بیماران پر خطر واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت : به بیماران پر خطر توصیه می‌شود حتی در طول فصل پاییز واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

افشین باقرزاده متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت : به دنبال آغاز فصل سرما شاهد شیوع ویروس آنفلوآنزا خواهیم بود برهمین اساس بخش‌های تنفسی در بیمارستان‌های امام رضا (ع) و امام خمینی (ره) آمادگی کامل برای پذیرش بیماران احتمالی را دارند البته سایر بیمارستان‌ها هم این آمادگی را دارند.

این متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری افزود: درصورت لزوم بخش تنفسی هم در بیمارستان فارابی راه اندازی خواهد شد.

باقرزاده تصریح کرد: در حال حاضر ویروسی که در چرخش است، بیماری زایی شدیدی ندارد البته ممکن است سرایت بالایی داشته باشد، اما اکثر بیماران سرپایی هستند و با درمان‌های معمولی و مراقبت‌های حمایتی درمان می‌شوند.

وی از آمادگی کامل بیمارستان‌ها از نظر تجهیزات و دارو خبر داد و عنوان کرد: موارد بستری معمولا شامل بیماران مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای می‌شود.

باقرزاده با بیان اینکه توصیه می‌شود واکسن آنفلوانزا از شهریور ماه تزریق شود، گفت: طی یک ماه اخیر دو نوع واکسن ایرانی و هلندی آنفلوانزا در داروخانه‌های استان کرمانشاه توزیع شده است که البته با توجه به سویه‌های در گردش بومی کشور ایران برای تولید واکسن ایرانی تزریق نوع ایرانی سفارش می‌شود.

وی عنوان کرد: از سن شش ماه همه گروه‌ها می‌تونند واکسن آنفلوانزا را تزریق کنند که در این راستا گروه شش ماه تا دو سال، افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار یا زنانی که قصد بارداری دارند، بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن ریوی، قلبی، کبدی، کلیوی افراد مبتلا به بیماری‌های متابولیک، افرادی که دارو‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی را مصرف می‌کنند، بیماران پیوندی و افرادی که تحت شیمی درمانی قرار دارند.

متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری گفت: تزریق واکسن باید به طور مداوم هرساله از شهریور تا اواخر مهر ماه انجام می‌شود، اما بیماران پر خطر توصیه می‌شود حتی در طول فصل پاییز نیز این واکسن را تزریق کنند.

باقرزاده خاطرنشان کرد: اگرچه ویروس کرونا در گردش است، اما تاکنون شواهدی مبنی بر همه گیری این ویروس مشاهده نشده است با این حال در سیستم درمانی به طور کامل آمادگی مقابله با کرونا وجود دارد .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.