تاکید روسای مجالس ایران و مصر بر توسعه روابط تهران و قاهره

قالیباف و جبالی در حاشیه مجمع پارلمانی بریکس بر توسعه روابط دوجانبه و ارتقای همکاری‌ها میان ایران و مصر تاکید کردند.

حنیف جبالی رئیس مجلس مصر امروز (چهارشنبه، ۵ مهر) با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه برگزاری نهمین مجمع پارلمانی گروه بریکس در ژوهانسبورگ پایتخت اقتصادی آفریقای جنوبی دیدار و گفتگو کرد. 

این دیدار در شرایطی انجام شد که در ماه‌های اخیر زمزمه‌ها و تحرکات دیپلماتیک برای ارتقای روابط دو کشور پس از چندین دهه افزایش یافته است و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در خرداد در دیدار «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان عمان و هیات همراه با وی با اشاره به اظهارات سلطان عمان مبنی بر تمایل مصر برای از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرده بودند: «ما از این موضع استقبال می‌کنیم و مشکلی در این زمینه نداریم.»

قالیباف در این دیدار مهم پارلمانی گفت: از ملاقات با شما به عنوان رئیس مجلس مصر  که یک کشور بزرگ اسلامی است خوشحالم. مصر همواره در تاریخ اسلام کشوری تاثیرگذار بوده و باید تلاش کنیم ارتباط کشور‌های اسلامی را در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: مجمع پارلمانی گروه بریکس فرصت خوبی برای کشور‌های اسلامی از جمله ایران مصر به عنوان دو کشور بزرگ منطقه در جهت تقویت روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: همکاری‌های پارلمانی که نمایندگان دو ملت هستند، در توسعه پایدار روابط کشور‌های شمال آفریقا و منطقه غرب آسیا و همکاری حل مسائل مختلف منطقه می‌تواند بسیار موثر باشد و اگر این همکاری‌ها محقق شود، چشم انداز روشنی پیش روی آینده دو کشور در راستای ارتقای روابط وجود دارد. 

حنیف جبالی، رئیس مجلس مصر نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از دیدار با رئیس مجلس و هیات عالی رتبه پارلمانی کشورمان گفت: خوشحالم از اینکه برادران عزیزم در جمهوری اسلامی ایران را در حاشیه مجمع پارلمانی بریکس ملاقات می‌کنم.

رئیس مجلس مصر اضافه کرد: شما در صحبت‌های خود به تمامی موصوعاتی که بنده مد نظرم بود اشاره کردید و این نشان دهنده بینش عمیق شماست. بنده معتقدم با حضور در گروه بریکس در مسیر درستی برای توسعه دو کشور قرار گرفته‌ایم و باید تلاش کنیم تا روابط و همکاری‌های دوکشور در موضوعات مختلف، افزایش یابد. 

وی همچنین با اشاره به اشتراکات فرهنگی و سنی دو کشور اظهار کرد: مردم مصر دوستداران اهل بیت (ع) هستند و در مناسبات مختلف اهل بیت (ع) را گرامی می‌دارند و به صورت مشخص برای امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) احترام زیادی قائل هستند و در روز میلادشان جشنی در مصر برگزار می‌شود. 

در پایان این دیدار، رئیس مجلس مصر از رئیس مجلس شورای اسلامی برای حضور در قاهره در راستای توسعه روابط دو کشور دعوت کرد و قالیباف نیز از همتای مصری خود دعوت کرد تا برای ارتقای روابط پارلمانی دو کشور، به تهران سفر کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار