آذربایجان، کاردار آمریکا و آلمان و سفیر فرانسه را فراخواند

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، کاردار آمریکا و آلمان و سفیر فرانسه را به دلیل فعالیت‌های مغایر با منشور وین درباره روابط دیپلماتیک، احضار کرد.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، کاردار آمریکا و آلمان و سفیر فرانسه در باکو را به دلیل انجام عملیات مالی غیرقانونی و تامین مالی سایت‌ها و سازمان‌های خبری مخالف دولت آذربایجان احضار کرد.

در بخشی از بیانیه وزارت خارجه جمهوری آذربایجان آمده است که «به آن‌ها (کاردار آمریکا و آلمان و سفیر فرانسه) اطلاع داده شده بود که وب سایت خبری AbzasMedia با کمک‌های مالی آن‌ها فعالیت می‌کند و سفارتخانه‌های آن‌ها در این فعالیت مشارکت داشته اند.»

در این بیانیه طرف آذربایجانی این اقدامات را محکوم و تأیید کرده است که «آژانس توسعه بین المللی ایالات متحده، FreedomNow و سایرین (فرانسه و آلمان) قوانین ارائه کمک‌های مالی را نقض کرده اند. آن‌ها ضمن نقل و انتقالات مالی غیرقانونی به جمهوری آذربایجان، مشارکت غیرقانونی در تامین مالی وب سایت AbzasMedia داشته اند. وزارت خارجه آذربایجان این فعالیت‌ها را که با منشور وین در مورد روابط دیپلماتیک مغایرت دارد، به شدت محکوم می‌کند و این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که مطابق با قوانین ملی پاسخ دهد.»

ساعاتی قبل رئیس جمهور آذربایجان در تماس تلفنی با وزیر خارجه آمریکا گفت که اظهارات و اقدام‌های اخیر واشنگتن به روابط با باکو خدشه وارد کرده است.

الهام علی‌اف امروز سه شنبه در جریان تماس تلفنی با آنتونی بلینکن تاکید کرد: اظهارات جیمز اوبراین، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان در ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) مغرضانه بود، واقعیت را منعکس نکرد و از سوی جمهوری آذربایجان رد شده است.

اوبراین در این جلسه ضمن اعلام اینکه گزارشی شفاف و مفصل از آنچه در آستانه حمله ماه سپتامبر جمهوری آذربایجان در منطقه قره‌باغ کوهستانی رخ داد، ارائه خواهد شد، گفته بود که «با در نظر گرفتن واقعیت جدید» وزارت امور خارجه آمریکا این موضوع را روشن کرده که رابطه واشنگتن با باکو «دیگر نمی‌تواند مثل قبل ادامه پیدا کند» مگر آن که پیشرفتی در روند صلح باکو و ایروان ایجاد شود.

پیش از این، سنای آمریکا قانون دفاع ارمنستان برای سال ۲۰۲۳ را تصویب کرد که بر اساس آن کمک‌های نظامی به جمهوری آذربایجان متوقف می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۱۲ ۰۸ آذر ۱۴۰۲
قره باغ باید مال آذربایجان بشه و به جاش نخجوان رو بده به ارمنستان
آخرین اخبار