رضاخواه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

همسان سازی حقوق بازنشستگان از برنامه هفتم حذف نمی‌شود

نایب رئیس کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم مجلس گفت: قرار نیست همسان سازی حقوق بازنشستگان از برنامه هفتم حذف شود، اما به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.

مجتبی رضاخواه، نایب رئیس دوم کمیسیون تلفیق لایحه برنامه هفتم مجلس شورای اسلامی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری در پرداخت حقوق دچار اشکال هستند مثلا صندوق بازنشستگی کشوری حدود نود درصد از آن چیزی که پرداخت می‌شود را از بودجه عمومی دولت پرداخت می‌کند، اما افرادی که در نیرو‌های مسلح کار می‌کردند یک بخش از حقوقشان برداشته می‌شد و به این صندوق‌ها پرداخت می‌شد تا زمانی که بازنشسته شدند حقوقشان پرداخت شود، اما الان صندوق‌های بازنشستگی این توان را ندارند و یک چیزی در حدود نود درصد آنچه پرداخت می‌کنند از بودجه عمومی تامین می‌شود بنابراین اشکال اصلی به ساختار و نحوه مدیریت صندوق‌های بازنشستگی است.

وی ادامه داد: مجلس برای اینکه بتواند این مشکل را حل کند ورود کرد تا مدیریت صندوق‌های بازنشستگی بهبود پیدا کند، چون صندوق‌های بازنشستگی تبدیل به حیاط خلوتی شده که متاسفانه برخی افراد از آن سوءاستفاده می‌کنند و به دلیل تخلفاتی که می‌شود صندوق‌های بازنشستگی از پرداخت حقوق بازمی‌مانند لذا ما در حال اصلاح این صندوق‌ها هستیم و اگر اصلاح شوند مفهموش این می‌شود که منابع بیشتری برای صندوق‌های بازنشستگی باقی می‌ماند که بتوانند به بازنشستگان پرداخت کنند.

 عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس بیان کرد: به صورت ساختاری به دنبال این هستیم که صندوق‌های بازنشستگی از حیاط خلوت دربیایند و به یک مدیریت شفاف و کارآمد نزدیک شوند بنابراین اگر همسان سازی قرار است بار مالی بیشتری بر صندوق‌های بازنشستگی ایجاد کند باید صندوق‌های بازنشستگی توان پرداخت این بار را داشته باشند لذا باید به صورت ساختاری به این موضوع بپردازیم و در برنامه هفتم به آن پرداخته‌ایم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس اظهار کرد: ما به صورت زیرساختی به دنبال این هستیم تا اشکالات ساختاری در صندوق‌های بازنشستگی رفع شود که مفهومش این است که صندوق‌های بازنشستگی توان بیشتری برای پرداخت حقوق بازنشستگان خواهند داشت.

وی تصریح کرد: الان صندوق‌های بازنشستگی لشکری نود درصد آن چیزی که به عنوان حقوق به بازنشستگان پرداخت می‌کنند از بودجه عمومی است و نه از منابع خودشان لذا اگر قرار است باری که بر روی دوش این‌ها وجود دارد را افزایش دهیم باید منابعی داشته باشیم که به بازنشستگان پرداخت کنیم لذا باید اصلاحات ساختاری در صندوق‌های بازنشستگی ایجاد کنیم که این کار در شرف انجام است، اما این طور نیست که اگر می‌خواهیم اصلاحات ساختاری را اعمال کنیم یک شبه این تغییرات باعث شود منابع مالی بسیار زیادی در این صندوق‌ها ایجاد شود، اما ناچار هستیم که این تغییرات ساختاری را انجام دهیم.

رضاخواه بیان کرد: در مجلس به دنبال این هستیم که اصلاحات ساختاری ایجاد شود و در نتیجه امکانات در اختیار صندوق‌ها قرار بگیرد که بتوانند منابع بیشتری را داشته باشند تا به بازنشستگان پرداخت کنند لذا قرار نیست همسان سازی حقوق بازنشستگان از برنامه هفتم حذف شود، اما به بررسی‌های بیشتری نیاز دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۰ ۰۹ مهر ۱۴۰۲
فقط سر کارگذاشتن یه مشت بازنشسته مظلوم
Iran (Islamic Republic of)
حسن حبشی
۱۴:۱۳ ۰۸ مهر ۱۴۰۲
مگر تاکنون غیر از دولت صندوق بازنشستگی را مدیریت می کرد که شما بخواهید اصلاح کنید اگر اصلاح شدنی بود تاکنون اصلاح می شد فقط باید دعا کرد که از اینهم بدتر نشو د
Iran (Islamic Republic of)
عصمت کاملی
۱۱:۰۹ ۰۸ مهر ۱۴۰۲
اینها بهانه بیش نیست.مردم عادی که به صندوقها دسترسی ندارند .این حرفها همه برای سرگرم کردن بازنشستگان هست.اگر بخواید میتوند ظرف ی روز به همه صندوقها سر و سامان بدید.تمام منابع و ثروتهای طبیعی در این کشور هست که در کشور های دیگه نیست.با این منابع خدادادی چه میکنید ؟چطور حقوق نجومی برا خودتون هست؟بیشتر از همه از بازنشستگان فرهنگی کندید و به خودتون اضافه کردید وعده های تو خالی میدید.تا کی دروغ ؟
Iran (Islamic Republic of)
عصمت کاملی
۱۱:۰۱ ۰۸ مهر ۱۴۰۲
اینها بهانه بیش نیست.مردم عادی که به صندوقها دسترسی ندارند .این حرفها همه برای سرگرم کردن بازنشستگان هست.اگر بخواید میتوند ظرف ی روز به همه صندوقها سر و سامان بدید.تمام منابع و ثروتهای طبیعی در این کشور هست که در کشور های دیگه نیست.با این منابع خدادادی چه میکنید ؟چطور حقوق نجومی برا خودتون هست؟الهی هرچی از ما کم میذارید عذاب دنیا و اخرت براتون بشه
Iran (Islamic Republic of)
Hh
۲۱:۵۴ ۰۷ مهر ۱۴۰۲
سلام خواهشان، خواهشان، خواهشان، بازنگری کنید در افزایش حقوق کارمندان 20 درصد افزایش حقوق کارمندان، با تورم 60 درصدی هم خوانی ندارد، خط فقر بالای 40 میلیون شده، این حقوق‌های کم جوابگوی ده روز زندگیه، بازنگری کنید در افزایش حقوق کارمندان. ممنون.
Iran (Islamic Republic of)
باز نشسته فرهنگی
۱۳:۴۹ ۰۷ مهر ۱۴۰۲
فقط برا بازنشستگان پول نیست فقط حیف عمری که تلف شد الان همش شرمنده شرمنده فرزند ونوه ووووو اگه چوپون بودیم پشیمون نمی شدیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۵۴ ۰۷ مهر ۱۴۰۲
معلوم نیست همین بررسی چن سال طول میکشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۴ ۰۷ مهر ۱۴۰۲
همش فقط وعده و وعید و شعار بدین
آخرین اخبار