برقراری مستمری برای ۶ خانواده جان‌باخته در معدن طزره دامغان

دادستان مرکز استان سمنان گفت: برای تمامی ۶ خانواده جان‌باختگان در حادثه معدن طزره دامغان، مستمری برقرار شده است.

محمد تقی گلی دادستان مرکز استان سمنان در دومین نشست با کارگران معدن طزره دامغان گفت: در اجرای تکلیف مقرر از سوی مسئولان عالی قوه قضاییه و دستور رئیس کل دادگستری استان سمنان مبنی بر بررسی حقوق، مشکلات و مطالبات کارگران شرکت البرز شرقی و خانواده‌های جان‌باختگان و به‌منظور اهمیت موضوع و رفع مشکلات مذکور، پیگیری‌های لازم صورت پذیرفت.

وی ادامه داد: در گفتمان اسلام و انقلاب اسلامی کارگران عنصر ارزشمند جامعه، ستون و محور تولید در کشوربوده و دارای قداست هستند.

دادستان مرکز استان سمنان کارگر را محور تحقق شعار سال تعبیر و عنوان کرد: کشوری که دنبال پیشرفت اقتصادی است باید به قشر کارگر اهمیت دهد، باید مسایلی مانند امنیت شغلی کارگر، بیمه، خدمات اجتماعی، دستمزد عادلانه و قانونی، بهداشت فضای کسب و کار و سایر مشکلات این قشر را مورد توجه قرار دهد؛ زیرا در پرتو تلاش‌های کارگران است که چرخه اقتصاد کشور متوقف نمی‌شود. 

گلی در ادامه تصریح کرد: موضوعاتی از قبیل برقراری بیمه تکمیلی، پرداخت ۴ درصد سختی کار و زیان‌آور، بررسی وضعیت کارگران واجد شرایط در کمیته مشاغل سخت و زیان‌آور و صدور حکم بازنشستگی برای شاغلانی که سابقه کار سخت (۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب) را دارند، در مسیر ساماندهی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: کارگرانی که تشخص می‌دهند سنوات بازنشستگی آنان به‌درستی پرداخت شده است، باید یک سال قبل از اتمام زمان بازنشستگی درخواست خود را به اداره کار ارائه دهند.

همچنین برای آگاهی از سنوات و میزان واریز حق بیمه  و عنوان شغلی خود می‌توانند به سامانه  تامین من مراجعه یا به ادارات تأمین اجتماعی در شهرستان‌های دامغان و شاهرود مراجعه و در صورت مغایرت با واقعیت به مراجع ذیربط اعتراض خویش را ارائه و پیگیری کنند.

دادستان مرکز استان سمنان افزود: بررسی مشاغل سخت و زیان‌آور کارگران آن معدن باید در کمیته مربوطه متشکل از سازمان‌های متولی انجام و این فرآیند در گذشته طی بازه زمانی تقریبا ۲ ساله اتفاق می‌افتاد که پس از ورود دستگاه قضایی استان و پیگیری‌های لازم و جلسات مشترک با ادارات استانی کار و رفاه اجتماعی، تامین اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی و سازمان بازرسی فرایند مذکور بسیار کوتاه و کمتر از ۴ ماه بررسی خواهد شد.

وی ادامه داد: در طول هفته گذشته به درخواست مطروحه از سوی ۸۶ کارگر مبنی بر سخت و زیان‌آور بودن شغل آن‌ها رسیدگی و در کمیته بدوی مربوطه رای مقتضی صادر شد که مستلزم درخواست بازنشستگی و پرداخت ۴ درصد حق سختی کار و زیان آور به تامین اجتماعی است.

گلی گفت: برخی از مطالبات کارگران مانند سخت و زیان‌آور شناخته شدن کار در معادن، افزایش ضریب حقوقی، معوق شدن پرداخت حق سنوات به زمان بازنشستگی نیاز به اصلاح قوانین و تصمیم‌گیری در سطح ملی دارد که این موارد نیز از طریق طرح در شورای گفت‌وگوی استان و نهاد‌های مرتبط پیگیری خواهد شد.

دادستان مرکز استان سمنان افزود: همچنین مطالبه دیگر کارگران در خصوص انعقاد قرارداد مستقیم با شرکت البرز شرقی از طریق هیت مدیره ذوب آهن اصفهان پیگیری و البته اتخاذ تصمیم از اختیارات آن هیت مدیره است. 

وی تاکید کرد: برای تمامی ۶ خانواده جان‌باختگان مستمری برقرار شده است و برای ۴ نفر از جان‌باختگان حکم بازنشستگی صادر شده و دو نفر دیگر از متوفیان با توجه به سنوات کاری متاسفانه از حیث قانونی مشمول بازنشستگی قرار نگرفتند.

در این نشست رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دامغان و مدیران کل استانی سازمان‌ها بازرسی، تأمین اجتماعی، کار و رفاه اجتماعی و معاون معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت و اعضای هسته معدن بسیج دانشجویی استان و اصحاب رسانه حضور داشتند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
نوید
۱۷:۰۳ ۰۶ بهمن ۱۴۰۲
یکی از بهترین آدم هایی که تو عمرم دیدم شناختم و فرصت خدمت در کنار ایشان را داشتم دادستان محترم آقای گلی بودند.اگر حرفی بزند مطمعنا به آن عمل خواهد کرد.مردم داری از حسنیات ایشان است.