۶ هزار خیریه کشور در سامانه خیر و احسان کمیته امداد ثبت نام کردند

رییس مرکز پایش فقر و شناسایی نیازمندان کمیته امداد کشور گفت: بیش از ۶ هزار خیریه کشور هم‌اکنون به‌منظور ساماندهی کمک به افراد نیازمند در سخا سامانه خیر و احسان ثبت‌نام کرده‌اند.

 ابراهیم باغبانی روز شنبه در نشست شورای مدیران اداره کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان سمنان گفت: سامانه ملی «سخا» با هدف جمع‌آوری اطلاعات نیازمندان و مؤسسه‌های خیریه و برای ساماندهی خدمت‌رسانی به نیازمندان توسط کمیته امداد راه‌اندازی شد.

وی سخا را سامانه خیر و احسان معرفی و تصریح کرد: هدف از راه‌اندازی این سامانه، ایجاد عدالت در توزیع کمک‌های مردمی به مددجویان تحت حمایت و اقشار نیازمند جامعه است تا از هرگونه موازی کاری‌ها در انجام خدمت‌رسانی‌ها جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه سامانه سخا بر اساس شاخصه‌های دقیق اقتصادی، اطلاعات بانکی و تائید‌های مردمی طراحی‌شده است، خاطرنشان کرد: این سامانه همچنین نیازمندان را شناسایی می‌کند و ضمن تشخیص نیاز‌های آنان، اولویت‌بندی کمک‌ها صورت می‌پذیرد.

باغبانی با تأکید بر اینکه خیریه‌ها، مؤسسه‌ها و مجموعه‌های خدمت رسان، مردم و نهاد‌های دولتی با ثبت اطلاعات در این سامانه می‌توانند به تسهیل رصد خانواده‌های نیازمند و دسته‌بندی دقیق نیاز‌های آنان و درنتیجه بهبود وضعیت خدمت‌رسانی کمک کنند، افزود: در این سامانه شناسایی فعال نیازمندان صورت می‌گیرد، به این معنا که افراد دهک‌های پایین جامعه که تحت پوشش هیچ سازمان و نهاد حمایتی قرار ندارند، شناسایی می‌شوند و نیاز آن‌ها هم مشخص می‌شود.

رییس مرکز پایش فقر و شناسایی نیازمندان کمیته امداد کشور با اشاره به اینکه در سامانه سخا استقرار نظام ملی احسان و نیکوکاری و پیوند میان ظرفیت‌های مردمی و دستگاه‌های موظف که جزو فرماین رهبر معظم انقلاب هستند عملیاتی می‌شود، تصریح کرد: سامانه سخا در اختیار کل جامعه خیران و احسان شامل نهاد‌های حاکمیتی و مردمی است و همه دستگاه‌ها می‌توانند این سامانه را به‌عنوان مرجع شناسایی نیازمندان برای خود قرار دهند و خدمات خود را از این طریق به نیازمندان برسانند.

باغبانی تأکید کرد: هر قدر شبکه‌های خیریه به این سامانه بیشتر وارد شوند و اطلاعات نیازمندان و خدماتی که ارائه می‌دهند را بیشتر ثبت کنند، جلوی هم‌پوشانی‌ها گرفته و نیازمندی‌ها در سطح ملی برطرف می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.