جشنواره فرش دستباف در دو ماه آینده در استان همدان برگزار می شود

رئیس اداره فرش استان همدان گفت: ظرف دو ماه آینده سه جشنواره فرش دستباف کبودراهنگ، رزن و ملایر در استان همدان شد.

 مهدی خورشیدی با اشاره به ثبت منطقه‌ای فرش عشوند نهاوند، گفت: در استان همدان هیچ یک از فرش‌های دستباف ثبت ملی نشده و تنها فرش عشوند نهاوند به عنوان میراث ناملموس ثبت منطقه‌ای شده است که پیگیر ثبت ملی فرش‌های مهربان کبودراهنگ، میشن ملایر و آصادقی تویسرکان هستیم.

او با بیان اینکه بعد از ثبت ملی فرش‌ها موضوع ثبت جهانی را پیگیری خواهیم کرد، گفت: فرش‌هایی که ثبت جهانی می‌شوند، از تحریم خارج شده و به راحتی می‌توانیم صادر کنیم.

رئیس اداره فرش استان همدان گفت: در حمایت از هنر- صنعت فرش ۴۵ نقشه به‌روزرسانی شده و ۵۰ نقشه نیز در حال طی فرآیند به‌روزرسانی است به طوریکه تا دو ماه آینده این فرآیند انجام می‌شود.

خورشیدی با اشاره به اینکه صادرات فرش از گمرک همدان صفر است، تصریح کرد: براساس آمار مرکز ملی فرش ایران، همدان جزو پنج استان برتر در صادرات فرش است، اما از گمرک تهران صادر می‌شوند.

او گفت: تجار همدانی فرش‌های دستباف را در تهران پرداخت و شست‌وشو می‌دهند و از همانجا نیز صادر می‌کنند که در حال پیگیری ایجاد مرکز پرداخت و شست‌وشوی فرش در استان هستیم.

رئیس اداره فرش استان همدان از انعقاد تفاهم‌نامه راه‌اندازی مرکز شست‌وشو و پرداخت و بسته‌بندی فرش در کبودراهنگ خبر داد و گفت: با یک سرمایه‌گذار در زمینه احداث مرکز پرداخت و شست‌وشو و بسته‌بندی فرش در شهرک صنعتی شیرین‌سو تفاهم‌نامه‌ای منعقد شده است که ظرف دو ماه آینده این مرکز راه‌اندازی خواهد شد.

خورشیدی با اشاره به بافت ۲۰ هزار متر قالی در شش ماهه نخست امسال، بیان کرد: در شش ماهه نخست امسال ۲۰ هزار متر فرش در استان همدان بافته شده است.

او با بیان اینکه سال گذشته ۴۶ هزار متر فرش در همدان بافته شده است، گفت: تعداد قالیبافان استان همدان بین ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر است که از این تعداد حدود ۴۵ هزار نفر کارت قالیبافی دارند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در گذشته ۲۲ هزار بیمه‌شده قالیبافی در استان وجود داشت، گفت: هم اکنون ۸۵۰۰ بیمه شده قالیبافی در استان همدان وجود دارد.

خورشیدی از برگزاری دوره‌های آموزشی ارتقای سطح مهارت قالیبافان استان خبر داد و گفت: ۱۱۰۰ نفر از قالیبافان استان در این دوره شرکت کردند همچنین دوره آموزشی بازاریابی و فروشندگی فرش در همه شهرستان‌های استان همدان با مشارکت شرکت شهرک‌های صنعتی و بخش خصوصی در حال برگزاری است.

او با اشاره به برگزاری نمایشگاه فرش دستباف همدان در ۲۸ آبان، گفت: سه جشنواره فرش دستباف کبودراهنگ، ملایر و رزن ظرف دو ماه آینده در استان همدان برگزار خواهد شد.

رئیس اداره فرش استان همدان با بیان اینکه راه‌اندازی خانه خلاق فرش در دست پیگیری است، گفت: همچنین اتاق فکر فرش همدان نیز در حال پیگیری است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.