستان‌های تابعه و قضات ذی‌ربط توصیه‌هایی را در جهت گره‌گشایی از مشکلات و مسائل زندانیان ارائه کرد و ضرورت توجه به حقوق مددجویان و جلوگیری از تضییع آن را یادآور شد.

القاصی همچنین از قضات و مدیران قضایی موکدا خواست تا از بازدیدهای نمایشی و بدون نتیجه اجتناب کنند و در جهت حل مشکلات زندانیان از هیچ اقدامی دریغ ننمایند.

رئیس کل دادگستری استان تهران در بخش پایانی بازدید از زندان قزلحصار گفت: به‌مناسبت هفته قوه قضاییه به تمامی مدیران واحدهای قضایی ابلاغ گردید تا قضات و مدیران قضایی در روز جاری ضمن حضور در زندان‌های استان تهران، مسائل و مشکلات زندانیان را به‌طور مستقیم مورد بررسی قرار دهند و دستورات لازم را در جهت حل مسائل و مشکلات مددجویان صادر نمایند.

بررسی وضعیت تمامی زندانیان در بازدید هیئت‌های قضایی اعزامی به زندان‌ها

وی هدف از انجام این بازدیدها را حل مشکلات زندانیان در چارچوب قوانین و مقررات عنوان کرد و گفت: به تمامی همکاران قضایی حاضر در زندان‌های استان تهران تاکید شده است که وضعیت همه زندانیان مورد بررسی قرار گیرد و فرایندهای قضایی به‌گونه‌ای دنبال شود که هیچ زندانی وجود نداشته باشد که وضعیت آن بررسی نشده باشد.

جمع‌آوری درخواست‌های حقوقی و قضایی زندانیان به‌منظور بهره‌مندی از تسهیلات ارفاقی

القاصی با اشاره به جمع‌آوری درخواست‌های حقوقی و قضایی زندانیان به‌منظور بهره‌مندی از تسهیلات ارفاقی تصریح کرد: به معاونت نظارت بر زندان‌ها دستور داده شد تا ضمن دریافت درخواست‌های زندانیان برای بهره‌مندی از تسهیلات ارفاقی، پس از انجام بررسی‌های لازم درخواست‌های زندانیان واجد شرایط را به‌منظور تصمیم‌گیری در اختیار کمیسیون عفو و بخشودگی قرار دهند.

تکلیف معاونت نظارت بر امور زندان‌ها برای بررسی درخواست‌های زندانیان

رئیس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: معاونت نظارت بر امور زندان‌ها همچنین مکلف شد تا به‌منظور تسریع در تعیین تکلیف درخواست‌های زندانیان برای بهره‌مندی از تسهیلات ارفاقی کارگروه ویژه‌ای را تشکیل دهد و همه درخواست‌ها را بدون استثناء و به‌طور دقیق بررسی نماید تا پس از آن پیرامون اشخاص واجد شرایط در کمیسیون عفو و بخشودگی اتخاذ تصمیم شود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتیجه نهایی اعم از برخورداری از تسهیلات ارفاقی و یا عدم برخورداری به فرد زندانی اعلام شود.

تعیین قضات و شعب ویژه به‌منظور تسریع در تعیین تکلیف درخواست‌های زندانیان

وی با اشاره به تعیین قضات و شعب ویژه به‌منظور تسریع در تعیین تکلیف درخواست‌های زندانیان برای بهره‌مندی از تسهیلات ارفاقی گفت: در جریان بازدید امروز مقرر شد تا شورای طبقه‌بندی زندان در زندان قزلحصار و دیگر زندان‌ها ضمن بررسی خارج از نوبت درخواست‌های زندانیان، نتایج حاصله را در اسرع وقت به دفتر امور زندانیان، معاونت مربوطه و کمیسیون عفو و بخشودگی اعلام کنند.

اعطاء 12 روز مرخصی به زندانیان واجد شرایط به ‌مناسبت هفته قوه قضاییه

القاصی در ادامه سخنان خود از تصمیم‌گیری به‌منظور برخورداری تعداد قابل توجهی از زندانیان واجد شرایط از تسهیلات ارفاقی در روز جاری و در جریان بازدید قضات از زندان‌های استان تهران خبر داد و اظهار کرد: به‌مناسبت هفته قوه قضاییه مقرر شده است تا به زندانیان واجد شرایط 12 روز مرخصی اعطا شود که پیش‌بینی می‌گردد حدود هزار نفر از مددجویان از این ارفاق قانونی بهره‌مند شوند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار