معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه:

مشکلات شدید جانبازان شیمیایی ایران نتیجه تحریم دارو‌ توسط غربیان است

نجفی گفت: مشکلات شدید جانبازان شیمیایی ایران نتیجه تحریم دارو‌های مورد نیاز آنان توسط کشور‌های غربی است.

رضا نجفی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه (دوشنبه، ششم آذر) در بیست و هشتمین نشست کنفرانس سالانه دولت‌های عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی، به تشریح جنایات این رژیم علیه مردم بی دفاع فلسطین و کشتار بیش از ۱۵۰۰۰ نفر از مردم فلسطین و به ویژه زنان و کودکان و بمباران خانه‌ها، مدارس، مساجد، بیمارستان‌ها و کلیسا‌ها پرداخت و خواستار بررسی و تحقیقات سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و نهاد‌های بین‌المللی در رابطه با استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمیایی به‌ویژه عامل اعصاب توسط این رژیم در غزه شد.

نجفی با اشاره به ارتکاب جنایت‌های چهارگانه اصلی بین‌المللی شامل نسل‌کشی، جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و جنایت تجاوز توسط رژیم اسرائیل، اعلام کرد که این جنایات مسئولیت بین‌المللی این رژیم و حامیان آن را رقم زده و عاملان و مباشران باید به دست عدالت سپرده شوند.

وی همچنین با اشاره به درخواست وزیر میراث رژیم اسرائیل برای استفاده از بمب هسته‌ای علیه غزه، این موضوع را ثابت‌کننده ماهیت خطرناک سلاح‌های کشتار جمعی از جمله سلاح‌های شیمیایی این رژیم علیه صلح و امنیت منطقه خاورمیانه برشمرد و بر اهمیت جهان‌شمولی کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و پیوستن بدون هیچ‌گونه پیش‌شرط و تاخیر این رژیم به این سند به منظور دستیابی به یکی از ستون‌های اصلی کنوانسیون تأکید کرد.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه که در راس هیأتی به لاهه هلند رفته با اشاره به توازن در حقوق و تعهدات کشور‌های عضو در کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و ارتقای تجارت آزاد مواد شیمیایی وفق اهداف و مقصود کنوانسیون، خواستار برچیده شدن چنین اقدامات غیرقانونی، مغایر با مفاد کنوانسیون و محدودکننده تجارت مواد شیمیایی و استفاده صلح‌آمیز از علم شیمی شد.

وی چنین اقدامات غیرقانونی را مخل توسعه اقتصادی و تکنولوژیکی کشور‌های هدف این اقدامات و ناقض حقوق بشر شهروندان این کشور‌ها خواند.

نجفی مشکلات شدید جانبازان شیمیایی ایران را نتیجه تحریم دارو‌های مورد نیاز آنان توسط کشور‌های غربی اعلام و آن‌ها را قربانیان دوباره اقدامات یکجانبه این کشور‌ها دانست.

این دیپلمات ارشد ایرانی اقدامات کشور‌های غربی را نه تنها غیرقانونی و ناقض کنوانسیون، همچنین غیراخلاقی و غیرانسانی خواند.

نجفی رویکرد کشور‌های غربی در خصوص پرونده شیمیایی سوریه را مورد انتقاد قرار داد و تأکید کرد که فشار‌ها و تصمیمات سیاسی نه تنها کمکی به پرونده شیمیایی سوریه نمی‌کند، بلکه وضعیت این پرونده را پیچیده‌تر می‌کند. 

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه افزود: رویگردانی از سنت حسنه اجماع در تصمیم‌گیری‌های سازمان منع سلاح‌های شیمیایی و تحمیل تصمیمات به روش رای گیری با اکثریت نسبی شکننده در راستای دستیابی به اهداف سیاسی تنگ‌نظرانه برخی کشورها، باعث از بین رفتن اعتبار تصمیمات سازمان و تضعیف اجرای موثر کنوانسیون شده است. 

وی همچنین خواستار بازگشت دولت‌های عضو به سنت حسنه اجماع به منظور جلوگیری از شکاف بیشتر بین اعضا و حفظ ماهیت فنی سازمان و سیاسی شدن فضای این نهاد شد.

نجفی همچنین با اشاره به برگزاری موفق یازدهمین دوره بین‌المللی ابعاد پزشکی کمک و حفاظت در برابر سلاح‌های شیمیایی در مهرماه سال جاری و شرکت ۲۵ نفر از متخصصان بین‌المللی و برگزاری برنامه‌های میدانی و معاینه قربانیان سلاح‌های شیمیایی کشور در این دوره، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری چنین دوره‌هایی به منظور ایجاد ظرفیت برای اعضای سازمان در درمان قربانیان سلاح‌های شیمیایی تأکید کرد.

بیست و هشتمین نشست کنفرانس دولت‌های عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی از شش آذر در مقر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در لاهه شروع شده و تا ۱۰ آذر ادامه خواهد داشت.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۲۹ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
مگر داروها در کشورمان ساخته نمی‌شوند درسته یا نه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۷ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
عوام فریبی نکنید دارو تحریم نیست اگردارو تحریم بود چطور۵۰تن آنتی بیوتیک ازکشورهای وارد کردید؟بگید بیماران سرطانی وحتی جانبازان برای ما اهمیت ندارند اصلا باید اینطوری بگیم ملت ایران درنزد نظام هیچ هست میخاد جانبازان باشند ویابیناران سرطانی یا نوزادی که شیرخشک ندارد
آخرین اخبار