اصلاح نرخ پایه گمرکی امری مهم در کنترل قاچاق زعفران

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با اصلاح نرخ پایه گمرکی شاهد افزایش صادرات زعفران ، کنترل و جلوگیری از قاچاق به بازارهای هدف هستیم.

آقای غلامرضا میری  از ثبات بازار طلای سرخ خبر داد و گفت: اکنون قیمت هرکیلو زعفران دسته ۳۷ میلیون تومان، پوشال ۴۴ تا ۴۵ میلیون تومان، نگین ۴۷ تا ۵۲ میلیون تومان و سوپرنگین ۵۲ میلیون تومان است.

او با بیان اینکه صادرات طبق روال قبل در حال انجام است، افزود: برآورد‌ها حاکی از آن است که با رفع چالش‌های صادرات رکورد سال ۹۹ که ۳۲۵ تن است، شکسته شود.

میری ادامه داد: وزارت جهاد، وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت در تلاش است که موانع سد راه صادرات برداشته شود که در صورت رفع صادرات افزایش معناداری خواهد داشت. به عنوان مثال طبق بررسی‌های صورت گرفته از سال ۹۷ تاکنون، نرخ پایه گمرکی ۵۰ درصد بیش از نرخ صادرات زعفران است که همین امر منجر به اختلاف بین صادرکننده و بانک مرکزی شده است که امیدواری نرخ پایه گمرکی اصلاح شود چراکه صادرکننده مجبور است برای ۵۰ درصد ارزی که نگرفته، ارز به سامانه نیما بازگرداند که هر دلار با سامانه نیما ۱۰ هزارتومان اختلاف دارد.

نایب رئیس شورای ملی زعفران افزود: با اصلاح نرخ پایه گمرکی دیگر شاهد قاچاق زعفران به آن سوی مرز‌ها و ارزش افزوده برای دیگر کشور‌ها نیستیم. از این رو امیدواریم هر چه سریع‌تر این امر محقق شود.

او از آغاز برداشت زعفران خبر داد و گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که زعفران نوبرانه طی روز‌های آتی وارد بازار شود.

گفتنی است که آمارهای گمرک در پنج ماهه امسال بیانگر رشد صادرات زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل بود که رکورد صادرات زعفران نسبت به سال ۹۹ و افزایش ارزآوری نیازمند رفع چالش های صادراتی است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار