در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

نقش شرکت‌های دخانیات در ترویج مصرف سیگار توسط بازيگران مطرح

قائم مقام ساترا گفت: استفاده بیش از حد سیگار توسط هنرمندان و نمایش آن‌ها در تابلو‌های تبلیغاتی منجر به خوشحالی شرکت‌های مرتبط با دخانیات می‌شود.

محسن قائمی‌نسب، قائم مقام ساترا در پاسخ به این سوال که چگونه بر فیلم و سریال‌های شبکه نمایش خانگی پیرامون مصرف دخانیات و سیگار نظارت می‌شود، گفت: در گذشته بخشی از محتوای شبکه نمایش خانگی نمایش استعمال بیش از حد دخانیات بود.

قائمی‌نسب ادامه داد: نه اینکه الان استعمال دخانیات وجود ندارد؛ ولی همکاران ما در معاونت پایش و نظارت ساترا به شدت مراقب هستند و دستور اصلاح موارد ممنوع را می‌دهند. نمایش استعمال دخانیات و سیگار در آثار نمایشی محدودیت دارد و طبق قانون این محدودیت‌ها اعمال می‌شود. همکاران ساترا به صورت هفتگی اصلاحات موردنظر را اعمال می‌کنند.

قائم مقام ساترا با بیان اینکه در موارد نادر که شخصیت داستان منفی است و احتمال الگوپذیری از سوی جوانان و ترغیب به استعمال سیگار نباشد و در واقع استعمال دخانیات توسط شخصیت منفی داستان باشد، احتمال اغماض وجود دارد، افزود: استعمال سیگار و دخانیات نباید منجر به شیوع و تشویق به آن شود. 

وی در پاسخ به این سوال که استعمال بیش از حد و غیر منطقی مصرف سیگار و دخانیات بین چهره‌ها این گمانه‌زنی را مطرح می‌کند که پای شرکت‌های تولید کننده سیگار وسط است، تصریح کرد: در اینکه استفاده بیش از حد سیگار از سوی چهره‌های هنری و سلبریتی‌ها و نمایش آن‌ها در تابلو‌های تبلیغاتی و آثار نمایشی منجر به خوشحالی شرکت‌های مرتبط با دخانیات می‌شود و مورد استقبال شرکت‌های تولید سیگار قرار می‌گیرد، شکی نیست. چون آن‌ها به دنبال تامین منافع اقتصادی خود هستند و ممکن است برخی از عوامل تولید ناخواسته به این بنگاه‌های اقتصادی کمک کنند.

قائمی‌نسب با بیان اینکه من نمی‌توانم به طور یقین بگویم پشت صحنه مصارف سیگار توسط برخی چهره‌های هنری و سینمایی بنگاه‌های تولید سیگار هست، تأکید کرد: آیین‌نامه تولید و انتشار محتوا در فضای مجازی علاوه‌بر اینکه مصوب شده و روی سایت ساترا قرار گرفته، به همه پلتفرم‌ها هم اعلام شده است. مثلاً خشونت، روابط نامتعارف و دیالوگ‌های نامناسب، تحریف تاریخ، خدشه به مسائل اعتقادی و بی‌توجهی به ارزش‌های جامعه و ... جزو موارد ممنوعه است، که به پلتفرم‌ها و عوامل تولید سریال‌های نمایشی اعلام شده است. 

قائم مقام ساترا خطاب به فعالان صنعت رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر گفت: اگر فعالان این زیست بوم بنا دارند در این صنعت فعالیت سالم داشته باشند و می‌خواهند منافع اقتصادی‌شان تضمین شود، ساترا راه را برای فعالیت همه علاقه‌مندان به فعالیت در این حوزه هموار می‌کند، مشروط به اینکه الزامات تولید و نشر محتوا در فضای مجازی را رعایت کنند؛ در این صورت ساترا همه جانبه از آن‌ها حمایت می‌کند. در یکی دو سال گذشته همه کسانی که در عرصه صوت و تصویر فراگیر فعالیت می‌کنند، علاقه‌مند به فعالیت سالم فرهنگی با تضمین منافع اقتصادی هستند. از طرفی، باید توجه داشت که فرهنگ برای ساترا در اولویت است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
فاطمه
۱۱:۴۷ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
متاسفم من ماهواره تو خونم نداریم این فیلما چطوری اکران میشه من ماهواره جمع کردم این فیلم که داره تولید میشه ولنگو بازی بازیگران آیا فیلمو جلوش نمیگیرن بازیگر خارجی لخت نشون میدن نه سانسور میشه بازیگرا سیگار ومواد میزنن همه بازیگرا خودمون با ارایش غلیظ ‌مانتو جلو باز واقعا که اینا به دخترای ما یاد میدن لخت باشید خیانت کنید سیگار بکشید
Iran (Islamic Republic of)
الی
۱۱:۳۵ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
اره فیلمو جلشو بگیرند همه بازیگر زن ومرد بی حجاب سیگار به دست زخم کاری جواد عزتی همش سیگار گرون فیلمو بدتر از ماهواره شده تو مسابقه شبنم مقدمی میرقصه صداتو اسمش چرا مجوز پخش میدن
آخرین اخبار