رادیو در روز جهانی مساجد

رادیو به مناسبت روز جهانی مساجد، با معرفی مساجد کشور و اهمیت نماز جماعت برنامه‌هایی را تقدیم مخاطبان می‌کند.

 ۳۱ مرداد روز جهانی مساجد نامگذاری شده است. در سال ۱۳۴۸ در چنین روزی مسجدالاقصی که قبله اول مسلمین جهان است توسط صهیونیست‌ها به آتش کشیده شد. شبکه‌های مختلف رادیویی به مناسبت فرارسیدن «روز جهانی مساجد» برنامه‌هایی را برای تولید و پخش آماده کرده اند که بدین شرح است:

معرفی مساجد کشور در «سرزمین من» رادیو فرهنگ 

برنامه «سرزمین من» هر روز ساعت ۱۳:۰۰ دو بخش را به موضوع مساجد اختصاص می‌دهد. هرروز یکی از مساجد کشور معرفی و در این برنامه به معماری مساجد در بافت شهری ایران پرداخته خواهد شد و در هر برنامه تاریخچه و نوع معماری یکی از مساجد کشور بررسی می‌شود. در این برنامه به طور ویژه محمدرضا مختاری در گذری بر رویداد‌های تاریخی به چرایی نامگذاری روز مساجد می‌پردازد.

 برنامه «قرار آدینه» که جمعه‌ها ساعت۱۱:۳۰ از رادیو فرهنگ پخش می‌شود، ویژه اطلاع رسانی از برنامه‌های ستاد نماز جمعه در سراسر کشور است و در بخش کارشناسی به اهمیت نماز جماعت و نماز جمعه پرداخته و در هر برنامه ائمه جمعه دو‌شهر به تشریح برنامه‌های ستاد اقامه نماز جمعه این شهر‌ها پرداخته و درباره مضمون خطبه‌های نماز جمعه نیز صحبت می‌کنند.

رادیو تهران در ساحت حضور

برنامه «در ساحت حضور» از رادیو تهران سال‌های متمادی انعکاس برگزاری مراسم نماز جمعه تهران را بر عهده داشته است. "در ساحت حضور" نه تنها اختصاص به خطبه‌های نماز جمعه، سخنرانی‌ها و قرائت وصیت نامه شهدا داشته بلکه به پخش گزارش‌های مردمی از اهمیت و جایگاه نماز جمعه و ارائه مطالبی در مورد اهمیت روز جمعه دارد.

اهمیت نماز جماعت در رادیو ورزش

برنامه «به اضافه ورزش» در یک برنامه به موضوع نماز جمعه و نماز جماعت خواهد پرداخت.

«ندای جمعه» در رادیو معارف 

در «ندای جمعه»، خطبه‌های نماز جمعه تهران ساعت ۱۱:۵۰ شنیده می‌شود. پخش خطبه‌های نماز جمعه قم، ساعت ۲۲:۰۰ پخش خواهد شد.

«نوبت عاشقی» در رادیو صبا 

این شبکه رادیویی به مناسبت هفته مساجد از امروز تا ۵ شهریور ویژه برنامه اذان گاهی «نوبت عاشقی» را با موضوع مسجد و جایگاه آن در جامعه مسلمین راهی آنتن می‌کند. این ویژه برنامه با بهره گیری از کلام مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و خوانش شعر و متن به گرامیداشت هفته مساجد می‌پردازد. «نوبت عاشقی» هر روز حوالی اذان ظهر پخش می‌شود.

رادیو پیام و «مسجد من» 
«مسجد من» با هدف معرفی مساجد ۳ بار قبل از بخش‌های اذان گاهی از شبکه رادیویی پیام شنیده می‌شود.

برنامه‌های مرتبط با روز جهانی مسجد در رادیو گفتگو 

دو برنامه «گفتگوی فرهنگی» با موضوع ضرورت بهره گیری از نخبگان مسجدی در تحولات مسجد و ارزش و جایگاه مساجد در تاریخ اسلام و انقلاب از رادیو گفتگو شنیده می‌شود. همچنین در برنامه «رواق تماشا» مساجد تاریخی ایران از ترویج فرهنگ اسلام تا معماری و جذب گردشگری معرفی می‌شود.

«به افق آفتاب» در رادیو ایران 

برنامه اذان گاهی «به افق آفتاب» نیز با رویکرد نقش سازنده مساجد در زندگی اجتماعی ساعت ۱۱:۴۰ از رادیو ایران پخش می‌شود.

رادیو قرآن و «گلدسته»

رادیو قرآن، ویژه برنامه معارفی و نیایشی «گلدسته» را با رویکرد و ساختاری نو در دقایق نورانی پیش از اذان ظهر تقدیم شنوندگان نمازگزار می‌کند.» گلدسته» عنوان ویژه برنامه اذانگاهی رادیو قرآن است؛ که هر روز به مدت ۲۰ دقیقه در لحظات نورانی پیش از اذان ظهر همراه نمازگزاران خواهد بود.
این برنامه نیایشی و معارفی کاری از گروه علوم قرآنی رادیو قرآن با بخش‌ها و آیتم‌های متنوع دعا خوانی، پخش احکام، گزارش از مساجد سراسر کشور، آیتم تریبون آزاد (پخش پیشنهادات مخاطبان در خصوص برنامه‌های مساجد) و بخش لطیفه‌هایی در خصوص نماز به کارشناسی حجت الاسلام قرائتی و آیت الله مجتهدی تهرانی؛ به استقبال اذان ظهر می‌رود.

مساجد محله در رادیو سلامت 

رادیو سلامت عصر‌ها شنبه تا چهارشنبه در بخش «مسجد محله» به منظور آشنایی مخاطبان با برنامه‌های مساجد در محلات هر دو هفته یک بار در برنامه «عصری نو» با مسئولان مساجد به شرح برنامه‌ها و فعالیت‌های آنان در مساجد می‌پردازد و مردم محله نیز نظرات خود را بیان می‌کنند.
همچنین در برنامه «تابیکران» دوشنبه ۳۱ شهریور، روز جهانی مسجد موضوع برنامه خیرین مسجد ساز خواهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار