رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور مطرح کرد؛

اجرای عملیات آبخیزداری در ۲۰ میلیون هکتار از اراضی ایران/ بیابان‌زدایی در ۳ میلیون هکتار

نوبخت گفت: بوشهر ظرفیت بالایی در تولید نهال از جمله حرا برای کشت در سواحل دارد که امسال تولید ۷۵۰ هزار اصله نهال حرا هدف‌گذاری شده است.

عباسعلی نوبخت رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار داشت: براساس برنامه‌ریزی باید هر ایرانی در سال ۳ نهال غرس کند.  بر این اساس در مدت ۴ سال یک میلیارد اصله نهال در کشور کاشته می‌شود.

وی جنگل کاری را سبب امنیت زیستی دانست و بیان کرد: استان بوشهر از ظرفیت بالایی در تولید نهال ازجمله «حرا» برای کشت در سواحل دارد که امسال تولید ۷۵۰ هزار اصله نهال حرا هدف‌گذاری شده است.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به لایحه آبخیزداری در دولت اشاره کرد و گفت: این لایحه دارای مواد بسیاری است و در ماده ۳ آن آمده که شورای منابع طبیعی و آبخیزداری به‌صورت مستقل برای آن برنامه‌ریزی شود و از آن طرف در کمیسیون زیربنایی دولت تبدیل شورای عالی آب، به شورای عالی آب، منابع طبیعی و آبخیزداری تصویب شده و به‌زودی لایحه آبخیزداری تصویب خواهد شد.

وی سطح طرح‌های آبخیزداری در کشور را ۱۶۵ میلیون هکتار دانست و خاطرنشان کرد: از این تعداد ۱۲۵ میلیون هکتار آن در قلمرو فرسایش آبی قرار دارد و تاکنون ۹۰ میلیون هکتار آن باقیمانده است که اجرای این پروژه‌ها در دستور کار قرار دارد.

نوبخت از اجرای عملیات آبخیزداری در ۲۰ میلیون هکتار از اراضی در مدت ۳ سال خبر داد و اضافه کرد: تاکنون بیش از ۲۰ میلیون هکتار طرح مطالعاتی انجام شده و با انعقاد تفاهم‌نامه و قرارداد وزارت جهاد با سپاه پاسداران، قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) تا ۳ سال عملیات آبخیزداری کلاً در عرصه‌های مطالعه شده اجرا می‌کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تمام طرح‌های آبخیزداری در قالب پروژه‌های بزرگ اجرا می‌شود، گفت: براساس تعهدات تمام فعالیت‌های آبخیزداری به‌صورت پروژه‌های بزرگ‌مقیاس انجام می‌شود و اکنون این توان است که در قالب برنامه هفتم ظرفیت فعالیت‌ها به ۲ برابر معادل ۴۰ میلیون هکتار افزایش یابد.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، احیا و غنی‌سازی مراتع را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: در این راستا برای پوشش گیاهی ۵۰ میلیون هکتار از ۸۴.۴ میلیون هکتار مراتع کشور برنامه‌ریزی شده و برای مقابله با بیابان‌زایی برای ۳ میلیون هکتار عرصه‌ها یک برنامه‌ریزی ۵ ساله تدوین شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.