رئیس‌جمهور ترکیه مطرح کرد؛

تایید عضویت سوئد در ناتو منوط به پایبندی غرب به وعده‌‌ها

اردوغان گفت: تایید عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی منوط به پایبندی استکهلم و غرب به وعده‌هایی است که به آنکارا داده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه گفت که تایید عضویت سوئد در پیمان آتلانتیک شمالی منوط به پایبندی استکهلم و غرب به وعده‌هایی است که به آنکارا داده شده است.

وی که این سخنان را در پایان سفر خود به نخجوان مطرح می‌کرد گفت که «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه با «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا درباره پیوستن سوئد به ناتو گفتگو کرده است.

رئیس جمهور ترکیه گفت: «اگر آن‌ها به وعده‌هایی که دادند پایبند باشند، پارلمان ما نیز به وعده‌اش عمل کرده و بر اساس آن گام بر می‌دارد».

اردوغان اضافه کرد: «در نهایت، تصمیم درباره عضویت سوئد در ناتو به برآورد پارلمان ترکیه بستگی دارد که تمامی تحولات در این زمینه را پیگیری می‌کند».

 با گذشت چندین هفته از خبر موافقت دولت آنکارا با درخواست سوئد برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، آیین‌نامه این درخواست هنوز در پارلمان ترکیه به تصویب نرسیده است.

«توبیاس بیلستروم» وزیر امور خارجه سوئد چند روز پیش ابراز خوشبینی کرد که پارلمان ترکیه درخواست عضویت این کشور در ناتو را در زمان تشکیل جلسه مجدد خود در ماه اکتبر، تصویب کند.

گمانه زنی‌های رسانه‌ای می‌گوید که اردوغان در ازای حمایت از پیوستن سوئد به ناتو یک قدم به خرید جنگنده‌های اف-۱۶ نزدیکتر شده است. پیش از این علیرغم تلاش‌های بایدن برای جلب حمایت کنگره از فروش اف-۱۶ به ترکیه، بسیاری از سناتور‌های آمریکایی از جمله رئیس شورای روابط خارجی کنگره با آن کاملا مخالف بود. 

بعد از چراغ سبز اردوغان درباره سوئد، «باب منندز» نیز پیام خوشبینانه‌ای در این زمینه منتشر کرد و به نظر میرسد تصمیم چراغ سبز کنگره را نیز با خود دارد.

روزنامه واشنگتن پست با اشاره به توافق اردوغان و بایدن در گزارشی نوشت، توافق فروش اف-۱۶ ممکن است به زودی عملی نشود، اما احتمالا تضمین‌های قوی داده شده که این جنگنده‌ها حتما تحویل داده خواهند شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
بابائی
۱۰:۳۴ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
جمهوری آذربایجان، ترکیه، هر دو عامل اصلی آوارگان قره باغ هستند
Iran (Islamic Republic of)
بابائی
۱۰:۳۱ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
ترکیه در سوریه مرتکب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت شده است.
ترکیه در عراق مرتکب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت شده است.
ترکیه در منطقه قره‌باغ کوهستانی مرتکب جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت شده است.
Iran (Islamic Republic of)
محمودزاده
۰۸:۱۶ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
این بخش کوچکی از اقتداری است که اقای اردوغان در پی احیای ان است که یاداور دوران اقتدار امپراطوری عثمانی است و امروزه اروپایی ها با سیاست تزویر و مدارا به این مردک جاه طلب فرصت رسیدن به اهداف جاه طلبانه اش را می دهند
آخرین اخبار