پایانه مرزی دوغارون دروازه طلایی برای تجارت و ترانزیت کالا

مدیر پایانه مرزی دوغارون تایباد گفت پایانه مرزی دوغارون، دروازه طلایی برای تجارت و ترانزیت کالا و از پررفت و آمدترین معبر‌های زمینی کشور در بخش کالا و مسافر است.

۶۴۳ هزار و ۶۸۶ تن انواع کالا در نیمه نخست امسال از پایانه مرزی دوغارون به افغانستان صادر شد که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۵ درصد افزایش داشت.

مدیر پایانه مرزی دوغارون تایباد گفت: این میزان صادرات کالا با ۲۴ هزار و ۴۸۸ دستگاه ناوگان حمل و نقل ایرانی و افغانستانی به سمت این کشور و بازار‌های هدف آن ارسال شده است.

وی افزود: همچنین در همین بازه زمانی، ۲۷۷ هزار و ۶۸۱ تن انواع کالا با ۱۲ هزار و ۹۸۷ دستگاه کامیون به سمت افغانستان ترانزیت شد که نسبت به ۶ ماهه اول سال گذشته، ۳۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی به واردات کالا از سمت افغانستان به این پایانه مرزی هم اشاره کرد و گفت: از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه، پنج هزار و ۳۰۲ تن انواع کالا با ۲۲۵ دستگاه کامیون وارد پایانه مرزی دوغارون شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر افزایش داشته است.

مدیر پایانه مرزی دوغارون تایباد با بیان اینکه ترانزیت ورودی کالا به پایانه مرزی دوغارون در نیمه نخست امسال افزایش داشته است، گفت: کالا‌های ترانزیت ورودی به پایانه مرزی دوغارون در نیمه اول سال جاری افزون بر ۱۵۱ هزار و ۴۶۳ تن بوده که ۱۰۵ درصد افزایش را از آن خود کرده است.

پورعابد به میانگین خروج روزانه ناوگان حمل و نقل از پایانه مرزی دوغارون به سمت کشور افغانستان اشاره کرد و افزود: روزانه بیش از۲۷۰ دستگاه کامیون ایرانی و خارجی از طریق پایانه مرزی دوغارون به سمت افغانستان خارج می‌شوند.

مدیر پایانه مرزی دوغارون تایباد انواع مصالح ساختمانی، میلگرد، بنزین و گاز مایع را از مهم‌ترین اقلام صادراتی به افغانستان اعلام کرد و گفت: پایانه مرزی دوغارون، دروازه طلایی برای تجارت و ترانزیت کالا و یکی از پررفت و آمدترین معبر‌های زمینی کشور در بخش کالا و مسافر است.

پورعابد ادامه داد: این پایانه، رتبه پنجم ترانزیت خروجی و رتبه سوم صادرات را در میان پایانه‌های خروجی کشور دارد و ۹ درصد از سهم صادرات کشور را از آن خود کرده است.

وی گفت: در بخش مسافری، روزانه بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر شامل راننده، مسافر و کارکنان بخش‌های مختلف اداری و خدماتی در این پایانه تردد دارند و سالانه بیش از یک میلیون مسافر به صورت قانونی از طریق معبر رسمی دوغارون وارد دو کشور ایران و افغانستان می‌شوند.

وی اضافه کرد: هرات یکی از مهمترین بازار‌های کشور افغانستان است که با نقطه صفر مرزی و پایانه مرزی دوغارون ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد.

پایانه مرزی و گمرک دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و همجوار با کشور افغانستان، در زمره پنج پایانه برتر اقتصادی کشور است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.