دوقلوزایی بیش از ۷۰ درصدی گوسفندان عشایر آذربایجان شرقی

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی گفت:امسال با اجرای طرح دوقلوزایی گوسفندان عشایری این استان، بیش از ۷۰ درصد گوسفندان دوقلوزا شدند.

آل هاشم  گفت: در این طرح یکسان سازی زاد و ولد و مدیریت و کنترل تولید مثل گله گوسفندان انجام می‌شود و بر اساس آن زمان تولد بره‌ها در بازه ۱۰ تا ۱۵ روزه اتفاق می‌افتد.

وی با بیان اینکه با تولد همزمان بره ها، مدیریت و تعذیه آن‌ها از سوی عشایر راحت‌تر انجام و بهداشت آن‌ها کنترل می‌شود اظهار کرد: جمعیت دامی عشایر استان در دوره قشلاق حدود ۸۵۰ هزار راس است که در دوره ییلاق با اضافه شدن عشایر استان‌های اردبیل، زنجان و آذربایجان غربی به حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار راس می‌رسد.

وی گفت: بر اساس آخرین سرشماری ۲۰ درصد از جمعیت استان را عشایر تشکیل می‌دهند که این جمعیت با در اختیار داشتن ۳۰ درصد دام سبک و ۳.۶ درصد از دام سنگین استان، سالانه حدود ۲۰ درصد از مواد پروتئینی و محصولات لبنی را تولید می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر آذربایجان شرقی ادامه داد: هم اکنون حدود ۱.۵ میلیون واحد دامی از ۷.۵ میلیون واحد دامی استان شامل گاو و گوساله، بز و بزغاله، گاومیش و بچه گاومیش، شتر و بچه شتر و سایر چهارپایان در اختیار عشایر استان قرار دارد.

آل هاشم یادآور شد: عشایر آذربایجان شرقی سالانه در زمان ییلاق و قشلاق حدود ۶۵ هزار تن شیر، هشت هزار و ۸۸۰ تن گوشت، ۸۵۵ تن پشم، ۶۰ هزار مترمربع صنایع دستی داری و سه هزار و ۵۰۰ عدد صنایع دستی غیر داری تولید می‌کنند.

آذربایجان شرقی با دارا بودن اقلیم متنوع، مراتع و جنگل‌های سرسبز، کوه‌های مرتفع از استان‌های عشایرنشین کشور محسوب می‌شود و بر اساس نتایج سرشماری عشایر کوچنده کشور، جمعیت عشایر استان در دوره ییلاق به ۱۳ هزار و ۲۹۵ خانوار با ۷۰ هزار و ۵۷۷ نفر و در دوره قشلاق به هشت هزار و ۹۷ خانوار با ۴۳ هزار و ۸۵۷ نفر می‌رسد.

عشایر آذربایجان شرقی در قالب ۲ ایل قره داغ و شاهسون و ۹ طایفه مستقل در دوره ییلاق و ۲ ایل و هفت طایفه مستقل در دوره قشلاق شکل گرفته اند و اکثرا درون کوچ هستند.
عشایر استان هر سال در فصل بهار با گرم شدن هوا به مراتع سرسبز سهند، بزگوش و ارتفعات قره داغ کوچ کرده و پس از استفاده از مراتع ییلاقی در اواخر تابستان و اوایل پاییز به قشلاقات خود باز می‌گردند.

دوره قشلاقی معمولا هفت ماه و دوره ییلاقی و میانبند پنج ماه است و طول مسیر عشایر استان از ۳۰ تا ۲۵۰ کیلومتر متغیر است.

برچسب ها: عشایر ، گوسفندان
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار