افزایش ظرفیت پالایشی ستاره خلیج‌فارس به ۴۵۵ هزار بشکه

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس گفت:اجرای طرح‌های افزایش ظرفیت و تنگنازدایی از واحد‌های عملیاتی،ظرفیت پالایشی این شرکت روزانه از ۳۶ به ۴۵۵ هزار بشکه افزایش یافته است.

علیرضا جعفرپور مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس  با اشاره به اینکه اکنون خوراک این پالایشگاه ۴۲ هزار بشکه در روز است، گفت: شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس ظرفیت تولید روزانه ۴۰ میلیون لیتر بنزین، ۱۶ میلیون لیتر نفت گاز و سفید و هزار و ۵۰۰ تن گاز مایع و محصولاتی دیگر از جمله گوگرد، انواع نفتا و حلال‌ها را دارد.

او با بیان اینکه این پالایشگاه با داشتن سهم ۴۰ درصدی از ظرفیت تولید بنزین ایران، بزرگ‌ترین تولید کننده بنزین کشور است، گفت: این پالایشگاه ماموریت تولید حداکثری و تامین فرآورده راهبردی بنزین مورد نیاز کشور را برعهده دارد و از دستاورد‌های ارزشمند نفت ستاره خلیج‌فارس در سال ۱۴۰۱ افزایش بی‌سابقه تولید فرآورده به‌واسطه تنگنازدایی از واحد‌های بنزین‌سازی است.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس گفت: یکی دیگر از دستاورد‌های پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در سال گذشته افزایش تولید بنزین به میزان پنج درصد بود که به ۱۳ میلیارد لیتر رسیده است.

جعفرپور گفت: ستاره خلیج‌فارس پارسال با سهم ۶۵ درصدی در برداشت میعانات گازی از میدان مشترک پارس جنوبی نقش مهمی در تضمین تولید پایدار گاز کشور ایفا کرد.

او با بیان اینکه افزایش ظرفیت ۱۰۰ هزار بشکه‌‍‌ای شیرین سازی انواع فرآورده‌های نفتی در این پالایشگاه اجرایی شده است، گفت: برای تکمیل چرخه تولیدات پالایشگاه، ایجاد توازن در تولید نفت گاز یورو پنج، رعایت تعهدات زیست‌محیطی و ایجاد سودآوری، راه‌اندازی واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز مرحله دوم در دستورکار قرار گرفت و این واحد با ظرفیت تولید روزانه ۴۲ هزار بشکه نفت گاز یورو پنج در مدار تولید قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس گفت:با تغییر کاربری واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز مرحله یک از نفتا به نفت گاز و همچنین افزایش ظرفیت این واحد، تمامی نفت گاز تولیدی از گرید معمولی به یورو ارتقا یافته است و میزان تولید نفت گاز و نفت سفید این پالایشگاه به ۱۰۰ هزار بشکه با کیفیت یورو پنج ارتقا یافت تا پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به جمع تولیدکنندگان نفت گاز یورو پنج بپیوندد.

پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان فعالیت رسمی خود را در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار، از اردیبهشت سال ۹۶ در اوج تحریم‌ها آغاز کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.