۹۱ درصد اعتبار مرمت آثار تاریخی گناباد به شیوه مشارکتی تامین شد

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گناباد گفت: ۹۱ درصد اعتبار مرمت آثار تاریخی این شهرستان از ابتدای امسال تاکنون با مشارکت مردم و دستگاهها و نهادهای دولتی تامین شد.

حمید رضا محمودی قوژدی گفت: از مجموع ۳۳ تفاهمنامه مرمت و احیای بناهای تاریخی و بهسازی تاسیسات گردشگری گناباد که از ابتدای امسال تاکنون منعقد شده، عملیات اجرایی بهسازی آثاری از جمله آب‌انبار مسجد جامع کاخک، مقبره دلویی، مسجد دیزق، حوضخانه خواجه بیدخت، بازار تاریخی بیدخت، حمام کلات، خانه و سراچه حاجی معین بیدخت، بقایای معماری قلعه عمرانی، بقایای معماری کوثر بیدخت شروع و مرمت آثاری همچون چهارتاقی قوژد مراحل نهایی را سپری می کند و مرمت پایاب مسجد جامع بیدخت به اتمام رسیده است.

وی برآورد ریالی این طرحها را بیش از ۶۳۳ میلیارد ریال ذکر کرد و ادامه داد: سهم ادارات و نهادهای دولتی و مردم در مشارکت این طرحها بیش از ۵۸۰ میلیارد ریال است و بقیه از محل سایر سرفصلهای اعتباری تامین می شود.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گناباد گفت: شهرداری بیدخت با تعریف طرحهای هتل بوتیک سراچه حاجی معین با برآورد ۴۰۰ میلیارد ریال، مرمت بازار تاریخی به ارزش ۳۰ میلیارد ریال، بازپیرایی مجتمع بهداشتی و نمازخانه‌ای کمپینگ گردشگری به ارزش یک میلیارد ریال و مرمت آب انبار دو در به ارزش ۷۵۰ میلیون ریال رتبه نخست مشارکت در مرمت و احیای آثار تاریخی و بهسازی تاسیسات گردشگری این شهرستان را به خود اختصاص داده است.

محمودی افزود: دهیاری روستاهای ریاب و قوژد گناباد نیز هر کدام با مشارکت ۲۰ میلیارد ریالی رتبه‌های بعدی را در مشارکت مالی برای حفظ و احیای آثار تار یخی دارند.

وی ادامه داد: مشارکت مردم و نهادهای دولتی و خصوصی در حفاظت، صیانت، حراست، مرمت، احیا و مدیریت بناهای تاریخی به‌عنوان سیاست مهم و محوری وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی می‌تواند عاملی مهم و تاثیرگذار در توسعه پایدار و رهایی از درآمدهای نفتی باشد.

از مجموع ۲۵۰ اثر تاریخی شناسایی شده در گناباد ۱۷۷ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است که در این میان قنات قصبه به عنوان تنها اثر ثبت شده خراسان رضوی در فهرست آثار جهانی یونسکو به عنوان شاهکار بشری و نمادی از سختکوشی مردم کویر برای دست یافتن به مایع حیات در این خطه از دوران هخامنشی به یادگار مانده است و از مجموع آثار تاریخی و گردشگری گناباد ۶۰ اثر سابقه چند هزار ساله دارد.

۱۲ آیین سنتی گناباد هم در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

مرکز شهرستان گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار