رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف خبر داد؛

دعوت از ۱۲۰ کشور برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم

حمید مجیدی مهر گفت: دعوتنامه چهلمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم به ۱۲۰ کشور در ۵ قاره ارسال شده است.

حمید مجیدی مهر، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: در شش ماهه گذشته در حوزه جزء خوانی قرآن کریم، ۱۶۷ مراسم برگزار و بیش از ۷۰ درصد برنامه‌های جزءخوانی که تاکنون از صدا وسیما پخش شده با محوریت سازمان اوقاف و در بقاع متبرکه برگزار شده است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در قالب طرح ساماندهی داوران، برای داوری مسابقات قرآن شاهد حضور داوران حتی از نقاط دورافتاده بودیم و این اتفاقات نشان می‌دهد که اگر برنامه ریزی اصولی انجام شود بازخورد خوبی دریافت می‌کنیم.

او با بیان این که امسال مراسم جزءخوانی قرآن به ۲۰۰ مراسم خواهد رسید، عنوان کرد: در حوزه محافل انس با قرآن در سال بیش از ۵ هزار محفل قرآنی در مناسبت‌های مختلف در بقاع متبرکه برگزار می‌شود.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه ابراز کرد: حضور قاریان مصری در ایران در دستور کار قرار دارد، البته نیاز به هماهنگی دارد و استقرار رایزن ایران در قاهره که حافظ کل قرآن است، برای ما نویدبخش است و به تعاملات کمک می‌کند. قاریان از تانزانیا و جنوب شرق آسیا نیز به کشور ما اعزام خواهند شد و به زودی مشخص می‌شود کدام قاری در چه زمان و در کدام شهر قرائت خواهد داشت. برای حضور بانوان قاری از خارج از کشور نیز برنامه‌هایی داریم، زیرا بانوان جهان اسلام مشتاق هستند در برنامه‌های قرآنی از حضور بانوان نخبه ایرانی بهره ببرند.

مجیدی مهر گفت: در حوزه برگزاری کرسی‌های تلاوت و تفسیر قرآن در بقاع متبرکه که با ابداع رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه صورت گرفت، ابتدا کار سخت به نظر می‌رسید، اما شاهد استقبال مخاطبان بودیم و در حال حاضر هر هفته حداقل یه جلسه تفسیر قرآن در بقاع متبرکه برگزار می‌شود و بیش از ۱۵۰۰جلسه تاکنون برگزار شده است.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه از ابلاغ شیوه نامه چهل و ششمین دوره مسابقات قرآن خبر داد و اظهار کرد: هرسال تعداد تبصره‌های این شیوه نامه کم می‌شود و هم اکنون به تعداد انگشتان یک دست رسیده و بیش از ۵۸ هزار نفر (۳۷ هزار و ۲۷۵ خواهر و بیش از ۲۱هزار برادر) برای شرکت در مسابقات قرآن ثبت نام کرده اند و یک رشته عمومی ترجمه سوره الرحمن و یاسین به مسابقات اضافه شده است.

مجیدی مهر عنوان کرد: مرحله مقدماتی مسابقات قرآن، ۱۸ مهر آغاز می‌شود، آبان ماه داوری انجام می‌شود. زمان برگزاری آزمون رشته‌های معارفی ۲۷مهر است و مرحله نهایی رشته‌های آوایی شامل قرائت قرآن، ترتیل و … ۱۶ آذر در خراسان شمالی برگزار می‌شود. مرحله نهایی آزمون رشته‌های معارفی نیز دی ماه در قم برگزار می‌شود و درکل ۵۶۶ نفر در مرحله مقدماتی مسابقات حضور خواهند داشت.

او در پایان از برگزاری نشست تخصصی وقف قرآنی در ۱۶مهر و برگزاری مسابقات استعدادیابی قرائت قرآن ویژه ۱۵ تا ۲۲سال خبر داد که به برگزیدگان این مسابقات جوایز ارزنده اعطا خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار