رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

امروز ظرفیت مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انتشار هر دو روز یک اثر است

سردار علی‌محمد نائینی گفت: رویکرد ما حرکت در جهت تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمین صدبرابری آثار دفاع مقدس است.

سردار علی‌محمد نائینی، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در پنجمین دوره مراسم «یاد‌ها و نام‌ها» در هفته دفاع‌مقدس گفت: در پنجمین دوره برگزاری مراسم «یاد‌ها و نام‌ها» مفتخر به میزبانی ۱۱ عزیز از خانواده‌‎‌های مکرم سرداران گرانقدر سپاه هستیم که در یک سال اخیر، از نعمت وجود آنان محروم شده‌‎ایم؛ سرداران حسین خالقی، محمدباقر رنجبر، قاسم محمدی، محمد خدابخش، علیرضا صفارزاده، سیدعلی صنیع‌‎خانی، عباس حق‎گو، سیدحسن نصیری، محمد کبکانیان، علی اکبر میرغفاری و هادی تجلی.

وی ادامه داد: همچنین امروز، از دو اثر فاخر «روشنای بدر» (زندگی‌نامه سردار سرلشکر پاسدار شهید اسماعیل دقایقی) و «سربلند میدان» (زندگی‌نامه سردار سرلشکر پاسدار شهید سیدمحمد حجازی) با حضور خانواده‌های مکرم این دو شهید والامقام و نویسندگان آثار رونمایی می‌کنیم. در سالی که گذشت، همکاران پرتلاش ما، در ادامه تاریخ‌نگاری مستند حوادث دوران هشت‌ساله دفاع مقدس و پاسداری از انقلاب اسلامی موفق شدند بستر مناسب برای ثبت و ضبط تاریخ شفاهی حدود ۶۰ تن از فرماندهان شاخص و مدیران عالی دوران دفاع مقدس را فراهم سازند.

سردار نائینی عنوان کرد: در این مراسم، از فرماندهان و مدیران عزیز که اهتمام ورزیدند و ما را در افزودن خاطرات و روایت‌های شفاهی‌شان به گنجینه مرکز یاری کردند، تجلیل خواهد شد. خداوند را شاکریم که تا پایان سال جاری، با تلاش مدیران، راویان، پژوهشگران، نویسندگان و کارشناسان مرکز و با بهره‌گیری از گنجینه اسنادی و روایت شفاهی فرماندهان دفاع مقدس، از ۲۱۰ اثر تحقیقاتی و ۱۰۰ اثر اسنادی جدید رونمایی خواهیم کرد. همچنین در سال جاری بر اساس نقشه جامع پژوهشی مرکز، ۳۱۸ پروژه جدید فعال خواهد شد.

مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مطرح کرد: رویکرد و برنامه مرکز، حرکت در جهت تحقق مطالبه رهبر معظم انقلاب اسلامی در زمینۀ صدبرابری آثار دفاع مقدس است. در این راستا می‌توان گفت ظرفیت و توان مرکز در صورت تأمین اعتبار، از انتشار یک اثر در هر ماه، در پنج سال گذشته، به انتشار یک اثر در هر دو روز، خواهد رسید. بر همین اساس، تا پایان سال جاری، در حوزۀ مطالعات نظامی، ۶۶ اثر جدید منتشر و ۸۵ پروژه جدید آغاز خواهد شد. کتب منتشرشده در این حوزه شامل ۲۲ کتاب نبردی، ازجمله: کتاب‌های عملیات‌های کربلای ۵ و والفجر۸، و ۱۲ اطلس جدید، ازجمله: اطلس نبرد‌های قرارگاه رمضان، اطلس نبرد‌های شرق بصره و اطلس نبرد‌های لشکر‌های ۸، ۱۴، ۳۳ و ۲۱ خواهد بود.

وی افزود: همچنین ۱۶ کتاب شناسنامه یگان‌های سپاه در دفاع مقدس، از جمله شناسنامۀ دوجلدی قرارگاه کربلا و لشکر‌های ۲۷، ۱۴، ۱۷، ۳۳، ۴۱، ۸، ۵، ۱۸ و ۴۸ به عنوان آثار جدید انتشار خواهند یافت. کارنامه لجستیک و توپخانه سپاه در دفاع مقدس و کارنامه قرارگاه‌های نصرت و رمضان از دیگر آثار در دست انتشار مرکز در سال ۱۴۰۲ است. در سال جاری، با انتشار ۹ جلد روزشمار جدید، تعداد روزشمار‌های دفاع مقدس به ۶۰ جلد خواهد رسید. علاوه‌بر روزشمار‌های دفاع مقدس، ۱۱ جلد روزشمار‌های بعد از جنگ، ازجمله روزشمار چهارجلدی سال ۸۸ منتشر خواهد شد.

رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گفت: از کتاب‌های تاریخ شفاهی فرماندهان و مدیران دفاع مقدس نیز ۴۰ اثر جدید در سال جاری انتشار خواهد یافت. تاریخ شفاهی حجج اسلام غلامحسین بشردوست و عبدالله حاجی‌صادقی و سرداران محسن رفیق‌دوست، احمد غلامپور (جلد دوم)، حسین علایی، علی فضلی، مرتضی قربانی (جلد دوم)، اسماعیل کوثری، محمدنبی رودکی، محمدجعفر اسدی، امین شریعتی، علی شادمانی، غلامرضا جعفری، حمزه حمیدی‌نیا، علی عساکره، نصرالله فتحیان، علیرضا مزینانی، جان‎محمد...، توکل احدی، حسین دقیقی، علی امیری، بهمن کارگر، مجید بحرینی، حسین باقری، علی‌اکبر پورجمشیدیان، رضا محمدی‌نیا، محمدعلی آسودی و علیرضا تمیزی ازجمله آثار جدید در حوزه تاریخ شفاهی هستند.

وی ادامه داد: همچنین مرکز، علاوه‌بر کارنامه دوجلدی جهاد سازندگی در دفاع مقدس و زندگی‌نامه چهار فرمانده شهید قرارگاه‌های جهاد سازندگی، که قبلاً منتشر کرده است، تاریخ شفاهی فرماندهان شاخص جهاد سازندگی را نیز در سال جاری در دستور کار خود قرار داده است. تاریخ شفاهی شماری از فرماندهان عزیز ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز که تجربۀ مشترک فرماندهی و هدایت عملیات با فرماندهان سپاه را داشته‌اند، ازجمله تاریخ شفاهی امیر سرافراز، عبدالحسین مفید، معاون اطلاعات عملیات نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس، در برنامه‌های مرکز قرار دارد.

نائینی تصریح کرد: در دو سال اخیر، پس از تدبیر سردار سلامی فرمانده محترم کل سپاه در گسترش تاریخ‌‏نگاری به عرصه‌های پاسداری از انقلاب اسلامی در دوره پس از دفاع مقدس، مرکز موفق شده است که در پنج عرصه دفاع و امنیت، سازندگی، مردم‌یاری، فرهنگی - اجتماعی و جبهه مقاومت، عده‌ای از فرماندهان و مدیران شاخص سپاه را برای گفت‌‎وگو فعال سازد. همچنین مرکز تدوین تاریخ شفاهی برخی از مسئولین مؤثر و شاخص کشوری در دوران دفاع مقدس که در پشتیبانی از جنگ، دیپلماسی جنگ و تبلیغات جنگ نقش اساسی داشته‌اند را در سال جاری در دستور کار دارد. دکتر کمال خرازی، رئیس ستاد تبلیغات جنگ شورای‌عالی دفاع، و دکتر محمدجواد لاریجانی، معاون وزیر امور خارجه در دوران دفاع مقدس و مسئول مذاکرات قطعنامۀ ۵۹۸، ازجملۀ این عزیزان هستند.

سردار علی‌محمد نائینی گفت: در حوزه مطالعات اجتماعی دفاع مقدس نیز ۸۵ عنوان پروژه از جمله ۱۶ اثر در حوزه ترجمه به زبان‌های فرانسوی، انگلیسی و عربی، یک مجموعه ۱۰ جلدی تحت عنوان «امام و دفاع مقدس»، زندگینامه ۲۰ تن از فرماندهان شهید و ۱۵ عنوان اثر در مورد نقش اقشار و استان‌های کشور در دفاع مقدس در سال جاری انتشار خواهد یافت.

نائینی ادامه داد: در پایان، یادآوری می‌کنم که دشمنان انقلاب اسلامی همچنان در جنگ روایت، با تحریف و روایت‌سازی جعلی، افتخار به گذشته و امید به آینده و داشته‌های تاریخی هویت‌ساز را در نسل جوان هدف قرار داده‌اند. راهبرد موثر برای جلوگیری از دو خطر تحریف و فراموشی و پاسداشت ذخیره تاریخی دفاع مقدس، همان کار نهضتی و صدبرابری موردانتظار رهبر معظم انقلاب‌اسلامی است. روشن است که این مطالبه، مخاطبان گوناگون و ابعاد متنوعی دارد.

در این مراسم، مستندی از تمام فعالیت‌های صوتی، تصویری و مکتوب مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس پخش شد. در این مستند به گردآوری آثاری همچون روزشمار جنگ، اطلس‌ها، زندگی‌نامه‌ها و... اشاره شد. مرکز اسناد علاوه بر تاریخ‌نگاری جنگ به مستندات پس از جنگ هم تولیداتی داشتند.

در ادامه مراسم تجلیل از خانواده فرمانده شهید اسماعیل دقایقی؛ فرمانده لشکر بدر و سردار سرلشکر شهید سید محمد حجازی با حضور سردار سرلشکر سلامی، سردار نائینی مدیر مسئول مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، برگزار شد.

در پایان این مراسم از دو کتاب «سربلند میدان؛ زندگی‌نامه سرلشکر پاسدار شهید سید محمد حجازی» به قلم سعید علامیان و کتاب «روشنای بدر؛ زندگی‌نامه شهید اسماعیل دقایقی» به قلم مرضیه نظرلو رونمایی شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار