۱۱۷ محوطه تاریخی در دشت سولدوز نقده مورد بازبینی قرار گرفت

مدیر پایگاه ملی محوطه تاریخی حسنلو نقده گفت: ۱۱۷ محوطه تاریخی در منظر فرهنگی دشت سولدوز این شهرستان مورد بازنگری و بازبینی قرار گرفت.

حسن شیری مدیر پایگاه ملی محوطه تاریخی حسنلو نقده گفت: عملیات میدانی بررسی باستان‌شناختی محوطه‌های تاریخی واقع در منظر فرهنگی دشت سولدوز به محوریت تپه تاریخی حسنلو که از اوایل آبان ماه سال جاری شروع شده بود، به پایان رسید.

وی اضافه کرد: در این پژوهش که به سرپرستی علی صدرائی، عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری انجام شد، حدود ۱۱۷ محوطه تاریخی، تپه‌های باستانی و ابنیه تاریخی از دوران‌های پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی شناسایی، بازنگری و مورد بازبینی قرار گرفت.

مدیر پایگاه ملی محوطه تاریخی حسنلو افزود: از اهداف عمده و دستاورد‌های این پژوهش، می‌توان به شناسایی محوطه‌های اقماری تپه تاریخی حسنلو و استفاده از اطلاعات آن‌ها در پلان مدیریت پایگاه ملی محوطه تاریخی حسنلو، بهره‌برداری از آن در تهیه پرونده ثبت جهانی، تهیه و تکمیل اطلس باستان‌شناسی کشور و نقده، شناسایی محوطه‌های تاریخی ثبت نشده و آماده‌سازی پرونده آن محوطه‌ها برای ثبت در فهرست میراث ملی کشور است.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک با ایجاد بانک سفال در پایگاه ملی محوطه تاریخی حسنلو که یکی از مهمترین محوطه‌های باستانی کشور است سفال‌های مکشوفه از محوطه‌های مختلف دشت فرهنگی سولدوز برای استفاده محققان و پژوهشگران آماده خواهد شد.

شیری یادآورشد: منظفر فرهنگی دشت سولدوز به واسطه برخورداری از آب فراوان و زمین‌های حاصلخیز همواره از دیرباز مورد توجه اقوام مختلف از دوران‌های پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی و از غنی‌ترین دشت‌های باستانی کشور بوده به همین دلیل نیاز به بررسی و شناخت منظر فرهنگی این دشت با محوریت تپه تاریخی حسنلو ضروری و بسیار حائز اهمیت است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.