مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

از شهریور تا آبان ماه، بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا از شهریور تا آبان ماه است.

ناصر امینی مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه آنفلوآنزا یک بیماری ناشی از ویروس‌های آنفلوآنزاست و با بیماری سرماخوردگی متفاوت است که باعث آلودگی دستگاه تنفسی بسیاری از حیوانات، پرندگان و انسان می‌شود، گفت: آنفلوآنزای انسانی بیماری‌ای به شدت واگیر است و معمولا به وسیله سرفه و عطسه یک فرد بیمار منتشر می‌شود.

او افزود: علائم آنفلوآنزا اغلب از مهرماه آغاز شده است و تا اردیبهشت نیز ادامه می‌یابد ، اما در صورت تزریق نکردن واکسن در زمان مناسب، تزریق آن تا پایان آذر و حتی دیرتر نیز به خصوص در افراد پرخطر توصیه می‌شود.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر نقش بسیار موثری که واکسن در پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا و کاهش عوارض آن دارد، ادامه داد: واکسن آنفلوآنزا از حدود ۸۰ سال قبل تولید شده و اثربخشی آن به طور متوسط حدود ۴۰ الی ۶۰ درصد گزارش شده که این میزان بسته به عوامل مختلفی مانند سن، سلامت گیرنده و واکسن، متفاوت است و به طور موثری از مراجعات سرپایی و میزان بستری شدن در بیمارستان به علت بیماری آنفلوآنزا جلوگیری می‌کند.

امینی بیان کرد: سالانه حدود ۳ تا ۵ میلیون نفر به آنفلوآنزای شدید مبتلا میشوند و حدود ۲۹۰ تا ۶۵۰ هزار مرگ به دنبال آنفلوآنزا رخ می‌دهد.

او تصریح کرد: واکسن آنفلوآنزا خطر مرگ ناشی از آنفلوآنزا در بالغان را حدود ۳۱ درصد و نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه را ۶۰ درصد و مدت بستری شدن را به طور میانگین ۴ روز کاهش می‌دهد.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه، با اشاره به اینکه واکسن سال قبل نمی‌تواند ایمنی کافی برای سال جدید ایجاد کند و افت تدریجی آنتی بادی تولید شده علیه ویروس آنفلوآنزا منجر به کاهش ایمنی نسبت به آن در سال بعد می‌شود، همچنین با توجه به تغییرات سریع ویروس آنفلوآنزا نسبت به تکرار سالانه این واکسن تأکید کرد.

امینی با توصیه به تزریق سالانه واکسن آنفلوآنزا برای تمام افراد بالای ۶ ماه اظهار کرد: ایمنی حاصل از واکسن آنفلوآنزا اغلب ۲ الی ۳ هفته بعد ایجاد شده و ۶ تا ۱۲ ماه نیز باقی می‌ماند.

او افزود: کودکان ۶ ماه تا ۵ سال، بزرگسالان بالای ۵۰ سال، افراد دارای بیماری ریوی زمینه‌ای، بیماری قلبی، کبدی، خونی، دیابت، متابولیک و عصبی زمینه‌ای، افراد دارای نقص سیستم ایمنی، افراد باردار یا افرادی که قصد بارداری در فصل‌های سرد سال دارند، افراد ۶ ماه تا ۱۸ ساله که آسپرین مصرف می‌کنند، افرادی که در خانه سالمندان زندگی می‌کنند و افراد بسیار چاق با شاخص توده بدنی (BMI) بالای ۴۰ در اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا هستند.

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: میزان دوز تزریقی واکسن آنفلوآنزا در کودکان و بزرگسالان اندکی متفاوت است و توصیه می‌شود که در کودکان ۶ ماه تا ۸ سال که اولین بار است این واکسن را دریافت می‌کنند، ۲ دوز واکسن به فاصله حداقل ۴ هفته تزریق شود و در کودکان بالای ۹ سال و بزرگسالان تزریق یک دوز از واکسن کافی است.

امینی در ادامه بر رعایت عادات بهداشتی از جمله پرهیز از تماس نزدیک با افراد بیمار (رعایت حداقل فاصله یک متر)، پرهیز از دست دادن و در آغوش گرفتن در هنگام بیماری، پرهیز از روبوسی، اقامت در منزل در هنگام بیمارشدن تا رفع علائم حاد بیماری، پوشاندن دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه، تمیز کردن و شستن دست‌ها در فواصل زمانی، اجتناب از لمس چشم‌ها، بینی و دهان با دست‌های آلوده به منظور پیشگیری از آنفلوآنزا و بیماری‌های تنفسی واگیردار تاکید کرد.

او تصریح کرد: اجرای عادات خوب بهداشتی از جمله تمیز کردن و ضدعفونی کردن سطوح در معرض تماس در منزل، محل کار و مدرسه، خواب کافی، کاهش اضطراب، نوشیدن مایعات کافی، تغذیه مناسب، مراجعه به پزشک و پرهیز از خود درمانی و مصرف خودسرانه دارو از عمده‌ترین توصیه‌های بهداشتی ما به مردم است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار