سخنرانی بایدن در سازمان ملل؛ فاجعه‌آمیز بود

یک پایگاه تحلیلی در گزارشی نوشت، سخنرانی بایدن در مجمع عمومی سازمان ملل از نقطه‌نظر یافتن راهی صلح‌آمیز برای جنگ اوکراین یک فاجعه بود.

پایگاه خبری مدرن دیپلماسی در گزارشی به بررسی ابعاد مختلف سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان‌ملل پرداخته است. در این گزارش، سخنرانی بایدن فاجعه‌بار توصیف شده و نویسنده عنوان می‌کند اگر از سخنان گنگ و مبهم بایدن بگذریم، تنها نتیجه‌ای که از صحبت‌های وی به دست می‌آید، این است: در مورد موضوع اوکراین هیچ سازشی وجود ندارد. 

مدرن دیپلماسی می‌نویسد: بایدن با این ادعا که ایالات متحده «اجازه نمی‌دهد اوکراین از بین برود» مدعی شده است که امکان هیچ گونه توافق ارضی در رابطه با موضوع اوکراین با روسیه وجود ندارد. 

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که تاکنون هر طرح صلحی که از سوی کشور‌های مختلف برای پایان دادن به جنگ اوکراین و روسیه ارائه شده است، توافق ارضی را تنها راه‌حل برای پایان دادن به این بحران پیش‌بینی کرده است. حتی توافق‌نامه‌های مینسک که اوکراین در سال ۲۰۱۴ و بار دیگر در سال ۲۰۱۵ امضا کرد نیز امکان توافق ارضی را فراهم می‌کرد. 

این پایگاه خبری نوشته است: اکنون روسیه با اظهارات بایدن متوجه رد هرگونه توافق ارضی در اوکراین شده است. با این حال این کشور به دو دلیل به جنگ خود در اوکراین پایان نمی‌دهد: اول اینکه قصد دارد از جمعیت روس زبان در اوکراین محافظت کند و دوم اینکه ناتو را از منطقه دور نگه دارد. چرا که حضور ناتو در اوکراین خط قرمز روسیه محسوب می‌شود. 

در مورد موضوع اول، محافظت از جمعیت روس زبان‌ها در اوکراین، این امر در بخش‌هایی از خاک اوکراین که اخیرا به روسیه بازگشته مانند دونتسک، لوهانسک و خرسون کاملا صدق می‌کند. پیش از این هم روسیه این اقدام را در مورد کریمه انجام داده بود. 

توجه به این موضوع مهم است که هیچ شانسی برای اوکراین وجود ندارد تا بتواند مناطق مورد نظرش را مجددا باز پس‌گیرد. در مورد این مسئله که ضدحمله‌های انجام گرفته از سوی اوکراین برای بازپس‌گیری این مناطق هیچ نتیجه‌ای به همراه نداشته است نیز توافق نظر وجود دارد. 

به گفته مدرن دیپلماسی بایدن در مورد عضویت اوکراین در ناتو حرفی برای گفتن ندارد. موضوعی که زمینه‌ساز آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین شد. روس‌ها یک ماه پیش از ورود نیرو‌های روسی به خاک اوکراین هشدار‌های جدی را به ایالات متحده و ناتو در مورد حضورشان در اوکراین اعلام کرده بود با این حال، ایالات متحده و ناتو از هر گونه مذاکره با روسیه در این زمینه خودداری کردند. 

اکنون هم بایدن هیچ حرفی برای امکان برقراری صلح بین دو کشور ندارد. به جز طرح این پیشنهاد که روسیه به درخواست زلنسکی عمل کند و خاک اوکراین را ترک کند. 

در عین حال آمریکا و متحدانش برای بی‌ثبات کردن روسیه از طریق تشدید حملات اوکراین به خاک این کشور و ترور‌ها و بمب گذاری‌های متعددی در داخل خاک روسیه تلاش می‌کنند. 

این پایگاه خبری نوشته است: اکنون که حمایت گسترده ناتو و ایالات متحده آمریکا از اوکراین چشم انداز استراتژیک اروپا را تغییر داده است، روسیه به تقویت نظامی خود از جمله گسترش ارتش و تولید سلاح و مهمات بیشتری ادامه می‌دهد. از دیدگاه روسیه این کشور درگیر یک جنگ نیابتی با ناتو است و این روند به جایی خواهد رسید که در نهایت اوکراین شکست خواهد خورد.

در چنین شرایطی اگر بایدن پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شود، بدون شک او نیرو‌های آمریکایی را برای نجات اوکراین اعزام خواهد کرد و این به نوبه خود به معنای آغاز جنگ در اروپا خواهد بود. 

متاسفانه سخنرانی بایدن از نقطه‌نظر یافتن راهی صلح‌آمیز برای جنگ اوکراین یک فاجعه بود. به احتمال بسیار زیاد این سخنرانی تنها با اهداف انتخاباتی و تلاش وی جهت حضور مجدد در کاخ سفید و پیروزی در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا بوده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار