قانون جوانی جمعیت برای پیشگیری از خطر بزرگ پیری جمعیت اجرا شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری گفت: همه ظرفیت‌ها در اجرای کامل قانون جوانی جمعیت استفاده شود.

علی شهریارپور با ارائه گزارشی از روند تغییرات جمعیتی چهارمحال و بختیاری در دهه‌های گذشته و با اشاره به تغییر ساختار سنی اظهار کرد: برای پیشگیری از خطر بزرگ پیری جمعیت در استان باید اجرای کامل قانون جوانی جمعیت و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها در دستور کار قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: ادامه روند کنونی در ساختار جمعیت استان نگران کننده است.

وی با استناد به تغییر ترکیب سنی جمعیت در طول زمان افزود: چهارمحال و بختیاری تا سال ۱۳۸۰ در مرحله کودکی جمعیت بوده و پس از آن وارد مرحله جوانی شده است و هم‌اکنون در مرحله میانسالی جمعیت قرار دارد که در صورت تغییر نکردن رفتار کنشگران جمعیتی به‌زودی شاهد مرحله پیری جمعیت استان خواهیم بود.


بیشتر بخوانید


شهریارپور اضافه کرد: پیری جمعیت وضعیتی است که تاثیر منفی آن بر روند توسعه چهارمحال و بختیاری با هیچ عاملی قابل جبران نیست.

وی با اشاره به شاخص‌های مختلف جمعیتی، نسبت حمایت بالقوه (تعداد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ ساله به‌ازای یک نفر فرد کهنسال) را در سال ۱۳۹۵ برابر ۱۲ نفر دانست و ادامه داد: در صورت تدوام روند کنونی این شاخص در سال ۱۴۲۰ به عدد پنج، در سال ۱۴۳۰ به عدد سه و در سال ۱۴۸۰ به کمتر از دو سقوط خواهد کرد.

شهریارپور با مقایسه آمار موالید و ازدواج سه ماهه نخست سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ اظهار کرد: به‌علت کاهش تعداد ازدواج و موالید امسال نسبت به پارسال لازم است علاوه بر تسریع در اجرای تمامی نیرو‌های قانون جوانی جمعیت از همه امکانات و ظرفیت‌های ممکن به‌ویژه اقدامات کنشگران جمعیتی برای پیشگیری از خطر بزرگ پیری جمعیت استفاده کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۲۲ ۰۳ آذر ۱۴۰۲
مهریه
آخرین اخبار