فرسایش و کمبود ماده آلی چالش جدی حوزه خاک کشاورزی

معاون وزیر جهاد فرسایش، شوری و کمبود ماده ‌آلی را از جمله چالش های جدی بخش آب و خاک اعلام کرد.

آقای صفدر نیازی شهرکی  به تشریح برنامه‌های معاونت آب و خاک در راستای افزایش بهره‌وری و تامین امنیت غذایی پرداخت و بر ضرورت همراهی سازمان برنامه و بودجه در سرعت بخشیدن به این برنامه‌ها تاکید کرد.

او کاهش‌ بارندگی‌، کاهش‌ بیلان ‌آب‌های‌ زیرزمینی و فرونشست‌ زمین‌‌ را از جمله چالش‌های اساسی زیربخش آب و خاک برشمرد.

نیازی با بیان اینکه در حوزه خاک کشاورزی نیز چالش‌های فراوانی از جمله فرسایش، شوری، کمبود ماده ‌آلی و حاصلخیزی‌ خاک‌ وجود دارد، کانال‌های ‌خاکی‌، روند کند مرمت ‌و بازسازی‌ قنوات، تکمیل نشدن ‌شبکه‌های فرعی آبیاری، ایستگاه‌های‌ پمپاژ نیمه‌کاره‌ و پروژه‌های ‌نیمه‌تمام در سطح کشور را از دیگر مسایل اساسی حوز‌ه آب و خاک عنوان کرد.

پیشبرد برنامه‌های آب و خاک با تشکیل جلسات مشترک فصلی

سرپرست دفتر امور آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این نشست، بر ‌ضرورت ‌توجه ‌‌و تقویت بخش کشاورزی‌ بویژه در زیربخش ‌آب ‌‌و خاک اشاره‌ کرد.

محمد ابراهیم‌نیا به ضرورت تدوین برنامه عملیاتی خاک کشاورزی با اولویت در اراضی ‌آبی، اتمام‌ طرح‌ شبکه‌های ‌فرعی آبیاری و زهکشی غرب‌ و شمال‌غرب کشور‌ در زمان ‌مقرر براساس‌ ‌منابع ‌اعتباری تامین‌ شده ‌از ‌طریق ‌صندوق‌ توسعه ملی‌، ایجاد ظرفیت‌های‌ لازم برای تقویت ‌اعتبارات آب و خاک در تبصره‌های بودجه ‌سال ‌۱۴۰۳‌ و افزایش‌ اعتبارات ‌فصول‌ مطالعه ‌و نظارت ‌‌‌اشاره ‌کرد‌.

او به اجرایی کردن اهداف پیش‌بینی شده در اسناد بالادستی از جمله‌‌ سیاست ‌کلی نظام ‌در برنامه ‌هفتم‌؛ سند امنیت ‌غذایی ‌و سند سازگاری با ‌کم‌آبی‌ و مصوبات‌ دور ‌اول ‌سفر ریاست جمهوری و نیز بر تشکیل ‌جلسات‌ مشترک ‌فصلی ‌فی‌مابین برای ‌ارزیابی ‌و پیشبرد برنامه‌ها ‌تاکید ‌کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار