رئیس مرکز سیما فیلم خبر داد؛

سه پروژه با موضوع دفاع مقدس در دست تولید است

نقویان گفت: در مرکز سیما فیلم سه پروژه با موضوع دفاع مقدس در مرحله پیش تولید است و از بین ۱۲ کارگروه شکل گرفته در سیما فیلم دو مورد آن‌ها مرتبط با دفاع مقدس است.

مهدی نقویان، رئیس مرکز سیما فیلم در گفت‌وگوی ویژه خبری در پاسخ به این سوال که در حوزه فیلم و سریال با موضوع دفاع مقدس چطور عمل کردید، گفت: در مرکز سیما فیلم ۱۲ کارگروه شکل گرفته و دو تا از کارگروه‌ها مرتبط با دفاع مقدس است. یعنی کارگروه‌های حماسه و دفاع مقدس و ایثار و مقاومت مرتبط با این موضوعات در حال فعالیت هستند.

نقویان در آماری اعلام کرد که کارگروه حماسه و دفاع مقدس ۱۲ کار و کارگروه ایثار و مقاومت ۱۰ پروژه مرتبط با دفاع مقدس در دست تولید دارند. در مرکز سیما فیلم سه کار در مرحله پیش تولید است، که به زودی در مرحله تولید قرار می‌گیرند. در یکسال گذشته باتوجه به ماموریت‌های مختلف تلویزیون حداقل از نظر کمیت به حوزه دفاع مقدس توجه می‌شود. 

رئیس مرکز سیما فیلم با اشاره به پخش سریال «عاشورا» با موضوع دفاع مقدس بیان کرد: پخش این سریال نشان می‌دهد توجه تلویزیون به موضوعات دفاع مقدس فقط کمی نیست و به کیفیت هم توجه می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که این آمار تولیدات را برای دفاع مقدس کافی می‌دانید؟ گفت: اگر آمار اعلام شده تولیدات دفاع مقدس به سرعت به پخش می‌رسید، شاید آمار خیره‌کننده‌ای بود؛ ولی این تولیدات نیازمند برنامه سه ساله تا پنج ساله است، تا تمام کار‌ها ساخته شود. در مجموع این آمار‌های تولیدات دفاع مقدس پایین است. 

نقویان با بیان اینکه همانطور که امروز حضرت آقا فرمودند «دفاع مقدس فقط در خط مقدم نبود و همه درگیر دفاع مقدس بودند»، باید برای پاسداشت آن تمام نهاد‌های مردمی و دولتی درگیر باشند، تصریح کرد: واقعیت این است که نهاد‌ها کمتر درگیر موضوع دفاع مقدس هستند. شاید نهاد‌های نظامی مثل سپاه و ارتش بیشتر درگیر ساخت چنین تولیداتی باشند و برای ساخت قهرمانان خود با تلویزیون مشارکتی کار کنند. 

رئیس مرکز سیما فیلم در پاسخ به این سوال که یعنی سایر نهاد‌ها ساخت موضوعات دفاع مقدس جزو اولویت‌هایشان نیست؟ گفت: باید آسیب‌شناسی شود. ولی آقای رئیسی به عنوان رئیس دستگاه‌های اجرایی کشور دستور دادند نهاد‌های دولتی برای ساخت موضوعات دفاع مقدس همراهی کنند. باتوجه به بودجه‌های فرهنگی و موضوعاتی که وزارتخانه‌ها دارند، کار ساخته نمی‌شود. مثلاً در وزارت نفت مهار چاه‌های نفت آتش گرفته در جنگ دفاع مقدس یک کار بین‌المللی بود یا این همه دانش‌آموزان شهیدِ وزارت آموزش و پرورش قابلیت پرداخت به موضوع را دارد.

وی درباره تعداد کافی نیروی انسانی برای سریال‌سازی در حوزه دفاع مقدس توضیح داد: بله نیروی انسانی، امکانات ساخت سریال و خط قرمز‌ها وجود دارد. تولید کار‌های هنری کار سختی است و با موانع همراه است. اول اینکه امکانات و تجهیزات برای تولید کار‌های جنگی پر هزینه است. اینگونه نیست یک نهاد پشت سرهم کار جنگی بسازد. مثلاً هزینه تولید سه تا چهار فیلم با موضوع روز معادل هزینه فیلم جنگی یا دفاع مقدس است.

نقویان افزود: موضوع دیگر فیلمبرداری در مکان‌های نظامی است و احتمال عدم همکاری لازم از سوی نهاد‌های نظامی وجود دارد. البته در دهه اخیر ارگان‌های نظامی نه‌تنها همکاری می‌کنند، بلکه از لحاظ مالی هم کمک می‌کنند. گام دیگر نیروی انسانی است که وجود دارد. ولی باید دید نیروی انسانی سفارش پذیر است یا از وجودش کار تولید می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار