متهم در دادگاه راز سرقت‌هایش را فاش کرد/ شگرد مخوف دانشجوی قلابی برای شکار سالمندان

پسرجوانی که متهم است با فریب سالمندان و تهیه فیلم سیاه اقدام به سرقت اموال و اخاذی از آن‌ها کرده، در دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد.

 زمستان سال گذشته به دنبال مراجعه چند زن و مرد سالخورده به پلیس و ثبت شکایت مبنی بر سرقت و اخاذی از آن‌ها با شیوه‌ای مشابه فرضیه سرقت‌های سریالی از سوی یک نفر قوت گرفت. مأموران با دستور قضایی شناسایی عامل سرقت‌ها را در دستور کارشان قرار دادند.

بررسی‌های اولیه حاکی از آن بود که افراد مالباخته معمولاً در فضای مجازی یا بوستان‌ها و سفره خانه‌های پایتخت با پسری جوان آشنا و قربانی سرقت او شده‌اند.

یکی از شاکی‌ها که مردی ۷۴ ساله بود در تشریح ماجرا گفت: عصر در پارک دانشجو نشسته بودم که پسری حدوداً ۲۲ ساله به نام نیما کنارم نشست و سر صحبت را باز کرد و یک ساعتی باهم حرف زدیم و گرم گرفتیم و در نهایت به او اعتماد کردم. وقتی می‌خواستم به خانه برگردم به او تعارف کردم و نیما هم همراهم آمد. می‌خواستم شربت درست کنم که او به قصد احترام خواست تا خودش شربت درست کند، اما شربت را که خوردم بیهوش شدم و دیگر چیزی نفهمیدم و صبح به هوش آمدم و متوجه شدم تعدادی از اموال خانه و پول‌های نقدی که در خانه داشتم سرقت شده است.

زن ۶۹ ساله‌ای هم در توضیح شکایتش گفت: در پارک قدم می‌زدم که نیما به سراغم آمد و گفت اگر تنها هستید باهم قدم بزنیم من هم، چون فکر می‌کردم جوان موجهی است پذیرفتم و دو ساعتی باهم قدم زدیم و صحبت کردیم و بعد از آن، چون ماشین نداشت او را به خانه‌اش رساندم، اما با اصرار از من خواست تا چند دقیقه‌ای به خانه‌اش بروم و چای میهمانش باشم. وقتی به خانه‌اش رفتم و چای خوردم بیهوش شدم.. چند ساعت بعد به خودم آمدم و متوجه شدم در داخل خودروام هستم، اما دستبند و گردنبندنم سرقت شده است، اما چند روز بعد نیما با من تماس گرفت و با تهدید به اینکه از من فیلم سیاه تهیه کرده قصد اخاذی داشت.

در ادامه مأموران دریافتند شاکی‌ها همگی اظهار داشتند متهم از آن‌ها فیلم سیاه تهیه و با این ترفند اخاذی کرده است؛ بنابراین در نهایت با مشخصاتی که شاکی‌ها در اختیار پلیس قرار داده بودند نیما شناسایی و بازداشت شد و در همان بازجویی‌های اولیه اتهامش را پذیرفت و در توضیح به مأموران گفت: از وقتی یادم می‌آید فقیر بودیم و حتی یک وعده غذای درست و حسابی نداشتیم که بخوریم. پدرم کارگر فصلی بود و من به ناچار زمانی که ۱۶ ساله بودم از همدان به تهران آمدم تا کار پیدا کنم و کمک خرج خانواده‌ام باشم. یک ماه پس از آنکه به تهران آمدم در یک کارگاه تولیدی مشغول کار شدم و حدوداً ۷ میلیون تومان هم حقوق می‌گرفتم که بخش زیادی از آن را برای خانواده‌ام می‌فرستادم، اما مشکلات من و خانواده‌ام حل نمی‌شد تا اینکه وسوسه سرقت از افراد سالمند به سراغم آمد و با طراحی نقشه‌ای خودم را دانشجو جا می‌زدم و به سراغ‌شان می‌رفتم و پس از فریب دادن‌شان از آن‌ها سرقت می‌کردم. نقشه‌ای که کشیده بودم خیلی کارساز بود و در اغلب مواقع موفق می‌شدم در کمتر از ۲۴ ساعت از طعمه‌هایم سرقت کنم.

معمولاً قبل از رفتن به خانه طعمه‌هایم سعی می‌کردم به بهانه‌ای آن‌ها را وادار به خرید کنم تا رمز کارتشان را متوجه بشوم و بعد از بیهوشی آن‌ها کارت بانکی‌شان را با خیال راحت خالی می‌کردم. اگر هم قرار بود آن‌ها به خانه‌ام بیایند من خانه‌ای یک روزه اجاره می‌کردم و بعد هم از آنجا می‌رفتم. البته تهیه فیلم سیاه هم به این علت بود که مالباخته‌ها از من شکایت نکنند.با اعتراف صریح متهم و تکمیل تحقیقات پرونده برای رسیدگی به شعبه ششم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در دادگاه چه گذشت
در ابتدای جلسه شاکی‌ها خواستار اشد مجازات برای متهم شدند.یکی از آن‌ها که مرد ۷۵ ساله‌ای بود، گفت: صبح روز حادثه برای خرید وسایل صبحانه به سوپرمارکت رفته بودم که در مسیر با این متهم آشنا شدم او خودش را دانشجو معرفی کرد و گفت اینجا تنهاست وقتی گفت صبحانه نخورده، چون ظاهرش موجه بود دلم برایش سوخت و برایش مقداری خوراکی خریدم. بعد برای صرف صبحانه به خانه‌ام دعوتش کردم او از من خواست تا کاری برایش پیدا کنم که به او گفتم در شهرستان کار سراغ دارم. اما او در چای من قرص خواب آور ریخته و بیهوشم کرد. وقتی بعد از ۳۰ ساعت به هوش آمدم دیدم طلا‌های همسرم، پول نقد و ۸ میلیون تومان از کارت حقوقم، یک دستگاه دریل و کامپیوتر ماشین همسایه‌مان را سرقت و فرار کرده است. چون به دیابت مبتلا هستم بعد از اینکه به هوش آمدم ۳ روز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری شدم.

در ادامه متهم به جایگاه رفت و گفت: اتهام تعرض به شاکی‌ها را قبول ندارم. فقط برای اینکه آن‌ها نتوانند از من شکایت کنند از آن‌ها فیلم گرفتم. سرقت‌هایی هم که انجام دادم در حدی که شاکیان ادعا می‌کنند نبوده است.

با پایان جلسه رسیدگی به این پرونده قضات برای صدور رأی وارد شور شدند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۸ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
اعدام حقشه .
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۱۶:۱۵ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
واقعا اسم این شخص با این کارها رو چی باید گذاشت؟ خواهشا اشد مجازات. گذشت نکنید. آقای قاضی حق مردم و آبروی مردمی که این بی شرف برده رو گذشت نکنید. این حیوان آزاد بشه جنایتکار میشود
Iran (Islamic Republic of)
فلفل
۱۵:۲۹ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
عجب آشغال کثافتی بوده. باید ۱۰۰ ضربه شلاق بخوره و سپس اعدام.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۴ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
مفسد فی الارض = اعدام
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۴ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
قطع ۲ دست فقط
امثال دزد مثل این خیلی خیلی زیاد شده از برکات دولت هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۵ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
در دیوار یک لپ تاپ ۶۰ میلیونی آگهی کردم.یک کلاهبردار لپ تاپ را گرفت و پول را پایا کرد.آخرش پولی به حساب نیامد.بعد از کلی پیگیری فهمیدم طرف سری کار هست و با تعویض سیمکارت داره کلاهبرداری سریالی میکنه.با یک قرار سوری دوباره نفرش اومد پای قرار.افسوس که قانون نگران دزده که آسیب نبینه.با یک افسر متوسط فراجا میشه طرف را بگیری ولی میگن نه برو شکایت کن هر وقت گرفتنش.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۴ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
باید چنان مجازات بکنن تا طرف نقره داغ بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۹ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
مرد ۷۴ ساله غروب پارک دانشجو بوده و پسر ۲۲ ساله رو از روی خیرخواهی دعوت کرده خونه ش! عجب! اینو فقط کسایی باور میکنن که ندونن پارک دانشجو برای چی غروباش معروفه ...
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۱۶:۱۷ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
تو بهتر میدونی...
Iran (Islamic Republic of)
علیرضا قربانزاده
۱۲:۰۹ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
طرف می‌بینه که دزد رو گرفتند هر چی کمبود داره گردن دزد میندازه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۶ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
بهت بر خورد ، همکارشی یا فامیلش؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۱ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
با رانت خواران و متخلفین بورس از جمله عشقی و ... هم بشدت برخورد کنید .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۵ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
اول باید با تو برخورد بشه که خروس بی محلی!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۸ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
آفتابه دزدها را دستگیر و محاکمه و مجازات می کنید. در حالی که با رانت خواران و متخلفین بورس ، مفسدین اقتصادی محتکران و....هیچگونه برخوردی نکرده و نخواهید کرد.!!!!!!!!!!
حتما" انتظار دارید که مردم تو انتخابات هم شرکت بکنند ؟؟!!!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۰ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
به هیچ وجه به امثال چنین شخصی آفتابه دزد نمی گن. آفتابه دزد فقط دزدی میکنه این آدم امنیت و شرف و جان رو تهدید میکنه فکر کنید خدا نکرده این اتفاق برای خانواده تون بیفته. تازه الان اوایل کارشه بعدها چه میکنه؟ خیلی جدی و پر ریسک هست شاید در کنار مجازات نیازمند درمان هم باشه.
Iran (Islamic Republic of)
ایرانی
۱۳:۵۳ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
آقا یا خانم، آب و هوای آلبانی چطوره؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۶ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
اینکه مردم تو انتخابات شرکت کنن یا نه به تو ربطی پیدا نمیکنه، مردم خودشون تکلیفشون رو بهتر میدونن.
Iran (Islamic Republic of)
حسن
۱۱:۴۱ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
خاک توسرت مردک کثیف ،باید به اشد مجازات برسه
Iran (Islamic Republic of)
جان به لب
۱۱:۳۱ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
تو جد و آبادت دزد بوده و حرفه ای،الکی ادای بچه ساده ها رو درنیار،امثال تو خانواده ندارید،از خانواده حرف نزن،ما بچه شهرستانی‌ها انسانیت رو با هیچ چیز عوض نمی‌کنیم اگر خیلی هم فقیر باشیم ،و در پایان عاقبت دزدی از انسانهایی که برای ادای انسانیت به توی احمق کمک کردند رسوایی خواهد بود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۸ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
خیلی ها فقیرن اما پاک سرشت و با حیا خدا لعنتت کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۷ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
این پسره خبیث و وقیح هم بوده . تفکر وحشتناکی داشته.
ازادیش برا جامعه شدیدا مضره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۴ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
چه ربطی به فقر داره؟ خیلیا وضع مالی خوبی نداشتن با تلاش زیاد الان سرمایه های میلیاردی دارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۸ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
فقرا مجازاتشون باید نصف باشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۰ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
اینا پولدارم بشن کثیف تر میشن وگرنه پاکی به فقر و ثروت ربط نداره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۶ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
فقط می تونم بگم خاک توسرت
آخرین اخبار