یارانه‌های پرداختی باید هدفمند شوند / ۸۰ میلیون نفر در کشور یارانه می‌گیرند

عسگریان با بیان اینکه ۸۰ میلیون نفر در کشور یارانه می‌گیرند، گفت: یارانه‌ها باید هدف گذاری شود و افرادی که نیاز دارند از یارانه برخوردار شوند.

علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست هم اندیشی اعضای شورای عالی استان‌ها با اشاره به اهمیت شورای عالی استان‌ها گفت: نمایندگان شورای عالی استان‌ها چکیده ۱۲۶ هزار عضو شورای کشور هستند و این معدل بسیار خوبی از نمایندگی مردم است.

عسگریان در خصوص سوالات نمایندگان توضیح داد: سال ۷۹ یارانه‌های غیرمستقیم حذف و یارانه‌های نقدی پرداخت شد. قرار بود این یارانه‌ها در سه بخش پرداخت شود. ۵۰ درصد برای قشر محروم و نیازمند باشد، ۳۰ درصد برای صنایع استفاده شود و ۲۰ درصد برای طرح‌های عمرانی هزینه شود. به دلیل اینکه زیرساخت درستی در آن سال‌ها وجود نداشت ۱۰۶ درصد یارانه به ۶۹ میلیون نفر مردم اختصاص یافت و بخشی هم صرف کار‌های عقب مانده دولت شد.

وی افزود: سیاست یارانه دهی این بود که قشر کم درآمد از یارانه برخوردار باشد و عقل و عدالت و شرع هم بر این تاکید دارد. این در صورتی است که اکنون ۷۹ میلیون ۶۰۰ هزار نفر یارانه می‌گیرند.

عسگریان گفت: سال گذشته ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه داده می‌شد و حجم کامل آن ۳ هزار میلیارد تومان بود و در صورتی که با حذف ارز ترجیحی حجم یارانه‌ها به ۲۹ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: ۳۲۰ هزار میلیارد تومان در سال به ۷۹ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر یعنی نزدیک به ۸۰ میلیون نفر یارانه داده می‌شود و اگر کالا برگ هم اضافه شود به ۴۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد و حجم بسیار بزرگی است. این یارانه یارانه سفره مردم بود و به دلیل نبود زیرساخت به درستی هدایت نشد.

وی با بیان اینکه یارانه فقط به صورت نقدی پرداخت نمی‌شود توضیح داد: پیش از این بزرگترین محصول قاچاق از کشور دارو بود چرا که قیمت دارو به دلیل اختصاص یارانه ارزان‌تر از کشور‌های همسایه است.

عسگریان اظهار کرد: در زمینه سوخت هم یارانه زیادی تعلق می‌گیرد در حالی که ۱۸ درصد سوخت را ۲ صدک بالایی مصرف می‌کنند. این در حالی است که دهک‌های پایین بخش کمی را مصرف می‌کنند.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه یارانه بسیار کلانی در حوزه‌های مختلف پرداخت می‌شود گفت: یارانه زیادی در‌حوزه انرژی ارائه می‌شود و به همین دلیل مصرف انرژی بسیار به بالاست. اگر به کشور‌های دیگر توجه کنیم می‌بینیم که هزینه مصرف انرژی چقدر بالاست. این یارانه‌ها باعث شده است تقریبا انرژی به صورت رایگان به دست مصرف کننده برسد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار