مجازات سخت در انتظار عوامل حریق در مراتع همدان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: در زمینه آتش‌سوزی پسماند کشت و مراتع با کسی تعارف نداریم و ضمن تشکیل پرونده برای فرد خاطی مجازات‌های سختی هم خواهد داشت.

اسفندیار خزایی با بیان اینکه امسال به دلیل اینکه بارش‌های پایان سال خوب بود، پراکنش مناسبی در مراتع ایجاد شد گفت: بر این اساس وضعیت مراتع ما نرمال بود.

او با بیان اینکه طبق ابلاغ سازمان منابع طبیعی در خصوص نقشه بحرانی آتش‌سوزی طی سال گذشته ۴۰ درصد مراتع بحرانی و ۶۰ درصد نیمه‌بحرانی بود گفت: در سال ۱۴۰۲، وضعیت مراتع ۶۰ درصد بحرانی و ۴۰ درصد نیمه بحرانی اعلام شد که در این صورت پوشش مستعد حریق بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان افزود: فامنین و کبودراهنگ از شهرستان‌های سبز استان هستند، اما در شهرستان‌های اسدآباد و تویسرکان کم و بیش شاهد حریق هستیم.

خزایی با تاکید بر اینکه آتش تخریب خاک، آلودگی هوا و از بین بردن میکروارگانیسم‌های خاک را به دنبال دارد تاکید کرد: وقتی حریق اتفاق می‌افتد مواد آلی خاک می‌سوزد در حالی که مواد آلی خاک بهترین عنصر است.

او با بیان اینکه پسماند گیاخاک باید از طریق دام‌ها چرا و پاکسازی شود گفت: مقداری از پسماند کشت هم نیاز است که به خاک اضافه شود، پس باید از آتش سوزی جلوگیری شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان افزود: در زمینه آتش‌سوزی پسماند کشت و مراتع با کسی تعارف نداریم و ضمن تشکیل پرونده برای فرد خاطی مجازات‌های سختی هم خواهد داشت.

خزایی در پایان با بیان اینکه امسال عشایر از وضعیت مراتع راضی بودند گفت: امسال اولین سالی بود که عشایر مطابق تاریخ کوچ وارد استان شدند و همین باعث شد، پوشش گیاهی مطلوب بوده و به نحو خوبی هم باقی بماند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.