هوش مصنوعی چگونه به حفظ امنیت سایبری کمک می‌کند؟

گزارشی تازه، راه‌هایی را که از طریق آن‌ می‌توان از فناوری‌ هوش مصنوعی برای حفظ امنیت سایبری بهره برد، بررسی کرده است.

بر اساس گزارشی که توسط Palo Alto Networks، متخصص‌در زمینه تحقیقات امنیت سایبری منتشر شده است، هوش مصنوعی یکی از ابزار‌های قدرتمندی است که از قدرت داده‌ها استفاده می‌کند تا شرکت‌ها را قادر سازد تا وظایف و اقداماتی را انجام دهند که تقلید از هوش انسانی است و به حمایت از رشد صنایع بزرگ کمک کند. 

اگرچه ادغام هوش مصنوعی در حوزه امنیت سایبری چالش‌های زیادی را به همراه دارد و به‌ویژه باعث گسترش حملات مخرب در حوزه‌های مختلف می‌شود، اما در عین حال مزایای بزرگی برای محافظت از شرکت‌ها در برابر تهدیدات فراهم می‌کند. پس از شیوع بیماری همه‌گیر «کووید-۱۹» در سال ۲۰۲۰ و پیشرفت‌هایی که در مدل‌های کار از راه دور و ترکیبی ایجاد کرد، بسیاری از شرکت‌ها با اتخاذ مجموعه‌ای از ابزار‌هایی که با هوش مصنوعی برای شناسایی و پاسخ به حملات سایبری کار می‌کنند، رویکردی فعالانه را در پیش گرفتند. 

شرکت‌ها و کسب‌وکار‌های مختلف می‌توانند از جدیدترین ابزار‌های هوش مصنوعی و اتوماسیون‌ها برای تجزیه و تحلیل سریع‌تر مقادیر زیادی از داده‌ها، شناسایی موثرتر تهدیدات سایبری و محافظت از سیستم‌ها و منابع داده خود استفاده کنند.

هوش مصنوعی مزایای زیادی در رابطه با امنیت سایبری دارد، مانند پیدا کردن الگو‌هایی که به شناسایی تهدید‌های بالقوه قبل از وقوع حمله کمک می‌کنند و کار‌های زمان بر را از طریق اتوماسیون‌ها انجام می دهند. مهم است به خاطر داشته باشید که هوش مصنوعی حول داده‌ها متمرکز است و اینکه کیفیت خروجی‌های هوش مصنوعی تا حد زیادی به کیفیت داده‌هایی که تغذیه می‌کند بستگی دارد و در واقع عبارت است از ترکیب اطلاعات موجود وهوش مصنوعی که برای ارائه نتایج امنیتی پیشرفته با هم کار می‌کنند.

هر روز، مدل‌های هوش مصنوعی بیش از ۱.۵ میلیون حمله جدید را تجزیه و تحلیل می‌کنند که قبلاً هرگز با آن‌ها مقابله نشده بود. این بینش‌ها و اطلاعات جدید، به‌ویژه وقتی با تخصص تهدیدات سایبری موجود ترکیب می‌شوند، به ما کمک می‌کنند تا از بیش از ۸.۶ میلیارد حمله که پایگاه مشتریان ما را هدف قرار می‌دهند، جلوگیری کنیم.

هوش مصنوعی و ابزار‌های یادگیری ماشینی از جمله عوامل متمایز کننده در محصولات ما هستند که مشتریان را قادر می‌سازد به مزایای ملموس دست یابند. ابزار‌های هوش مصنوعی ما را قادر می‌سازند تا با تجزیه و تحلیل الگو‌ها و تهدیدات بالقوه و ارائه هشدار‌های قبلی، به مشتریان خود در کشف آسیب‌پذیری‌ها در ترافیک داده‌های شبکه کمک کنیم و هشدار‌های لازم را به مسؤولان امنیت سایبری صادر کرد.

هوش مصنوعی سرعت و دقت بالاتری را در شناسایی و پاسخ به تهدیدات ارائه می‌کند که تأثیر حملات سایبری را کاهش می‌دهد، همچنین نقش حیاتی در خودکارسازی وظایف معمول و صرفه‌جویی در وقت مقامات امنیت سایبری برای تمرکز بر وظایف و چالش‌های پیچیده‌تر دارد.

مسؤولان اجرایی حوزه امنیت اطلاعات باید برای مقابله با موج بعدی حملات سایبری مبتنی بر هوش مصنوعی کاملاً آماده و در عین حال از آخرین تحولات در چشم انداز تهدیدات سایبری مطلع باشند و اطمینان حاصل کنند که قوی‌ترین سیاست‌ها و پروتکل‌های امنیتی را در اختیار دارند.

با ادامه توسعه هوش مصنوعی، یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی این فناوری، توانایی هکر‌ها برای بهره برداری خلاقانه و نوآورانه از آن برای دستیابی به اهداف خود است. علیرغم توانایی هوش مصنوعی در شناسایی، تعیین و جلوگیری از تهدیدات مختلف مانند پاسخ به بدافزار یا باج افزار، این فناوری محدودیت‌هایی دارد و نیازمند مشارکت انسان در فرآیند تصمیم گیری است.

فناوری هوش مصنوعی پتانسیل بالایی برای افزایش کارایی و نوآوری دارد. پایه گذاری صحیح و اتخاذ یک رویکرد متفکرانه این فناوری را قادر می‌سازد تا مزایای بسیاری را برای شرکت‌ها فراهم کند و کسب و کار آن‌ها را به سمت قله‌های جدیدی از موفقیت و رشد سوق دهد.

منبع: اخبار الیوم

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار