مدیرکل بهزیستی ایلام خبر داد

ارائه خدمات بهزیستی به ۲ هزار و ۴۷۲ ناشنوا در ایلام

مدیر کل بهزیستی ایلام، تعداد کل ناشنوایان استان را ۲ هزار و ۴۷۲ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد یک هزار و ۱۵ نفر زن و یک هزار ۴۵۷ نفر نیز مرد هستند.

حسین نورعلیوند مدیر کل بهزیستی ایلام به مناسبت روز جهانی ناشنوایان با اشاره به اینکه ناشنوایی قابل تشخیص و پیشگیری است، گفت: با مشاوره‌های قبل ازدواج، قبل بارداری و پس از بارداری و زایمان می‌توان از این نوع معلولیت پیشگیری کرد.

وی، بهترین زمان تشخیص ناشنوایی را یک ماهگی نوزادان عنوان کرد و افزود: در صورتیکه ناهنجاری شنوایی نوزاد پیش از سه ماهگی (زمان طلایی یک ماهگی) تشخیص داده شود با درمان به موقع نوزاد می‌تواند به مهارت‌های گفتاری متناسب با سایر نوزادان طبیعی دست یابد.

مدیرکل بهزیستی ایلام یکی از مشکلات جدی ناشنوایان در این استان را کمبود رابط زبان اشاره عنوان کرد و گفت: متاسفانه تمایل به کسب آموزش زبان اشاره در این استان بسیار پایین بوده بطوریکه تعداد انگشت شماری رابط ناشنوا در این استان وجود دارد.

نورعلیوند، تعداد کل ناشنوایان استان را ۲ هزار و ۴۷۲ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد یک هزار و ۱۵ نفر زن و یک هزار ۴۵۷ نفر نیز مرد هستند.

وی ادامه داد: از تعداد ناشنوایان استان ایلام، ۴۳۵ نفر دارای معلولیت شنوایی خفیف، ۸۰۵ نفر متوسط، ۸۶۵ نفر شدید و ۳۶۷ نفر نیز خیلی شدید هستند که علاوه بر پرداخت مستمری خدمات غیر مستمر نظیر توزیع وسایل کمک توانبخشی به این افراد در طول سال ارائه می‌شود.

وی خدمات غیر مستمر ارایه شده به این افراد را شامل کمک برای خرید قطعه و کاشت حلزون، اهدا سمعک، باطری سمعک، پرداخت کمک‌های تحصیلی، اشتغال و کمک برای جذب سهمیه سه درصد استخدام ویژه افراد دارای معلولیت در دستگاه‌های اجرایی برشمرد.

وی با اشاره به فعالیت مرکز کودک و خانواده کم شنوا در مرکز استان مطرح کرد: در این مرکز نیز که بصورت بخش خصوصی با نظارت بهزیستی فعالیت دارد خدماتی نظیر تربیت شنیداری، گفتار درمانی، کار درمانی ذهنی، آسیب شناسی گفتار زبان و همچنین آموزش‌های هنر درمانی در رشته‌های نمایش عروسکی، هنر‌های تجسمی، اردو و ... به اعضا ارایه می‌شود.

برچسب ها: ناشنوایی ، بهزیستی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.