فرزین:

صندوق تثبیت ارزی تاسیس می شود

رئیس بانک مرکزی گفت: صندوق تثبیت ارزی برای پوشش ریسک و خطر نوسانات نرخ ارز در آینده راه اندازی می‌شود.

محمدرضا فرزین در مراسم عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور در مرکز مبادله ایران، اظهارداشت: این اولین اوراق جدید ارزی است که در داخل ایران معامله می‌شود؛ یکی دوبار قبل در خارج از کشور اوراق فروخته بودیم.

وی با بیان اینکه باید منابع لازم را برای رشد تولید فراهم کنیم، گفت: این اوراق یکی از مهمترین منابع تامین مالی برای رشد تولید است.

فرزین ضمن اشاره به اینکه بار‌ها گفتیم سیاست اصلی ما در بانک مرکزی سیاست تثبیت است که شامل بخش‌های مختلف می‌شود، تصریح کرد: در حوزه سیاست ارزی منظور ما از تثبیت کاهش بی ثباتی ارزی بود. اگر به زیر ۵ درصد برسد ارز را به سطح با ثباتی می‌رسانیم؛ الان توانستیم بی ثباتی ارز را کاهش دهیم.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه مرکز مبادله مرجع ما برای سیاست گذاری ارز بوده است، افزود: بزودی آثار فعالیت‌های این مرکز را مشاهده خواهیم کرد. الان هیچ کمبودی در درهم نداریم؛ آنقدر در مرکز درهم عرضه میکنیم که کسی نمی‌خرد و اخر روز درهم اضافه هم می‌آید.

فرزین گفت: سعی می‌کنیم علامت روبه جلو بدهیم؛ نمیخواهیم علامت رو به عقب بدهیم؛ میخواهیم بازرگانان قابلیت پیش بینی در بازار را داشته باشند.

وی با اشاره به تصویب صندوق تثبیت ارزی در بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: صندوق توسعه ملی قبل از این صندوق ذخیره ارزی بود، ولی برای اینکه مابه التفاوت درآمد دولت از نفت را به بخش خصوصی بدهیم صندوق توسعه را تشکیل دادیم؛ صندوق تثبیت ارزی هم برای پوشش ریسک و خطر نوسانات نرخ ارز در آینده راه می‌افتد.

فرزین گفت: به طور کلی مرکز مبادله باید بتواند ثبات و آرامش را در بازار ارز بوجود بیاورد و ارز را پیش بینی پذیر کند.

او گفت: نظرسنجی‌های ما نشان می ‌دهد انتظارات تورمی گرچه همچنان بالاست، ولی خوشبختانه کاهش یافته است. همچنین نرخ رشد نقدینگی ۲۶.۴ درصد اعلام‌شده است که تلاشمان کاهش این نرخ تا پایان سال به ۲۵ درصد است.

او این را هم گفت: تمام عملیات ارزی به مرکز مبادله می‌آید و ما در بانک مرکزی فقط سیاست گذاری ارزی را خواهیم داشت؛ اقدامات خاصی را هم درباره طلا باید انجام دهیم.

فرزین گفت: باید بتوانیم از منابع ارزی استفاده کنیم، نرخ ۶ درصد برای ارز خیلی جذاب است و سرمایه کذاران داخل و خارج می‌توانند از این اوراق مرابحه استفاده کنند. در بازار نوسانات کاهش یافته است تورم‌تولید به زیر یک درصد و صنعت صفر درصد شده است و این ما را به آینده و ادامه سیاست تثبیت امیدوار می‌کند.

برچسب ها: بانک مرکزی ، ارز
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۷ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
حالا کی افتتاح میشه تا ببینیم واقعیه یا اختلاس . آخه میمیک قیافه هاتون هم به حاج آقا خاوری میخوره
Iran (Islamic Republic of)
محمودزاده
۱۳:۴۳ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
بزک نمیر بهار می اد کمپوزه با خیال میاد بدرود عزیزم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۸ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
نمی خواد خودتون رو بندازید تو زحمت.اگه راست میگین بدون تشریفات و برید بانک های زیر مجموعه تون بخش تسهیلات درخواست چندرغاز وام بدین بعد بیاین اینجا نظرتون رو ثبت کنید.الان 50 روزه بانک ملی جلوی همه تسهیلات را بسته.صدامون هم به هیچ جایی نمیرسه دست ما به جایی بند نیست
Iran (Islamic Republic of)
یوسف
۱۲:۴۲ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
اینه صندوق هم برای افزایش دزدی داره ساخته می شه و برای افزای سرمایه سرمایه داران دقیقا مثل کاری که توی بورس با مردم شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۸ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
به به مستر سبیل دودی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۴ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
بقلی بگیر یکه کلافه .چکارش کنم بده بقلی......
آخرین اخبار