رئیس سازمان غذا و دارو:

کمبود شیرخشک رو به پایان است/ آبان ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار قوطی توزیع شد

سیدحیدر محمدی با بیان اینکه کمبود شیرخشک رو به پایان است و بازار به‌سمت اشباع پیش می‌رود، گفت: در مجموع ۳۰ روز آبان ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار عدد قوطی (رگولار) در کشور توزیع شد.

سیدحیدر محمدی امروز در اجلاس شورای کلان منطقه ۹ کشور که به‌میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مجتمع شهدای سلامت برگزار شد، اظهار داشت: در راستای اصلاح سیاست‌های ارزی شیرخشک و به منظور اطمینان از مدیریت صحیح زنجیره تأمین شیرخشک برای نوزادان، سازمان غذا و دارو اقدام به برپایی گروه‌های نظارتی گسترده در سطح کشور کرد؛ بدین ترتیب که شرکت‌های توزیع‌کننده شیرخشک، در سطح کشور به‌صورت همزمان مورد بازرسی قرار می‌گیرند.

 وی با بیان اینکه در مجموع ۳۰ روز آبان ماه، ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار عدد قوطی شیرخشک معمولی (رگولار) در کشور توزیع شد که عددی بی‌سابقه است تصریح کرد: این در حالی است که سال گذشته که وضعیت عادی بود، ماهانه بین ۵ میلیون تا ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار عدد قوطی توزیع شده است، به این ترتیب، این افزایش توزیع نشان از افزایش سرعت تأمین و توزیع دارد و حاکی از آن است که کمبود شیرخشک رو به پایان است و بازار به‌سمت اشباع پیش می‌رود.

رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: کشور در شرایط جنگ اقتصادی است و متناسب با آن تدابیر لازم در تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه سلامت اندیشیده شده است، حوزه سلامت وابسته به نرخ ارز است و یکی از مواردی که رابطه تنگاتنگ با مسائل ارزی دارد بحث تأمین دارو، تجهیزات پزشکی، اقلام دارویی و شیرخشک است.

محمدی افزود: برای برخی اقلام دارویی و شیرخشک از ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی استفاده می‌کنیم و با وجود آنکه در بودجه سالیانه اتباع و زائران و گردشگران غیرایرانی دیده نشده است، اما ما در برنامه‌ریزی‌مان این گروه‌ها را هم دیده‌ایم؛ البته مشکلاتی هم با ارز‌های غیررسمی ۵۰ هزارتومانی و بیشتر داریم، اما تلاشمان این بوده است که با همکاری بانک مرکزی خریدهای‌مان بر مبنای ۳ ارز رسمی باشد.

رئیس سازمان غذا و دارو ادامه داد: خوشبختانه در آبان ماه وضعیت خوبی در بحث تأمین شیرخشک داشتیم و امیدواریم که این وضعیت مطلوب و حتی بهتر از آن را در آذر ماه هم ببینیم. در حوزه دارو به ثبات نسبی رسیدیم و در زمینه اقلام و مواد آرایشی و بهداشتی هم مشکلی نداریم و ما در تمامی بخش‌های مرتبط با حوزه غذا و دارو نظارت جدی داریم.

محمدی با ابراز اینکه "یکی از مشکلات ما مطالبات بیمه‌هاست که در پرداختی‌ها به شرکت‌های خصوصی هم مشکل ایجاد کرده است"، خاطرنشان کرد: از بیمه‌ها می‌خواهیم که عملکرد بهتری در بحث پرداخت به شرکت‌ها، داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها داشته باشند.

وی اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه قول پرداخت ۱۲۰۰ میلیارد تومان را به وزارتخانه و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های تابعه در بحث دارو داده است، موضوعی که طبق دستور معاون اول رئیس جمهور است و امیدواریم که این پرداختی در اسرع وقت و بدون تأخیر انجام شود؛ همچنین خواستار اختصاص تسهیلات و اعتبارات موردنیاز از سوی بانک‌های عامل هستیم تا در حوزه ارزی به مشکل نخوریم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۸ ۱۱ آذر ۱۴۰۲
زن هم زنهای قدیم کدوم بچه قدیم شیرخشک استفاده میکرد جز شیر مادر...خانوما امروزه همش چسپیدن به بالا و پایین کردن سایز سینه.از بس دستکاریش کردن شیرشون خشک شده بچه بیچاره باید به جای شیر طبیعی مادر شیرخشک بخوره...در آینده انتظاری نباید از بچه های نسل جدید داشت شدن جوجه ماشینی???????
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۹ ۱۱ آذر ۱۴۰۲
لطفا هر چه سریع تر خیلی ممنون روزهایی که باید دنبال شیرخشک بگردم برای من مصیبت است باید کل شهر بگردم و هزار تا دعا بخوانم تا گیرم بیاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۹ ۱۱ آذر ۱۴۰۲
خاک برسرتون بیسوادهای سهمیه بگیر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۹ ۱۱ آذر ۱۴۰۲
خاک برسرتون بیسوادهای سهمیه بگیر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۷ ۱۱ آذر ۱۴۰۲
تو تامین شیر خشک بچه ماندید بعد تو می گویید مردم بچه دار شوند. واقعاً شما چقدر ادعا دارید و خجالت هم نمی کشید ؟