سالانه ۶ هزار بیمار قلبی در افغانستان

وزارت صحت عامه طالبان از جان باختن ۲ هزار تن در افغانستان بر اثر بیماری های قلبی خبر داد.

شرافت زمان امرخیل، سخنگوی وزارت صحت عامه در مراسم گرامی داشت از روز جهانی قلب گفته است در یک سال گذشته دو هزار تن در اثر ابتلا به مریضی قلب در کشور جان باخته اند، به گفته‌ای آنان سالانه تا شش هزار تن در کشور به امراض قلبی دچار می‌شوند.

به اساس گفته ‌های او از مارچ ۲۰۲۲ الی اکتوبر ۲۰۲۳ بیش از ۶ هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند و دو هزار تن در سراسر کشور جان خود را از دست داده اند.

سخنگوی وزارت تا کیدکرده است در یک سال گذشته ۶ هزار و ۹۴۶ فرد مبتلا به بیماری قلبی نزد ما مراجعه نموده اند به که این بیماران خدمات داخل و خارج از بستر فراهم شده است و همچنان نزدیک به ۲ هزار افراد مبتلا به بیماری قلبی که سنین بالا داشتند و بیماری‌های دیگر نیز مبتلا بودند زندگی شان را از دست دادند.

در همین حال حیدرخان حیدر، رییس عمومی طب وقایوی وزارت صحت‌عامه نیز در این مراسم گفته است که عوامل اصلی امراض قلبی عروقی مصرف دخانیات، الکل، ریژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی می‌باشد و در افراد به شکل کلسترول بالا، فشار خون بالا، اضافه وزن و چاقی تظاهر می‌کند.

روزجهانی قلب در افغانستان درحالی بزرگداشت می‌شود که این بیماری در سراسر جهان افزایش داشته است و سالانه ۲۰ میلیون تن از رهگذر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند و برای جلوگیری از این بیماری استفاده از میوجات و سبزیجات می‌تواند مفید باشد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار