صادرات سیب آذربایجان شرقی به بیش از ۱۰ کشور جهان

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از صادرات سیب درختی در سال زراعی ۱۴۰۲ ـ ۱۴۰۱ به بیش از ۱۰ کشور از آذربایجان شرقی خبر داد.

محمدباقر بی پروا  با اعلام اینکه در سال زراعی ۱۴۰۲ ـ ۱۴۰۱ حدود ۲۰۰ هزار تن سیب سرخ و زرد به کشور‌های حوزه خلیج فارس، آسیای میانه، هندوستان و پاکستان از آذربایجان شرقی صادر شد گفت: سطح زیرکشت باغات سیب آذربایجان شرقی ۴۳ هزار و ۹۰۵ هکتار است که در سالجاری پیش بینی می‌شود ۳۴۵ هزار تن تولید سیب از سطح باغات استان برداشت شود.

وی با بیان اینکه پارسال ۶۰۰ هزار تن سیب در آذربایجان شرقی تولید شده بود ادامه داد: امسال به علت سرمازدگی در اوایل اردیبهشت و خشکسالی در استان تولید این محصول به خصوص در شهرستان اهر کاهش دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان اضافه کرد: امسال تاکنون برداشت سیب با ۱۴۲ هزار و ۹۴۱ تن در میانه، ۸۵ هزار تن در مراغه، ۵۴ هزار و ۹۶۴ تن در هشترود، و ۴۵هزار و ۲۶۵ تن در مرند بیشترین تولید سیب را در آذربایجان شرقی داشتند در حالی که همه ساله مراغه در جایگاه اول قرار می‌گرفت و اهر نیز جزو سه شهرستان جایگاه داشت و تولید در مرند نیز بیش از این‌ها بود.

بی پروا با بیان اینکه آذربایجان شرقی به لحاظ کمی در تولید سیب بعد از آذربایجان غربی در جایگاه دوم کشور قرار دارد بیان کرد: قیمت محصول عرضه شده باغداران ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار ریال است.

وی با اشاره به اشتغال قابل توجه در تولید سیب، ادامه داد: ۶۵ هزار نفر اشتغال دایم در تولید سیب در آذربایجان شرقی دارند البته اشتغال فصلی یا موقت بالای یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر روز در باغ‌های سیب آذربایجان شرقی نیز وجود دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی هزینه تمام شده هرکیلوگرم سیب را در استان آذربایجان شرقی ۱۳۰ هزار ریال دانست و افزود: هزینه مدیریت باغ اعم از هرس، آبیاری، کود دهی، تغذیه و محلول پاشی و برداشت است.

بی پروا همچنین ادامه داد: ۱۲ شرکت تعاونی باغداران شهرستان و یک واحد اتحادیه باغداران آذربایجان شرقی در حوزه خرید، فروش و تجارت سیب در استان فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به برخی از مشکلات باغداران سیب استان، گفت: نبود تسهیلات کم بهره به عنوان سرمایه گردش برای مدیریت و نگهداری باغات، بالا بودن قیمت نهاده‌های کشاورزی اعم از کود، سم، رغبت نداشتن باغداران برای بیمه باغات به دلیل پایین بودن غرامت پرداختی از جمله مشکلات پرورش سیب در آذربایجان شرقی است.

بی پروا ادامه داد: برگزاری کارگاه‌های تخصصی در زمینه مدیریت باغات، نظارت بر تولید نهال‌های مثمره رویشی و کشت بافتی برچسب دار و گواهی شده و توزیع به موقع در بین باغداران، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در زمینه مدیریت تولید محصولات باغی از جمله اقدامات انجام شده برای رفع مشکلات باغداران استان است.

وی اضافه کرد: ایجاد باغات الگویی با ژنوتیب اصلاح شده و پربار برای احداث باغات مدرن و متراکم، پرداخت تسهیلات از محل کمک‌های فنی و اعتباری برای احداث و مدیریت باغات، تسریع و تسهیل در موضوع صادرات محصولات باغی با گمرکات آذربایجان شرقی از جمله تدابیر جهاد کشاورزی برای رفع مشکلات و کمک به باغداران استان است.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مراغه نیز گفت: سطح کل باغات این شهرستان ۲۲هزار هکتار است که از این سطح حدود ۱۵هزار هکتار باغات سیب است.

سعید خیراندیش با اشاره به برآورد تولید سیب در سال جاری، اظهار کرد: تولید سیب در سطح شهرستان مراغه در سال زراعی جاری حدود ۸۵ هزار تن برآورد می‌شود.

وی افزود: در حالی که تولید سیب در سطح باغات این شهرستان در سال گذشته که درصد خسارت نسبت به سال جاری کم بوده است حدود ۱۷۰ هزار تن بوده است، ولی امسال به دلیل خسارت سرمای دیررس بهاره میزان تولید محصول سیب بسیار کاهش یافته است.

وی ادامه داد: سهم این بخش از اقتصاد در اشتغال زایی دائم و موقت بخش باغداری سیب ۲۵ درصد از سهم اقتصاد در اشتغال زایی دائم و موقت شهرستان را شامل می‌شود.

وی در خصوص دیگر خدمات ارایه شده توسط دولت به باغداران، گفت: سرکشی کارشناسان پهنه به باغات روستاها، ارائه توصیه‌های فنی و نظارت بر انجام به موقع عملیات باغی، برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی تخصصی در این زمینه به باغداران انجام شده است.

برچسب ها: صادرات ، سیب
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.