شکست اسرائیل، نتیجه گفتمان مقاومت

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با تاکید بر توسعه فرهنگ و گفتمان ایستادگی در سراسر جهان گفت: نتیجه «گفتمان مقاومت» بی تردید شکست اسراییل و پیروزی مستمر است.

سرلشکر پاسدار سید یحیی رحیم صفوی امروز در اجلاسیه کمیته دانشگاهیان کنگره سراسری بزرگداشت ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی، با تحلیل گفتمان مقاومت خانواده‌های شهدا و ایثارگران گفت: کالبدشناسی قدرت و تغییر و تحولات سیاسی اجتماعی و رخداد‌های منجر به انقلاب اسلامی در ٢٠٠ سال گذشته در ایران و حتی کشور‌های غرب آسیا نشان دهنده سه گفتمان "سازش، گفتمان التقاطی و گفتمان مقاومت" است.

وی در تشریح گفتمان سازش گفت: گفتمان سازش و کنار آمدن و تسلیم شدن در برابر ظالمان و قدرت‌های بزرگ جهانی و به طور خاص قدرت‌های غربی توسط برخی از روشنفکران دوره قاجار و پهلوی دنبال می‌شد که معتقد بودند ما از سر تا پا باید غربی شویم تا پیشرفت کنیم.

سرلشکر صفوی در بیان گفتمان التقاطی اظهار کرد: مفهوم این گفتمان آن است که برخی از سیاستمداران ایران و دیگر کشور‌های منطقه می‌گفتند غربی‌ها از صنعت، کشاورزی، علوم پزشکی، ثروت و فناوری بالاتری برخوردارند و ما در کشور‌هایمان باید صنایع مونتاژ و علوم و فنون مختلف را از آن‌ها به عاریت بگیریم و با فرهنگ ملی خودمان ترکیب کنیم تا بتوانیم کشور و ملت را به پیشرفت برسانیم. این گفتمان را برخی از روشنفکران ملی، مذهبی ایران در بین ملت‌ها و دانشگاه‌ها ترویج می‌دادند.

وی گفتمان سوم را گفتمان مقاومت یا گفتمان انقلابی توصیف و خاطرنشان کرد: به فضل الهی و توجهات ۱۴ معصوم (علیهم السلام) رهبران خردمند و حکیم در ایران معاصر با گفتمان مقاومت و انقلابی در صحنه‌های سیاسی و اجتماعی ایران بروز و ظهور کردند، همچون رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه و تداوم ۳۴ ساله همان اندیشه و خط مشی نورانی توسط مقام معظم رهبری که مبتنی بر فرهنگ ایرانی و اسلامی است.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس فرهنگ جهاد و مقاومت را فرهنگ آزادی خواهی و استقلال طلبی و عدالت خواهی دانست و اظهار کرد: این گفتمان مبتنی بر فرهنگ معنویت و عقلانیت و کارآمدی، مردمداری و مردمیاری و حمایت از مظلومان و مستضعفان جهان است.

سرلشکر صفوی تاکید کرد: این گفتمان عصر جدیدی را نه تنها برای ملت بزرگ ایران بلکه برای ملت‌های زیر ستم در غرب آسیا مثل ملت مظلوم فلسطین پایه گذاری کرد.

وی با اشاره به تأثیرگذاری این گفتمان در مقاطع حساس پس از انقلاب به ویژه در عرصه دفاع مقدس و جبهه بین الملل مقاومت اسلامی گفت: آموزه‌ها و تجارب ۲ رخداد بزرگ پیروزی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به دیگر ملت‌های لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، یمن و افغانستان منتقل شد.

وی با اشاره به شکل گیری گروه‌های مقاومت اسلامی در این کشور‌ها افزود: جبهه مقاومت از شرق مدیترانه تا غرب آسیا تحت تأثیر انقلاب اسلامی و آموزه‌های شهدای ایران قدرت گرفت یعنی فلسفه شهادت و آرمان شهدای دفاع مقدس، جبهه مقاومت را تشکیل داد و محصول و کارکرد جبهه مقاومت شد.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با بیان اینکه شکست رژیم صهیونیستی در جنگ‌های ٣٣ روزه و هم اکنون شکست در عملیات طوفان الاقصی محصول جبهه مقاومت است افزود: پیروزی انصارالله یمن و بیرون کردن متجاوزان به سرزمین یمن نیز محصول جبهه مقاومت است.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه مقاومت ملت و دولت‌های عراق و سوریه باعث شکست داعش، این مزدوران امریکایی و صهیونیستی شد ادامه داد: مقاومت ملت افغانستان باعث شکست امریکا در افغانستان و فرار ذلت بار آن‌ها همچنین باعث شکست امریکا در طرح‌های سرنگونی دولت سوریه شد.

 وی با اشاره به کاهش نیرو‌های نظامی امریکا در غرب آسیا تصریح کرد: آنچه باعث کاهش نیرو‌های امریکایی در عراق و سوریه شده است، هوشیاری و تلاش گروه‌های مقاومت مردمی در عراق و سوریه است و به فضل الهی سرنوشت فرار از افغانستان، سرنوشت آینده امریکایی‌ها یعنی فرار از سوریه و عراق خواهد شد.

وی تأکید کرد: گفتمان مقاومت در جهان اسلام کلید رمز وحدت مسلمین برای آزادی قدس شریف است.

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با اشاره به کنگره ۱۰ هزار شهید آذربایجان گفت: فلسفه برگزاری این گونه یادواره‌ها این است که شاید بتوانیم نسل حاضر و آینده به خصوص جوانان و دانشجویان عزیز را با اندیشه و تفکر، اخلاق و رفتار و عملکرد شهیدان آشنا کنیم.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه مراحل صعود و رسیدن به قله‌های سعادت و پیشرفت مادی و معنوی، زمانی حاصل می‌شود که یک ملت از شاخصه‌هایی برخوردار باشد خاطرنشان کرد: اولین و مهمترین شاخصه پیشرفت ملت‌ها در ابعاد مختلف مادی و معنوی، وجود رهبرانی خردمند، حکیم، شجاع و عادل است که با در دست گرفتن قدرت یک نظام متعالی برای افزایش سعادت و ثروت و عدالت، ملت‌ها را رهبری کنند.

وی با تأکید بر ضرورت تربیت مدیرانی کارآمد، لایق و با تدبیر گفت: تعلیم و تربیت و آموزش مدیرانی کارآمد، لایق، با شخصیت و مدبر که ساختار مدیریتی و برنامه ریزی و آمایش سرزمینی و عدالت اجتماعی را در یک کشور ساماندهی کنند شاخصه دوم پیشرفت است.

وی افزود: شاخصه سوم وجود جوانان مؤمن و شجاع، همراه با روحیه جهادی و خلاق است که پیشران حرکت یک ملت باشند و اگر تهدیداتی مثل جنگ، آن ملت و حکومت را تهدید کرد آن جوانان شجاع، مؤمن و خردمند بتوانند دشمن را شکست بدهند.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در تشریح شاخصه چهارم پیشرفت به وجود ظرفیت فرهنگی و روحیه مقاومت ملی پرداخت و خاطرنشان کرد: انسجام و وحدت ملی همه اقوام یک کشور برای استفاده از فرصت‌ها و مقابله با انواع تهدیدات از جمله جنگ‌های ترکیبی و شناختی، بزرگترین سرمایه یک کشور و یک ملت برای رسیدن به عزت و عظمت و منزلت بین المللی است.

صفوی در بیان شاخصه پنجم گفت: همکاری و هم افزایی همه ملت و کارگزاران حکومت و نیرو‌های نظامی با یکدیگر برای پیشرفت همه جانبه ملت و دسترسی به اهداف و آرمان‌های بزرگ آن ملت و حکومت یک شاخص محسوب می‌شود.

دومین کنگره ملی بزرگداشت ۱۰ هزار شهید آذربایجان شرقی اواخر ماه جاری در تبریز برگزار می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.