شفافیت در بازار مسکن با سامانه املاک و اسکان

طی دو سال گذشته با راه اندازی سامانه املاک و اسکان علاوه بر بهبود و ساماندهی بازار مسکن شاهد شناسایی خانه های خالی در مناطق مختلف کشور و اخذ مالیات از این بخش بوده ایم.

 راه اندازی سامانه املاک و اسکان یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها در حوزه مسکن برای ساماندهی این بازار بود که از سال ۱۴۰۰ فعالیت در این بخش با بالا آمدن سایت ثبت نام متقاضیان آغاز شد.

با درج اطلاعات در این سامانه هیچ نوع مالیاتی به خانه اول و دوم شما در شهری دیگر و همچنین خانه‌های واقع در شهر‌های کوچک و روستا‌ها تعلق نمی‌گیرد، اما باید ثبت نام کنید. ضمنا در آینده ارائه خدمات دولتی شامل یارانه، گواهینامه، انشعابات، افتتاح حساب بانکی و بسیاری دیگر از خدمات مشروط به ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه املاک و اسکان و دریافت کد یکتا خواهد بود.

 ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوار‌ها در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ آغاز شده است. تمامی سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحد‌های مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت‌های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را  در سامانه املاک و اسکان درج کنند.

براساس این گزارش  افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست؛ درصدی از این رشد غیرمنطقی قیمت‌ها ناشی از احتکار و فعالیت‌های سوداگرانه است و همین موضوع موجب شده هم در بخش خرید مسکن و هم در بخش اجاره‌بها مردم با مشکل مواجه باشند. مالیات از خانه‌های خالی می‌تواند عرضه واحد‌های مسکونی به بازار را افزایش دهد و  سرمایه‌های حبس شده در این خانه‌ها را به بخش تولید و ساخت و ساز هدایت کند.

یکی از موارد بسیار مهمی که زمینه ساز شناسایی خانه‌های خالی در کشور می‌شود استفاده از سامانه املاک و اسکان است که در همین رابطه  حسین عبداللهی کارشناس مسکن   در پاسخ به این سوال که چرا پس از گذشت دو سال تاکنون مالیات زیادی از خانه‌های خالی اخذ نشده است، گفت: با وجود اینکه مالیات بر خانه خالی موجب کسب درآمد برای دولت و صرف آن در ساخت و ساز نهضت ملی مسکن می‌شود؛ اما هدف از آن عرضه خانه‌ها در بازار اجاره و ملکی است و باید روی این موضوع هدف‌گذاری شود.

او  ادامه داد: اخذ مالیات بر خانه خالی آغاز شده و به مرور در حال مطالبه و وصول است که برآورد می‌شود در صورت تکمیل وصولی‌ها حداقل هزار میلیارد تومان برای سال مالیاتی ۱۴۰۰ اخذ شود. برای اولین بار در کشور این ابر پروژه اجرایی شده است و طبیعتاً ضعف‌هایی نیز وجود دارد که نیازمند همکاری، تعامل دستگاه‌ها و بهبود کیفیت اطلاعات در کشور است که اقدامات خوبی در این زمینه در حال انجام است.

این کارشناس در پاسخ به این پرسش که در قانون جدید روش شناسایی خانه‌های خالی به چه شکلی است، گفت: شناسایی خانه‌های خالی در قانون سال ۱۳۹۴ صرفاً بر اساس تجمیع اطلاعات دستگاه‌ها در سامانه ملی املاک بود که با اضافه شدن خوداظهاری مردمی در اصلاحیه سال ۱۳۹۹، از اطلاعات دستگاه‌ها و خوداظهاری تقاطع‌گیری می‌شود و آخرین سکونت خانواده‌ها تشخیص داده خواهد شد که این اقدام به بروز شدن و ارتقای کیفیت داده‌ها کمک شایانی می‌کند.

عبدالهی بیان کرد: در قانون جدید دیگر نیازی به کنترل مصرف برق، آب و ... نیست و نیازی هم به کنترل خالی بودن خانه از طریق مراجعه حضوری بازرسان و ممیزی نخواهد بود؛ چراکه تمام فرآیند تشخیص توسط اظهار مردم و دستگاه‌های دولتی به صورت سامانه‌ای صورت می‌پذیرد.

این کارشناس در پاسخ به این پرسش که چه دلیلی دارد تا مردم در خود اظهاری شرکت کنند، گفت: این سامانه دریافت خدمات توسط مردم را آسان و به سیاست‌گذاری دقیق و دسترسی مردم به مسکن کمک بسیاری خواهد کرد که اغلب مردم به دلیل همین موضوع همکاری می‌کنند؛ علاوه بر این موارد در اصلاحیه قانون، چندین ضمانت برای الزام افراد به خوداظهاری دیده شده است.

عبداللهی ادامه داد: به عنوان مثال برخی از خدمات عمومی کشور مانند ارسال اسناد و مدارک، گذرنامه، ثبت نام مدارس و یا خدمات بانکی منوط به خود اظهاری شده و همچنین که در صورت عدم اظهار ملک، علاوه بر اینکه تعرفه‌های برق با بالاترین پلکان مصرفی محاسبه می‌شود؛ واحد مسکونی در حکم خانه خالی شناسایی شده و مالیات از آن اخذ می‌گردد.

این کارشناس با بیان اینکه در زمینه استعلام خدمات عمومی، اطلاعات سامانه املاک وزارت راه و شهرسازی ارتقا یافته و به منظور تسهیل در ارائه خدمات به مردم و کاهش هزینه و زمان، نیاز است که دستگاه‌های اجرایی به این سامانه متصل شوند، گفت: براساس گزارشات وزارت راه و شهرسازی، در حال حاضر اطلاعات محل اقامت بیش از ۷۵ میلیون خانوار در سامانه ملی املاک و اسکان وجود دارد که این رقم در بین سامانه‌های کشور بسیار بالا محسوب می‌شود. همچنین روند رو به رشد خوداظهاری در طی امسال، سامانه ملی املاک و اسکان را به سمت تکمیل و دقیق شدن اطلاعات سوق داده است.

باوجود آنکه ثبت اطلاعات و استعلام از سامانه املاک و اسکان باید در تمامی دستگاه‌ها الزامی شود و باید تمامی مدارس از طریق این سامانه اقدام به ثبت نام دانش آموزان کنند، اما بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که در برخی از مدارس ثبت نام از این طریق صورت نمی‌گیرد و نیازی به ثبت نام مراجعه کننده در این سامانه نیست.

براساس این گزارش در حال حاضر تعرفه پلکانی هم در قبوض افرادی که ثبت نام نکرده اند وجود ندارد و تا به امروز وزارت نیرو  در این خصوص اقدامی نکرده است.

همچنین پرویز آقایی کارشناس مسکن در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه  داده و اطلاعات  سامانه املاک و اسکان دارای سه کاربرد اصلی بوده که تمامی آن‌ها   به نفع مردم است گفت:  ثبت این اطلاعات برای دریافت برخی خدمات نظیر ثبت نام دانش آموزان در مدرسه لازم است. یا برخی از بانک­ها، ثبت نام در این سامانه را الزام آور کرده اند و در آینده نیز ممکن است بسیاری از خدمات نظیر اخذ پاسپورت، شناسنامه، ثبت نام در دانشگاه، اخذ پلاک خودرو و ... نیز منوط به ثبت نام در این سامانه شود.

او می‌گوید: این اطلاعات به برنامه ریزان و سیاست گذاران کمک می‌کند تا متناسب با نیاز‌های سکونتی مردم برنامه ریزی کنند و در پیش ­بینی بودجه، تخصیص منابع مالی، اصلاح برخی مقررات و قوانین و ... منعطف­تر عمل شود. بستر اصلی برنامه ریزی داده و اطلاعات است و تا زمانی که اطلاعات لازم در اختیار برنامه ریزان نباشد بسیار محتمل است که برنامه‌ها با شکست روبرو شود. ۳- سیاست اصلی این است که همه واحد‌های مسکونی در کشور خالی از سکنه هستند مگر آنکه در سامانه املاک و اسکان ثبت شوند.

آقایی گفت: بنابراین اگر واحد مسکونی در این سامانه ثبت نشود ممکن است مالک بعدا با مسائل مالیاتی روبرو شوند. ضمن آنکه از طریق این سامانه می‌توان سوداگران بخش مسکن را شناسایی کرد و افرادی که واحد‌های مسکونی خالی از سکنه دارند شناسایی شوند و ترغیب به عرضه آن به بازار گردند. در واقع این سامانه موجب شفافیت می‌شود و این شفافیت اهرم اصلی تنظیم بازار است. همچنین اطلاعات این سامانه صرفا مربوط به بخش مسکن نیست و ممکن است در تمام سطوح برنامه ریزی نظیر برنامه ریزی شهری، روستایی و آمایش سرزمین نیز مورد استفاده قرار گیرد.  

وی گفت: از طریق اطلاعات موجود در این سامانه می‌توان بافت‌های فرسوده را شناسایی کرد یا نیاز به ساخت مسکن حتی در روستا‌ها را برآورد کرد در حالی که بدون این اطلاعات، ممکن است نیاز‌های مردم پنهان بماند.

براساس گزارشات وزارت راه و شهرسازی در مجموع از ابتدای راه‌اندازی این سامانه، تاکنون بیش از ۴ میلیون خوداظهاری ثبت گردیده و پس از اتصال خدمات آموزش و پرورش تعداد خوداظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان روزانه به ۵ برابر افزایش یافته است؛ به طوری که تنها در ۴ ماهه ابتدا سال بیش از ۱.۵ میلیون خوداظهاری اقامتگاه اصلی در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت شده که استقبال مردم در سال جاری را نشان می‌دهد و با اتصال سایر دستگاه‌ها این ارقام بسیار بالاتر خواهد رفت.

هر چند مالیات از خانه‌های خالی برای شهر‌هایی با جمعیت بالای یکصد هزار نفر اعمال خواهد شد؛ اما طبق قانون تمامی خانه‌ها اعم از روستایی و شهری باید در سیستم سامانه ثبت شوند و در صورت عدم خود اظهاری در حکم خانه خالی خواهند بود. از اینرو برای جلوگیری از ایجاد مشکل برای مردمِ عادی، فرآیند خود اظهاری از مردم نیاز به آموزش و اطلاع‌رسانی دقیق دارد و لازم است تا مسئولان امر از طریق صدا و سیما، روزنامه، خبرگزاری‌ها به شیوه مصاحبه، کلیپ و موشن‌گرافی نحوه خوداظهاری و حتی قانون را توضیح دهند.

 این سامانه می تواند تحول بزرگی را در بخش مدیریت بازار مسکن و خدمات‌رسانی کشور ایجاد کند؛ چراکه میزان نیاز واقعی به مسکن در هر منطقه از کشور مبتنی بر جمعیت آن، خانوار‌های بی‌مسکن را به خوبی نشان می‌دهد و مبتنی بر آن مسئولان می توانند راهکار‌های متناسب را اتخاذ کنند و مشکل مردمی که به هر دلیلی از تأمین خانه متناسب با نیاز محروم هستند را بر طرف سازند. علاوه بر این کاهش کلاهبرداری، سهولت در دریافت خدمات با حذف فرم‌های طویل و تسهیل در سرشماری برخط نفوس و مسکن تنها بخشی از مزایای دیگر تکمیل این سامانه در کشور خواهد بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
علیرضا
۱۵:۵۳ ۰۸ شهريور ۱۴۰۲
متاسفانه گرانی مصالح ساختمانی و دیگر هزینه های بنایی از یک طرف بالا بودن قیمت زمین از طرف دیگر در کنار هزینه های تهیه نقشه تعرفه‌های عوارض و تراکم شهرداری و نظام مهندسی پدر بعضی جاها اوقاف که به اینها سود زیاد بانک ها هم باید اضافه کرد دیگر چطور برای یک کارمند یا شهروند معمولی خانه دار شده ممکن است؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۲ ۰۸ شهريور ۱۴۰۲
مزد املاکی ها باید بجای درصدی، مقدار ثابت باشد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۴:۱۹ ۰۸ شهريور ۱۴۰۲
تعداد خانه های خالی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۱۳ ۰۸ شهريور ۱۴۰۲
سلام من کارگرم با حقوقم که 7میلیون تومان است . شب میتوانم در پارک بخوابم . متشکرم از مسوولان از توجه آنها به کارگران و اینکه دولت زمین را احتکار کرده و قیمت خانه را گران کرده و باید با زن و بچه در پارک بخوابم
Finland
ناشناس
۱۶:۱۳ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
برید بمیرید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۸ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
هنوز وضعیت مسکن مهر فاز 11 پردیس بعد این همه سال نامعلومه، بلوک ساخته نشده داره بعد میرید سراغ پروژه های ججدید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۵ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
در اثر بی تدبیری و بی کفایتی برخی از مسولین گذشته و حال، قیمت مسکن نسبت به سال ۹۷ بیش از ۳۰ برابر شده که این افزایش در طول زمان اصحاب کهف هم بی سابقه است، حالا سامانه املاک و اسکان چطوری میخاد شفافیت ایجاد کنه و قیمتها را تعدیل کنه اله و اعلم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۰ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
روبروی ساختمان ما طرف دوتا بلوک ده واحدی ساخته و سه ساله از ساختمان نوساز می گذرد و هر چند ماه قیمت ها را بالا میبرد و کلا سکنه ندارد و یه عده افغانی برای محافظت ساکن هستند و هیچ مرجعی نیست که بهش زنگ بزنیم اطلاع بدهیم که مکالیت بهش بگیرند و با مالک هم صحبت می کنیم که کمی ارزن بده هیچکس نمی خره و دولت امکان داره شناسایی کنه و مالیات بگیره در جواب می گوید دولت غلط کرده به من نمی تونه کاری داشته باشه .... دولت باید یه شماره تلفن معرفی کنه و یا یک سایت تا مردم در اطلاع رسانی ساختمان های ساخته شده نوساز خالی مشارکت کنن و به مامورین مالیاتی معرفی کنن ....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۶ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
معلومه
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۱:۳۸ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
شما قیمت سیمان و تیرآهن را ارزان کن، قیمت تمام شده مسکن کاهش میابد و قیمت اجاره هم کاهش میابد. قیمت اجاره تابعی از قیمت تماام شده مسکن است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۷ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
لطفا ب داد معلولان دختر سن بالا هم برسین


اخه چطور قسط ۴۰ میلیونی مسکن ملی و جور کنن نه تحت حمایت خانواده هستن نه تحت حمایت شغلی کارفرمایان


شخصا نزدیک ب دهه ۵ زندگی م همش تو شرکتهای خصوصی با حقوق شغل پیدا کردم حالا هیچ پشتوانه مالی ندارم

خونه ورثه ی پدرم ب نام مادر سالمندم ک بهانه ی شده ک میگن سرپرست تون یعنی مادرم مالک خونه هس

بابام
این خونه ارثیه چندین نفر از خانواده م از پدرمه ک ب نام مادرم زدن

پس فردا چندر غازی ازش بهم میرسه
Iran (Islamic Republic of)
سپهر
۱۱:۰۵ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
بزرگترین شفافیت اینه که دیگه کسی نمیتونه صاحب خونه بشه
والسلام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۸ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
باز پولها به سمت بازار مسکن برود خیلی بهتر از این که به سمت دلار وسکه برود .
چون باعث می شود خیلی از کالاهای اساسی تغییر وارزش دلار هم بالا برود.
مثل قیمت گوشت که واقعا نجومی شده واز عهده خرید آن عاجز شدیم.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۵ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
خشنودی امام زمان ‌(عج) صلوات
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۶ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
دشمنان می خواهند مسیر های منتهی به حرم اهل بیت خالی باشد . مسیر های خودرویی به مشهد خودمان را نگاه کنید . باید توقف گاه های گردشگری کنار جاده ای با مسجد شیعه و آلاچیق های برای چادر زدن و سرویس های بهداشتی مناسب درست شود . مسیر های ریلی و قطار لازم است اما جاده را فراموش نکنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۲ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
وزیر اقتصاد در نشست سخنگوی اقتصادی دولت اعلام کرد که دولت مصوبه خردادماه خود را در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی‌ها اصلاح کرد.اول از جهت مُهر محرمانه‌ای که به اشتباه بر روی این مصوبه درج شده بود؛ و دوم از جهت زمان اجرا که به جای ابتدای فروردین از روز ابلاغ مصوبه یعنی پایان خردادماه در نظر گرفته بود. وزارت نفت فاسد اخه خوراک پتروشیمی ها رو وزارت اقتصاد تامین می کند که قیمت بگذارد ، پوشش فساد وزارت نفت شده با وزارت اقتصاد ، محرمانگی را از وزارت نفت بردارید ، وزارت نفت را شفاف کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۴ ۰۷ شهريور ۱۴۰۲
بعد از مهر که ثبت نام دانش آموزان تمام شد و نصف راه رفته شد باید خانه ها را مجبور میکردید در سامانه املاک ثبت کنند شاید خنده داررباشد ولی افراد خیلی جواب نمیدهد یعنی هر خانه ،زمین ،ملک ،باغ،خوتبگاها دولتی ،خوابگاه های خصوصی ،کلا هر زمین تفکیک شدا که اتاقی داشت و نداشت ،، در این سامانه ثبت شود کلا ربطی نداشته باشد صاحبش کی هست بعد افراد خودش تو سامانه بالا میاد که چقدر ملک برای فرد مورد نظر هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۲ ۰۸ شهريور ۱۴۰۲
عجب دل خجسته ای داری بخدا
تو فکر شو بکن وقتی اطلاعات آمار ارقام تعداد نان های مردم رو دارند آمار ارقام تعداد خانه ها رو نداشته باشند!!!؟
خودرو و ملک سند پلاک ثبتی بعضی ها تجاری داره که همه اینها ثبت و قابل رهگیریه
اگر نداشته باشند چطوری هر ماه کارت سوخت ها رو شارژ می کنند!!!!!!؟ یا برای خانه قبض آب برق گاز صادر میشه!!؟ خانه های خالی به راحتی توسط مامورین ثبت آب برق گاز که حضوری مراجعه می کنند قابل شناسائی
نقل انتقال مالی هم که توی سیستم شبکه بانکی کشور انجام و قابل ردگیری
دل خجسته داری که اینها بفکر ساماندهی و بهبود وضعیت مسکن برای مردم باشند
آخرین اخبار