انجام بیش از هزار اهدا و پیوند کبد در شمال شرق کشور

رئیس تیم پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تاکنون هزار و ۵۵ عضو کبد در مرکز پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی این دانشگاه که شمال شرق کشور را زیر پوشش دارد به بیماران نیازمند اهدا و پیوند شده است.

محسن علی‌اکبریان رئیس تیم پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه واحد پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است، گفت: علاوه بر این آمار، سه پیوند کبد از اهدا کننده زنده در مرکز پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده و همچنین بخشی از کبد‌های اهدایی جهت پیوند به سایر مراکز تخصصی کشور مانند شیراز ارسال شده است.

وی بیان کرد: برداشت و ارسال کبد به سایر مراکز پیوند اعضا در کشور از سال ۱۳۸۳ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد آغاز شده است و تاکنون ۴۷۴ عضو کبد به مرکز پیوند اعضای سایر مراکز پیوند اعضای کشور ارسال شده است.

رئیس بیمارستان فوق تخصصی پیوند اعضای منتصریه مشهد ادامه داد: پیوند کبد در این بیمارستان نیز از سال ۱۳۹۲ انجام می‌شود که تاکنون ۵۸۴ مورد اهدا و پیوند کبد از بیماران مرگ مغزی به بیماران مبتلا به نارسایی کبد در این مرکز انجام شده است.

وی اظهار داشت: سه مورد پیوند کبد انجام شده از اهداکننده زنده در بیمارستان منتصریه شامل ۲ اهداکننده از کشور عراق و یک اهداکننده ایرانی بوده است.

علی‌اکبریان افزود: آخرین پیوند کبد از اهداکننده زنده در مرکز پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد طی روز‌های اخیر از مادر عراقی به دختر ۹ ساله دچار نارسایی کبد انجام شد که در این جراحی حدود ۴۰ درصد از کبد این مادار فداکار برداشته و با موفقیت به فرزندش پیوند شد.

وی ادامه داد: عضو کبد این قابلیت را دارد که اگر تا ۷۵ درصد یک کبد سالم برداشته شود، پس از مدتی بازسازی می‌شود و از نظر حجمی و اندازه به حالت نزدیک به قبل و طبیعی برمی‌گردد.

رئیس تیم پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه پیوند کبد از اهدا کننده زنده بیشتر برای کودکان انجام می‌شود، گفت: در صورتی که اهدا کننده مرگ مغزی مناسب برای پیوند وجود نداشته باشد و جان بیمار نیز در خطر باشد، با تشخیص تیم پزشکی پیوند از خویشاوندان و بستگان درجه یک بیمار انجام می‌شود.

علی‌اکبریان گفت: مجوز پیوند عضو چه از فرد زنده و چه از فرد مرگ مغزی ایرانی به غیر ایرانی وجود ندارد و پیوند عضو برای بیماران نیازمند عضو خارجی باید از خویشاوندان نزدیک و از همان کشور باشد.

واحد پیوند اعضا از بیماران مرگ مغزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد که شمال شرق کشور را زیر پوشش دارد، از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را آغاز کرده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار