طرح توسعه میدان گازی توس کلید خورد/‌ تولید روزانه ۳ میلیون مترمکعب گاز طبیعی‌

گام نخست توسعه میدان گازی توس در شمال‌شرق کشور با هدف تولید روزانه ۳ میلیون مترمکعب گاز طبیعی آغاز شد.

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در آیین رسمی آغاز به‌کار توسعه گام نخست میدان توس اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های شرکت ملی نفت ایران برای پایداری گاز در شمال‌شرق کشور، توسعه میدان گازی توس است که این خبر مسرت‌بخش برای مردم عزیز استان‌های خراسان و به‌ویژه مردم شمال‌شرق است و با مصوبه هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران، توسعه میدان گازی توس را به‌طور رسمی با تولید روزانه 3 میلیون متر مکعب آغاز کردیم.

وی درباره رقم سرمایه‌گذاری و حفاری چاه‌های این میدان افزود: برای توسعه این میدان در گام‌های نخست و دوم در مجموع هشت حلقه چاه جدید با هزینه 200 میلیون دلار حفاری می‌شود و مقدار تولید روزانه گاز در گام دوم به 5 میلیون مترمکعب می‌رسد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اهمیت حیاتی صرفه‌جویی مصرف سوخت به‌عنوان یک الزام فرهنگی تأکید کرد: فرزندان ایران زمین در سخت‌ترین شرایط آب‌وهوایی در صنعت نفت شبانه‌روز در صنعت پرمخاطره نفت مشغول خدمت به هموطنان خود هستند و باید در مصرف این منابع محدود و تجدیدناپذیر هیدروکربوری که با مشقات بسیار به دست هموطنان می‌رسد، صرفه‌جویی کنیم و پاسداشت این نعمت بیکران الهی باشیم.

خجسته‌مهر با قدردانی از زحمات همکاران شاغل در منطقه عملیاتی خانگیران در بخش‌های بهره‌برداری و بخش ذخیره‌سازی گاز طبیعی تصریح کرد: در این بازید از نزدیک در جریان فعالیت‌های همکاران این منطقه قرار گرفتیم و تلاش می‌شود که مشکلات آنها برطرف شود.

میدان گازی توس در 100 کیلومتری شمال‌شرق شهر مشهد مقدس و جنوب میدان‌های خانگیران و گنبدلی واقع شده است. این میدان در سال 1388 کشف و حفاری یک حلقه چاه اکتشافی در آن تکمیل شده است. توسعه و بهره‌برداری از این میدان سبب رونق اقتصادی منطقه و تأمین انرژی پایدار شمال و شرق کشور خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
پیمان اشراقی
۲۲:۴۶ ۰۲ مهر ۱۴۰۲
سلام،

ان شاء الله.
آخرین اخبار