سفر بشار اسد به چین، آغاز فصلی نوین برای جایگاه بین المللی ملت سوریه

رئیس جمهور سوریه سفر رسمی خود به چین را که پنج روز به طول انجامید و آغازگر فصلی نوین برای جایگاه بین‌المللی دمشق بود، به پایان رساند.

دیروز سه شنبه، بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و هیئت رسمی همراه او به سفر پنج روزه خود به چین که با هواپیمای اختصاصی ریاست جمهوری این کشور صورت گرفت، پایان داد.

طبق گزارش روزنامه الوطن، این سفر که در تاریخ روابط دو ملت پس از آغاز بحران در سوریه بی سابقه بود، صفحه جدیدی را در روابط دو کشور ایجاد و این روابط را وارد مرحله مشارکت راهبردی کرد.

رئیس جمهور سوریه سفر خود را با دیدار با شی جین بینگ، رئیس جمهور این کشور آغاز کرد که به تعبیر خود وی، بسیار موفقیت آمیز بوده است؛ به گونه ای که رهبران دو کشور پس از این دیدار، آغاز مرحله مشارکت استراتژیک و تقویت همکاری های بلندمدت فیما بین را اعلام کردند.

طبق این گزارش، دیدار رهبران دو کشور در فضایی بسیار گرم و دوستانه برگزار شده و دو طرف بر لزوم عدم مداخله در امور کشورها و ملت ها و نیز دیدگاه مشترک سیاسی بین پکن و دمشق تأکید کردند. رئیس جمهور چین در آغاز این دیدار پایداری دولت و ملت سوریه را ستود و گفت: شما با استواری و شجاعت از کشور خود دفاع کردید، ما در چین از نزدیک تمام اتفاقات سوریه را دنبال می کنیم و در کنار شما هستیم.

دیدار بشار اسد و مقامات چین

در ادامه رئیس جمهور سوریه دو دیدار با لی چیانگ، نخست وزیر و ژائو لجی، رئیس کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین، برگزار کرد و منابع مطلع این دو دیدار را بسیار خوب توصیف کردند. چین از هم اکنون اقدامات لازم برای آغاز همکاری راهبردی بین دو کشور را آغاز کرده است. این تصمیم در بالاترین سطح و تحت هدایت رئیس جمهور این کشور پس از دیدار با بشار اسد اتخاذ شده است.

همسران روسای جمهور روسیه و چین

این منابع افزودند: چین مواضع شناخته شده ای را در قبال سوریه دارد، اما اکنون پس از این سفر، وارد مرحله جدیدی شده ایم که مرحله ای استراتژیک و سیاسی خواهد بود و ثمره آن در آینده، اقتصادی خواهد بود.

این منابع در پایان تاکید کردند که چین تنها به استقبال گرم اکتفا نکرده است، بلکه به مرحله کار جدی رفته تا مشارکت استراتژیک را مستقیماً بدون تاخیر آغاز کند. نخست وزیر چین به رئیس جمهور سوریه تأکید کرده است که کشورش تمام اقدامات لازم برای تقویت روابط دو کشور را به پیش خواهد برد.

استقبال از بشار اسد و همسرش

علاوه بر دیدارهای رسمی مهم و مثمر ثمری که رئیس جمهور سوریه با مقامات ارشد چینی داشت، بشار اسد و همسر وی خانم اسما اسد از تعدادی از اماکن و مناطق در هانگژو و پکن بازدید کردند. علاقه و اهتمام مردم چین به دولت و ملت سوریه چه از طریق استقبال های حضوری و چه در رسانه ها و شبکه های اجتماعی مشهود بود و بازتاب گسترده ای داشت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار