ثبت ۵ بار حضور یوز ایرانی در میاندشت/ انقراض نسل این گونه نادر جانوری صحت ندارد

مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی گفت: ۵ بار ثبت تصویر حضور یوز ایرانی در منطقه میاندشت، نشانه‌ای امیدوار کننده از حضور این گونه نادر در ایران است.

رضا شکاریان   با اشاره به افزایش تعداد آهوان در میاندشت، اظهار داشت: رشد فزاینده تعداد آهو در منطقه حفاظت شده میاندت در سه سال گذشت کم نظیر است.

وی افزود: تعداد آهوان دشت میاندشت نسبت به ۵۰ سال گذشته در بالاترین سطح است و نسبت به پارسال ۴۰ درصد رشد داشته است. سرشماری پستانداران منطقه نشانگر این رشد است.

مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی، درباره اهمیت آهوان میاندشت برای طعمه گونه نادر یوز ایرانی در این منطقه، نیز گفت: با تلاش محیط بانان، حمایت‌های مادی و معنوی مسئولان و طبیعت دوستان گونه نادر یوزپلنگ آسیایی به لحاظ طعمه و گونه حمایت شده آهو در وضعیت مطلوبی قرار بگیرد.

شکاریان تصریح کرد: میاندشت امروز در صدر مناطق حفاظت شده برای نگهداری و زیست آهو است و دیگر نگرانی بابت خشکسالی در این منطقه نیست. 

مدیرکل محیط زیست استان گفت: پناهگاه حیات وحش میاندشت یکی از بهترین زیستگاه‌های آهو در کشور است. مشاهده چند یوز ایرانی در سال‌های اخیر در این پارک هم از حضور این گونه با ارزش به واسطه آهو‌ها در منطقه خبر می‌دهد.

وی افزود: از سال ۱۳۸۲ چندین بار از یوز‌های بالغ و توله در این منطقه تصویربرداری شده و گزارش‌های مستندی از مشاهده آن در دست است. همچنین تحقیقات انجمن یوزپلنگ ایرانی نشان می‌دهد که نسل یوزپلنگ در این منطقه هیچگاه منقرض نشده بوده و در دو دههٔ اخیر حداقل ۴ یوز در این منطقه کشته شده‌اند.

شکاریان ادامه داد: در طول سال ۱۴۰۲ تا کنون بیش از ۵ بار تصاویری از حضور یوزپلنگ آسیایی در این منطقه ثبت و ضبط شده که نشان دهنده عدم انقراض نسل این گونه نادر جانوری و احیاء آن در میاندشت است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.