رئیسی در جلسه شورای‌عالی مسکن تأکید کرد؛

مدیران بانک‌هایی که در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن کوتاهی کرده‌اند، بازخواست شوند

رئیس جمهور گفت: برخی بانک‌ها به جای پرداخت تسهیلات مسکن به مسکن‌سازی روی آورده و فعالیت اقتصادی خود را جزو آمار تسهیلات پرداختی نهضت ملی مسکن ارائه کرده‌اند.

سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز دوشنبه شورای‌عالی مسکن، گفت‌: متاسفانه عملکرد برخی بانک‌ها در ارائه تسهیلات قابل قبول نیست، برخی بانک‌ها به جای پرداخت تسهیلات مسکن به مسکن‌سازی روی آورده و فعالیت اقتصادی خود را جزو آمار تسهیلات پرداختی نهضت ملی مسکن ارائه کرده‌اند.

دکتر رئیسی در همین راستا دستور داد ظرف ۲ هفته جلسه‌ای با حضور وزرای راه و شهرسازی و امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک‌ها برگزار شود تا اولا آمار‌های ارائه شده در خصوص تعداد متقاضیان معرفی شده به بانک‌ها، تعداد قرارداد‌های منعقد شده و میزان تسهیلات پرداختی را بررسی و نتیجه نهایی را در جلسه آتی شورا گزارش دهند و ثانیا پیشنهاد‌های مختلف مطرح شده در این جلسه در خصوص راهکار‌های تسریع در تامین تسهیلات بانکی ساخت مسکن از جمله خط اعتباری ویژه بانک مسکن را بررسی و اعلام نظر نمایند.

همچنین بنا به دستور رئیس جمهور مقرر شد هیئت ویژه‌ای متشکل از وزرای راه و شهرسازی، کشور، امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی عملکرد بانک‌ها را از حیث پرداخت تسهیلات ساخت مسکن بررسی و ضمن بررسی عملکرد مدیران، از آن دسته از مدیرانی که به وظایف قانونی خود عمل کرده‌اند، تقدیر شده و آن‌هایی که در این زمینه کوتاهی کرده‌اند، مورد بازخواست قرار گیرند.

رئیس شورای‌عالی مسکن در ادامه هدف از برگزاری این جلسات را پیشبرد عملی، تسهیل و رفع موانع نهضت ملی مسکن دانست و با بیان اینکه اگر اهداف دچار بروکراسی اداری شود، مشکل مردم حل نخواهد شد، افزود: اینکه همه کار‌ها و اقدامات دولت عنوان جهادی و نهضتی دارد، به منزله آن است که همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی با تلاش مضاعف نسبت به پیگیری امور تا حصول نتیجه اهتمام داشته باشند و اجازه ندهند انجام کار‌ها با تاخیر مواجه شود.

دکتر رئیسی در ادامه پرداخت به موقع تسهیلات، تامین زمین و صدور مجوز را از جمله ملزومات تحقق ماموریت و هدف مهم شورای‌عالی مسکن برشمرد و تصریح کرد: امروز مردم برای تامین مسکن خود از دولت انتظار دارند و برآورده کردن انتظارات مردم در این زمینه نیز در گرو کار و تلاش جهادی است.

رئیس جمهور «آماده‌سازی و تحویل ۱۰۰ هزار مسکن از ۲۴۰ هزار مسکن مهر نیمه‌تمام به ارث رسیده به دولت»، «شناسایی خانه‌های خالی و پیگیری عرضه و واگذاری آن به بازار مسکن»، «ساماندهی وضعیت بنگاه‌های مشاورین املاک» و «تامین زمین مورد نیاز برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن» را از جمله گام‌های مثبت و موثر در عرصه ساخت و تامین مسکن در چند ماهه گذشته عنوان کرد.

دکتر رئیسی در ادامه یکی از اقدامات بسیار مهم و ضروری برای موفقیت طرح نهضت ملی مسکن را کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن عنوان کرد و افزود: همه تلاش دستگاه‌های اجرایی مربوطه معطوف به کاهش قیمت هزینه ساخت از فولاد و سیمان گرفته تا سایر تجهیزات ساختمانی باشد، چرا که هر چه قیمت ساخت کمتر باشد به نفع مردم است.

دکتر رئیسی در ادامه همچنین با تاکید بر اهمیت تثبیت حقوق و مالکیت ملکی افراد، بر ضرورت ثبت معاملات ملکی به صورت رسمی تاکید کرد و با مثبت دانستن تبدیل قولنامه‌های عادی به اسناد رسمی، از مراجع قانونی خواست تا در آینده نزدیک و به منظور تثبیت حقوق و مالکیت افراد با تصویب قانون صرفا اسناد رسمی را در کشور دارای اعتبار معرفی کنند.

در جلسه امروز شورای‌عالی مسکن که با حضور استانداران سراسر کشور به صورت تصویری برگزار شد، استانداران بوشهر، قزوین، تهران و یزد به صورت حضوری با ارائه گزارشی از روند اجرای طرح نهضت ملی مسکن از جمله واگذاری زمین، تغییر کاربری اراضی و ارائه مجوز، به بیان آمار متقاضیان واجد شرایط، متقاضیان تایید و معرفی شده به بانک‌های عامل، تعداد قرارداد‌های بانکی منعقد شده، تعداد متقاضیان رد شده و تعداد متقاضیان در صف تعیین تکلیف بانک‌ها در این استان‌ها پرداختند.

همچنین در این جلسه مدیران عامل بانک‌های مسکن، ملی، سپه و ملت گزارش‌های جداگانه‌ای از روند پرداخت تسهیلات ساخت مسکن در قالب نهضت ملی مسکن ارائه کردند. سه عامل عدم آورده متقاضی، عدم تکمیل مدارک و ثبت‌نام نهایی متقاضیان و انتظار متقاضیان برای کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به عنوان عوامل اصلی تاخیر در پرداخت تسهیلات ساخت مسکن از سوی مدیران عامل بانک‌ها عنوان شد.

وزیر راه و شهرسازی نیز در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده از سوی این وزارتخانه و با همکاری دستگاه‌های مختلف در زمینه ساماندهی بازار مسکن، بنگاه‌ها و مشاورین املاک، ساماندهی سکو‌های درج آگهی مسکن و شناسایی خانه‌های خالی و اراضی احتکار شده و پیگیری عرضه آن‌ها به بازار مسکن ارائه کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۴۹ ۰۴ مهر ۱۴۰۲
شما زحمت کشان با این پست و مقام نتونستید مشکل وام ازدواج رو حل کنید میخواید مشکل وام مسکن رو حل کنید سرتون رو از لاکتون بیارید بیرون هیچ رئیس بانکی برای حرف شما تره خورد نمیکنه دلت خوشه نشستی حکم میدی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۷ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
آقای رئیسی مگر کشور مرز نداره ابن مهاجر الان هم بحرانی هست ۵سال دیگر هيچ کاری نمی‌توانید بکنید خواهشا رسيدگي کنيد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۷ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
بانکهایی که تسهیلات نمی‌دهند برای ساخت مسکن رئیس شان باز خواست میشوند اول به بانکها بوجه بدهید بعد اونها تسهیلات بدهند برای ساخت مسکن جیب خالی پز عالی جور در نمیاد دستوری هم کار درست پیش نمی‌رود بانکها که نمی‌توانند پولهای مردم که امانت دست شان هست تسهیلات پرداخت کنند بعد خودشان مثل چی گیر کنند
United States of America
ناشناس
۲۳:۰۲ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
فقط حرف حرف حرف
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۰ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
طرح ساماندهی کارکنان شرکتی را تایید کنید جناب رئیسی، آخه خودتان زمان نیازتان داشتید میگفتید حذف شرکتهای واسطه...بازم میرسید به مردم
Iran (Islamic Republic of)
یا علی مدد
۲۲:۳۶ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
چی بگم والا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۲۷ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
سود تسهیلات نهضت مسکن باید ۴٪ بشه نه ۱۸٪
این تبعیض آشکاره!
چطور احمدی نژاد مسکن مهر ساخت با تسهیلات ۴٪
ولی رئیسی با تسهیلات ۲۳٪ هم نمیتونه مسکن بسازه!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۴ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
اگه قیمت خودرو رو کاهشی کردی . همه کاری میکنی .هر سال میگیم دریغ از پارسال.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۲۱ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
باشه از همین فردا درستش میکنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۱۰ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
فلفور اجرا کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۰۸ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
دروغگو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۸ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
چشم
Iran (Islamic Republic of)
هموطن
۲۰:۵۱ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
سلام ، باشگاه خبرنگاران جوان ، لطفاً پیگیر باشید ، تا به نتیجه برسد
در ضمن هر خبری که شما پیگیرش بودید مسولین مربوطه مجبور شدن اجرا کنند ، در ضمن پیگیر دیگر مصوبات مثل تعداد ضامن برای وام های زیر ۳۰۰میلیون که قرار بود یک ضامن باشه بانکها اصلا زیر بار نمیرن لطفاً پیگیر باشید
با تشکر از باشگاه خبرنگاران جوان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۴ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
حتما باز خواست میشن ، وای خدااا دیوانه دارم میشم از این همه حرفای پوچ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۵۹ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
وام فرزندی خوزستان چی؟خیلی وقته سایت بسته است...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۹ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
به جای این حرفها بورس را درست کن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۵ ۰۳ مهر ۱۴۰۲
حتما.
آخرین اخبار