جمهوری چک: تجهیزات نظامی زیادی برای کمک به اوکراین نداریم

وزیر دفاع جمهوری چک گفت: اقلام زیادی از تجهیزات نظامی برای ما باقی نمانده است تا بتوانیم آن‌ها را به اوکراین بفرستیم.

به نقل از راشا تودی، وزیر دفاع جمهوری چک گفت: اقلام زیادی از تجهیزات نظامی برای ما باقی نمانده است تا بتوانیم آن‌ها را به اوکراین بفرستیم. سعی می‌کنیم با صدور مجوز‌های صادراتی برای شرکت‌های خصوصی تسلیحاتی، کمبود ارسال تسلیحات از انبار‌های خود را جبران کنیم چرا که نمی‌خواهیم با تخلیه کامل ذخایر تسلیحاتی‌مان، توان دفاعی خود را به خطر بیندازیم.

وی با استناد به گزارشی که وزارت دفاع جمهوری چک در اوایل ماه جاری منتشر کرده بود، گفت: ارزش تسلیحاتی که تا به حال به اوکراین ارسال کرده‌ایم بالغ بر ۵۴.۱ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

به نوشته راشا تودی تصمیم پراگ برای نفرستان ادوات و مهمات نظامی از محل ذخایر تسلیحاتی خود پس از آن صورت می‌گیرد که دولت جدید اسلواکی نیز پیشتر از برنامه‌های دولت قبلی در این کشور برای اهدای ۴۳ میلیون دلار سلاح و مهمات به کی‌یف جلوگیری کرده بود.

رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشور‌های غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیارد‌ها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار