سید حسن نصرالله: مسئول نخست بحران سوریه آمریکا بوده است

دبیر کل حزب‌الله لبنان به مناسبت سالروز میلاد پیامبر بزرگ اسلام سخنرانی کرد.

«سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان روز دوشنبه به مناسب سالروز میلاد پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای این سخنرانی به مراسم باشکوه و بزرگی که در یمن به مناسبت سالروز میلاد پیامبر برگزار شد اشاره کرد و گفت که این مراسم تحت شرایطی برگزار شد که یمنی‌ها در شرایط بسیار سختی قرار دارند.

وی اضافه کرد: مسلمانان در دو عید سعید فطر و قربان، گردهم می‌آیند و تمام مسلمانان در این عید‌ها خوشحال هستند و از جمله روز‌هایی که مسلمانان به آن افتخار می‌کنند سالروز میلاد پیامبر و مبعث نبوی است. امام خمینی روز بعثت پیامبر را بزرگترین روز در تمام جهان می‌دانستند.

دبیر کل حزب الله لبنان در بخشی از سخنرانی خود با اشاره به انفجار اخیر در پاکستان گفت: اقدام قاتلان جنایتکار تکفیری به منفجر کردن مساجد اهل سنت در پاکستان به بهانه بزرگداشت میلاد پیامبر اکرم کردند را محکوم می‌کنیم.

سید حسن نصرالله افزود: برخی دنبال آن هستند که بشریت را با ترویج همجنس‌گرایی و حیوانیت انسانی به پایین‌ترین سطح تنزل دهند. زمانی که پدیده همجنس‌بازی و شبیه کردن خود به سگ و گاو شروع می‌شود، انسان را تا پایین‌ترین حد پایین می‌آورند، آیا این جنگ با نور خدا نیست. می‌خواهند که نور خدا را با دهانشان خاموش کنند، یعنی از راه رسانه‌ای یا جنگ نرم که خطرناک‌تر و مرگبارتر از جنگ نظامی است. برخی از ملت‌ها در برابر حمله نظامی پایداری کرد اما در برابر جنگ نرم و رسانه‌ای ضعیف و از هم گسسته شد».

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: امت اسلام باید مسئولیت آن چیزی را که برای ملت فداکار فلسطین و برای مسجد الاقصی روی می‌دهد، بپذیرد و صهیونیست‌ها باید صدای جهان اسلام را در خصوص قبله نخست مسلمانان بشنوند. هر کشوری که به سوی عادی سازی روابط می‌رود باید محکوم شود، چون این اقدام، رها کردن فلسطین و تقویت دشمن به شمار می‌آید که نباید با آن کنار آمد. استفاده از اصطلاح ترسیم مرز‌های زمین لبنان با فلسطین اشغالی اشتباه است، چون مرز‌ها ترسیم شده است. 

سید حسن نصرالله ضمن رد مرتبط کردن موضوع مرز‌های زمینی با موضوع ریاست جمهوری لبنان گفت: حقمان در مرز‌های دریایی همانند حق ما در مرز‌های زمینی بوده و به طور کامل آن را می‌گیریم و آن را با دیگر موضوعات مرتبط نخواهیم کرد. مقاومت آماده است در هر گامی که در آزادسازی سرزمین‌ها نقش داشته باشد، به دولت لبنان در تحقق آن کمک کند. هیچ چیز جدیدی درباره موضوع ریاست جمهوری لبنان برای بشارت دادن وجود نداشته و تلاش‌ها در این زمینه دنبال می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: موضوعی که به صورت ملی درباره آن اجماع وجود دارد، پرونده پناهجویان سوری است که می‌تواند ما را برای حل بحران به نتیجه برساند. یکی کردن نیروی کار سوریه و پناهجویان سوریه اشتباه بوده و در آمار‌ها باید به آن توجه کرد. مسئول نخست سرازیر شدن آوارگان به لبنان کسی است که جنگ را در سوریه شعله ور کرد که آن دولت آمریکا بوده است. آمریکا پس از اعمال قانون قیصر، مسئول بحران اقتصادی در سوریه نیز می‌باشد و کسانی که اعتقاد دارند پناهجویان سوریه موجودیت لبنان را تهدید می‌کنند باید به واشنگتن بگویند که با لغو قانون قیصر لبنان نجات می‌یابد.  اگر دولت لبنان مهاجرت پناهجویان سوریه به سوی اروپا را آسان کند، اروپایی‌ها برای حل بحران به بیروت می‌آیند.

وی در ادامه گفت که نباید شرایط کنونی به شرایط دشمنی با پناهجویان سوری تبدیل شود و نباید به مرز‌های قانون و اخلاق با آن‌ها تجاوز شود.

دبیر کل حزب‌الله لبنان اضافه کرد: اگر تصمیم‌های دولت در لبنان تحت کنترل حزب‌الله بوده، رئیس دولت برای حل بحران پناهجویان را به دمشق اعزام می‌کرد. کسی که ترکیب جمعیتی، موجودیت و وطن را تهدید می‌کند سیاست‌های زشت و ننگین آمریکا در لبنان است.

وی افزود: صهیونیست‌ها باید صدای جهان اسلام را در ارتباط با قبله نخست مسلمانان بشنوند، اما به جای شنیدن این صدا، عادی‌سازی بیشتر روابط با اسرائیل را شاهدیم.

سید حسن نصرالله به مداخله‌های آمریکا در امور لبنان اشاره کرد و گفت: «من می‌دانم که سفیر آمریکا در لبنان زمانی که مطلع می‌شود سازمان امنیتی یا وزارتخانه‌ای به دلیل قانونی اقدام به بازگرداندن برخی از سوری‌ها به سوریه کرده، خودش شخصا نزد آن‌ها رفته و با آن‌ها جلسه برگزار می‌کند و از آن‌ها تحقیق می‌کند یک تحقیق قضایی و امنیتی و از شمشیر تحریم‌ها علیه افراد و نهاد‌ها استفاده می‌کند.

وی با اشاره به پناهجویان سوریه‌ای در این کشور گفت: دو ملت سوریه و لبنان، دو ملتی هستیم که در کنار هم زندگی می‌کنیم و به حکم جغرافیا و تاریخ در کنار هم نیز باقی خواهیم ماند و دو میلیون سوریه‌ای که در حال حاضر در لبنان حضور دارند نباید فضای تعامل با آن‌ها به فضای برخورد تبدیل شود و کسی نباید به مرز‌های قانون تعدی کند و کسی نباید ظلم کند. نباید اینگونه برداشت شود که خون پناهجویان سوری در لبنان مباح است و می‌توان اموال آن‌ها را مصادره کرد. ظلم هیچ نتیجه‌ای نخواهد داشت. ما در لبنان قانون داریم و می‌توانیم طبق قانون عمل کنیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار