مختاری اعلام کرد؛

افتتاح فاز اول روددره فرحزاد تا پایان امسال

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران از افتتاح فاز اول روددره فرحزاد تا پایان سال خبر داد.

علی‌محمد مختاری مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در مورد آخرین وضعیت روددره فرحزاد گفت: فاز اول روددره فرحزاد به مساحت ۵۴ هکتار تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید. مساحت کل پروژه حدود ۱۴۰ هکتار است، فاز نخست آن ۵۴ هکتار (حدفاصل پل آبشار تا پل خوش‌مرام) است که حدود ۱۰ هکتار جهت انجام عملیات اجرایی تحویل داده شده است.

مختاری درمورد دامنه و فعالیت‌های اجرایی این پروژه بیان کرد: مهمترین فعالیت‌های اجرایی تعریف شده در مرحله رفع آسیب‌ها شامل طراحی و اجرای «تصفیه فاضلاب» در محله فرحزاد «بازچرخانی پساب تصفیه شده» به عنوان منبع اصلی تامین نیاز آبی محیط زیستی روددره، «ترمیم ترانشه‌ها و شیب‌های آسیب‌دیده»، «جمع‌آوری زباله‌های رها شده در بستر رودخانه و دره فرحزاد»، همچنین «پیاده‌سازی مدیریت پسماند» در محله فرحزاد، شهرک مجلس و شهرک نفت، «بازرویانی پوشش گیاهی آسیب دیده یا از بین رفته» و «بازیابی گونه‌های جانوری از بین رفته» و «ترمیم و احیای قنات‌های موجود در محدوده طرح» به منظور تامین نیاز آبی باغات موجود است.

مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران افزود: باغچه‌های گونه شناسی گیاهی و جانوری طراحی شده در این مجموعه عبارتند از، «هتل مورچگان» که به معرفی زنده و جذاب زندگی و نقش مورچه‌ها در چرخه اکولوژیک اکوسیستم روددره‌ای و شهری پرداخته و «باغچه دوزیستان» که در یک برکه آبی غنی شده، به معرفی زنده و نقش دوزیستان در چرخه اکولوژیک اکوسیستم روددره‌ای و شهری می‌پردازد.

وی اظهار کرد: «باغچه خزندگان» نیز در درز و شکاف صخره‌های واقع در زون گسل شمال تهران به معرفی زنده و نقش دوزیستان در چرخه اکولوژیک اکوسیستم رود دره‌ای و شهری می‌پردازد و باغچه سنجاقک‌ها که در برکه آبی طراحی شده، وظیفه معرفی زنده و نقش حشرات آبدوست و زیبایی مانند سنجاقک‌ها در چرخه اکولوژیک اکوسیستم رود دره‌ای و شهری دارد.

مختاری بیان کرد: باغچه گیاه شناسی هم در پهنه طبیعی به تکثیر و تولید بذر گیاهان بومی درختی، درختچه‌ای و علفی دامنه‌های جنوبی البرز پرداخته و همزمان با ارائه زنده این فعالیت به گردشگران نسبت به افزایش آگاهی و شناخت آن‌ها اقدام می‌کند.

پیش‌تر مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران در مورد ویژگی‌های این طرح گفته بود: در طرح مذکور ضمن برنامه ریزی، طرح ریزی و اقدام برای حذف و یا کاهش اثرات تک تک آسیب‌های اکوسیستم روددره فرحزاد تلاش شده است با ارائه رویکردی پیشرو در طراحی شهری این محدوده، بر غنای زیست اقتصادی و اجتماعی شهر در ابعاد محله‌ای و فرامنطقه‌ای افزوده شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار