پیکر فردوس کاویانی به سوی خانه ابدی بدرقه شد+عکس

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد فردوس کاویانی با حضور هنرمندان و جمعی از مردم صبح امروز صبح سه شنبه ۱۱ مهر برگزار شد.

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد فردوس کاویانی با حضور هنرمندان و جمعی از مردم امروز صبح سه شنبه ۱۱ مهر در خانه هنرمندان برگزار شد.

اصغر همت هنرمند و بازیگر اجرای این مراسم را بر عهده داشت و در سخنانی به خاطره‌هایی از بازیگری او در سال‌ها پیش اشاره کرد.

شهرام گیل‌آبادی رئیس کانون کارگردانان خانه تئاتر در ادامه عنوان کرد: همه ما در برابر مهربانی این بزرگ باید زانو بزنیم. این صحنه تنها این جمله را به یاد می‌آورد که بگویی‌ای مرگ از جان رفیقانم چه می‌خواهی. خواهشم این است که در ذهن‌مان مهربانی او را به یاد بسپاریم.

پیکر فردوس کاویانی

وی اضافه کرد: سال ۶۸ که «سفارت خانه» را اجرا می‌کند می‌گوید ما موظفیم مهربانی را ترویج کنیم. من هم این جمله را خواندم و آمدم بگویم ما هنرمندان موظفیم مهربانی‌ها را ترویج کنیم. وجه کارگردانی و بازیگری او هم از همین حیث است که پر از مهر بود.

گیل‌آبادی تصریح کرد: او در مصاحبه‌هایش روی یک نکته دیگر تاکید دارد و آن انتخاب است و می‌گوید ما باید انتخاب‌های درست داشته باشیم تا به شایستگی در کنار مردم باشیم.

فردوس کاویانی

سپس پژمان بازغی رئیس انجمن بازیگران در سخنانی با تسلیت به خانواده او و جامعه زرتشتیان بیان کرد: من وقتی وارد سریال «آژانس دوستی» شدم یک جوان بیست و چند ساله بودم. آن روز‌ها برای من دانشگاه بود و هرچه یاد گرفتم از این دوستان بود و چیزی بیش از مهربانی ندیدم. این روز‌ها در انجمن می‌شنوم که جوان‌تر‌ها دیر سر کار می‌آیند یا نظم ندارند، اما من آن روز‌ها بسیار از بزرگان‌مان یاد گرفتم.

وی تاکید کرد: فردوس کاویانی آخرین بازیگر طنز فاخر ایران است که او را از دست دادیم طنز ایران مدیون اوست.

مراسم تشییع فردوس کاویانی

اصغر همت در ادامه با تأیید سخنان بازغی تصریح کرد: در عرصه‌ای که چیز‌هایی به نام طنز و کمدی به خورد ما دادند که طنز و کمدی نیست بلکه هجو است باید بگوییم او واقعاً از طنازان بی‌نظیر بود.

در بخش دیگر هادی مرزبان پشت تریبون رفت و گفت: فکر نمی‌کردم هیچ‌گاه برای فردوس بیایم و حرف بزنم. وقتی این جمعیت در این روز تعطیل می‌آید یعنی فردوس نازنین بود. گاهی به او می‌گفتم تو در خوب بودن افراط می‌کنی. خوبی او را از بعد مظلومیت هم باید دید که چقدر مظلوم واقع شد.

تشییع پیکر فردوس کاویانی

مرزبان یادآور شد: او شاید فقط در یکی دو کار من نبود و از سال ۶۸ برای همه کارهایم به او زنگ می‌زدم. فردوس تنها بازیگری بود که هرگاه می‌خواست سراغ یک فیلم و سریال برود از من می‌پرسید تو تئاتر نداری و ابتدا تئاتر را به فیلم و سریال ترجیح می‌داد.

وی اضافه کرد: زمانی که حالش خیلی خوب نبود از او برای «تانگوی تخم‌مرغ داغ» دعوت کردم ابتدا نپذیرفت و گفت دیگر نمی‌تواند بازی کند و من خواهش کردم فقط در این نمایش حضور داشته باشد و گفتم تو برکت این کار هستی بیا و فقط باش.

خاکسپاری فردوس کاویانی

در بخش دیگر مسعود جعفری جوزانی کارگردان سینما و تلویزیون یادآور شد: وقتی کسی که دوستش داریم و عاشقش هستیم ما را ترک می‌کند لحظه تلخی است. من البته معتقدم افرادی مثل فردوس کاویانی میرا نیستند.

وی با اشاره به ویژگی‌های کاویانی عنوان کرد: به جرأت می‌گویم او تنها کسی است که در زندگی دیدم هرگز بد کسی را پیش من نگفت و ضعف کسی را پیش من آشکار نکرد.

پیکر فردوس کاویانی

جعفری جوزانی اضافه کرد: او با بازی و نگاهش و حس ناب و درخشانی که در درونش بود دل‌های خشک را آبیاری می‌کرد.

این کارگردان تصریح کرد: هنرمندان این شانس را دارند که ده‌ها زندگی را زندگی می‌کنند و این تجربه را به دیگران هم انتقال می‌دهند. ما هنرمندان را دوست داریم، چون زندگی‌های خشک را آبیاری می‌کنند.

وی اضافه کرد: زبان، پدر و مادر، منطقه جغرافیایی همه اتفاق است و در زندگی عاشق کسی می‌شوی که حتی از خون و یا خویشاوند تو نیست و به دلیل خصوصیات او علاقمندش می‌شوید و من فردوس کاویانی را این چنین دوست داشتم.

جعفری جوزانی با اشاره به سخنانی که درباره شرایط این سال‌های فردوس کاویانی گفته شد و اینکه چندان دوست نداشت کسی به دیدنش برود اظهار کرد: فردوس کاویانی دوست نداشت با دیدن شرایطش غمی بر دل کسی سنگینی کند.

وی در ادامه گفت: ما بازیگران را دوست داریم، چون این هنرمندان شخصیت‌های متعددی را به زندگی ما می‌آورند و من احساس می‌کنم هر وقت فردوس را بخواهم کنار من است. این‌ها سیاسیون یا سیاست‌باز نیستند. در دل ملت جای دارند و هرگز نمی‌میرند.

اسماعیل خلج نیز در سخنانی گفت: من در فضای مجازی صفحه‌ای دارم که بیش از چند هزار متن و پست گذاشته‌ام، اما هیچ‌گاه از درگذشت کسی ننوشته‌ام و فردوس کاویانی تنها کسی بود که درباره درگذشتش نوشتم.

وی در حالی که اشک می‌ریخت و به سختی می‌توانست صحبت کند، گفت: بگذارید گریه کنم برای این مرد نازنین که بازی‌های زیبای خود را به جای گذاشت.

در پایان آرمیتا کاویانی دختر این هنرمند در پشت میکروفن قرار گرفت و بیان کرد: بابا پر از عشق و وفا بود، نه معنای کینه را می‌دانست و نه می‌دانست بدخواهی چیست. قلبش برای ایران می‌زد دغدغه‌اش ایران و هموطنانش بود چه در ایران چه خارج از ایران. من بعد از چند دهه هنوز شاهد بازتاب عشق و مهر او به ایران هستم. همه با مهر و محبت و عشق نام پدرم را نگه داشتند.

وی با سپاسگزاری از حمایت‌های مردم و هنرمندان بیان کرد که سپاسگزاری ویژه‌اش از مادرش است که در این سال‌ها ذره‌ای از عشقش به پدرش کم نشد.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۴:۴۱ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
چقدر فراوان به ما بندگان خدا شادی و نشاط در اثر هایش هدیه می‌دادوای کاش باز هم پیش ما می‌ماندی واما خداوند حتما روح اورا شاد می‌گرداند انشالله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۲:۴۵ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
چرا اینقد بیحجاب وبد حجاب شرکت کردن لااقل از مرده خجالت میکشیدن انگار اصلا احساس نمیکنن مردنی هم واسه اونا هست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۳۲ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
روحشون شاد باشه ان شاءالله. انسان بزرگوار و شریفی بودند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۷ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
روحش شاد و یادشان پر رهرو باد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۵۴ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
مهم چند سال زنده ماندن نیست مهم چگونه زندگی کردنه در پناه یزدان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۸ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
یادت جاودان فردوس جــان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۸ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
خداحافظ آقا کمال خاطرات شیرین دوره کودکی.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۷ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
خدا رحمتش کنه
مگر ایشان زرتشتی بود ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۲۹ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
آرش امیر احمدی رفت در خانه ابدی اش
آقای محسن کاویانی هم رفت توی خانه ابدی اش
چرا هرچه آدم خوبه دارند می رند آخه چرا دنیا اینجوری
زندگی خیلی کوتاه است قدر همدیگر را داشته باشید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۵ ۱۲ مهر ۱۴۰۲
تو هم میری
همه میرن چه خوب چه بد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۷ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
خدایش بیامرزد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۱ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
روحش قرین رحمت الهی
خدا رحمتش کنه
انسانهای خوب با صفات ناب انسانی نام و یادشون همیشه در یاد و خاطره مردمش و تاریخ سرزمینهاشون ثبت میشه و ماندگارِ.
Iran (Islamic Republic of)
بیتا
۱۶:۰۳ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
روحش شاد و یادش گرامی
Iran (Islamic Republic of)
ماندلا
۱۴:۵۱ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
خدارحمت کند.
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۳:۲۳ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
با مجموعه همسران و نقش کمال که در دوره خودش پر بیننده ترین بود، هنوز توی یاد ما هست‌ روحش شاد
آخرین اخبار