حضور هیاتی از طالبان در کنفرانس وحدت اسلامی در تهران

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی از حضور هیئتی از افغانستان در کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی در تهران خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری، دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در یک نشست خبری در مورد جزییات و چگونگی برگزاری سی و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران توضیح داد و به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

شهریاری خاطرنشان کرد در کنفرانس وحدت اسلامی امسال، دو نشست هم اندیشی جداگانه با نخبگان و فرهیختگان ایرانی و همچنین خارجی نیز برگزار خواهد شد و مهمانان دیداری جداگانه وزیر امورخارجه ایران و همچنین رهبر انقلاب اسلامی، حضرت امام خامنه‌ای(حفظه الله) خواهند داشت.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در مورد توجه کنفرانس وحدت اسلامی امسال به مساله افغانستان و همچنین ترکیب هیئت شرکت کننده کشور در این کنفرانس گفت هنوز یک وحدت نظر بین نخبگان سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران در ارتباط با طالبان وجود ندارد و در این زمینه نیاز به گفتمان‌سازی در سطح نخبگان وجود دارد ولی بر اساس دیدگاه شخصی وی به عنوان دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، طالبان فرصتی برای افغانستان و همچنین نظام جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است. 

شهریاری در این مورد توضیح داد: به نظر ما طالبان یک فرصت برای افغانستان ایجاد کرده و آن فرصت، فرصت تحقق نوعی حاکمیت است که طی 30 سال گذشته وجود نداشته است. به دلیل حضور بیگانگان تاکنون در افغانستان متأسفانه این کشور فاقد یک نظام حاکمیتی بوده که به دنبال منافع ملی افغانستان باشد، بنابراین هر نوع تاسیس حکومتی که به دنبال حقوق شهروندی خودش باشد، باید مورد حمایت قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد، در دوره های قبل که افغانستان در تسخیر دولت های بیگانه، استعمارگر، استثمارگر و استکباری قرار داشت، جمهوری اسلامی ایران نمی دانست وقتی مشکلی پیش می آمد، با چه کسی حرف بزند، ولی امروز می داند که باید با چه کسی حرف بزند، و این یک فرصت برای نظام جمهوری اسلامی است که من معتقد هستم فرهیختگان فرهنگی، سیاسی و اجتماعی (ایران) باید از این فرصت استفاده کنند، فرصتی است که ممکن است تکرارپذیر نباشد و اگر از دست برود، ممکن است استعمارگران دوباره وارد منطقه شوند و دوباره ما ندانیم با چه کسی حرف بزنیم.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت همان طور که طالبان برای ایران یک فرصت است برای خود طالبان هم فرصت است که نباید فرصت سوزی کنند و این یک آفت است.

مسئول برگزاری سی و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران در مورد سطح ترکیب هیئت افغانستان در این کنفرانس نیز گفت از افغانستان نیز مهمانانی داریم، ما از طالبان برای شرکت در این کنفرانس دعوت کردیم و گفتیم از ملاقات با روسای آن استقبال می کنیم و آماده دیدار هستیم ولی اینکه این مهمانان چه تعدادی از افغانستان در این کنفرانس حضور می یابند مشخص نیست.

این کنفرانس به صورت حضوری با حضور 220 نفر از نخبگان و فریختگان طراز اول جهان اسلام و همچنین ایران(110 مهمان برجسته خارجی و 110 مهمان برجسته ایرانی) از اقوام و مذاهب مختلف، به مدت سه روز، از تاریخ 9 تا 11 میزان/ مهر با شعار «همکاری های اسلامی برای دستیابی به ارزش های مشترک» در تهران برگزار شود.

این کنفرانس همچنین به صورت مجازی و وبیناری با حضور 240 شخصیت از فرهیختگان و علمای مطرح جهان اسلام و همچنین ایران(120 مهمان خارجی و 120 مهمان ایرانی) از تاریخ 6 تا 12 میزان/ مهر برگزار خواهد شد. این نخبگان در قالب 16 نشست مجازی(وبینار) 15 نفری برگزار خواهد شد. 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار