ایجاد عارضه‌های ترافیکی بدون پشتوانه‌های مطالعاتی

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: ایجاد عارضه‌های ترافیکی تنها موجب نارضایتی شهروندان خواهد شد.

احمد صادقی در یکصد و نود و هفتمین جلسه شورا گفت: ابتدا حضور ریاست سازمان بهزیستی به مناسبت روز جهانی معلولان و تکریم توانیابان را ارج می‌نهم و امیدوارم این حضور منشا خیر و برکت برای این قشر عزیز از جامعه شود.  

صادقی در ادامه و در تذکری گفت: در حالی که در دو سال گذشته نمایندگان مردم در شورای اسلامی شهر تهران بر انتقال نمایشگاه‌های پر مخاطب از داخل شهر تاکید داشته اند  و این مهم  را از مراجع ذیصلاح مطالبه کردند در اقدامی بی سابقه مرکز فروش لوازم خانگی در جنوب شرق پایتخت افتتاح می‌شود و جمعه سیاه ترافیکی را برای مردمان و ساکنان این محل رقم می‌زند.  

وی افزود: راه اندازی مجموعه‌ای بنام سرای ایرانی در منطقه ۱۵ شهرداری تهران باعث شد که جمعه ۱۰ آذر به جمعه سیاه ترافیکی در جنوب شرق تهران تبدیل شود.  

صادقی ادامه داد: سه راه افسریه، بزرگراه‌های آزادگان، امام علی (ع) و امام رضا (ع) دارای گره‌های ترافیکی است که باید برای حل آن به دنبال چاره‌ای باشیم، ولی متاسفانه راه اندازی مجموعه‌ای با این وسعت در یک منطقه شلوغ ترافیکی بدون توجه به پیوست‌های ترافیکی، ترافیک در این منطقه را چند برابر کرده است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: بر اساس گزارش شهروندان، جمعه ۱۰ آذرماه ترافیک در این منطقه به حدی بالا رفته بود که مسیر ۵ دقیقه‌ای در ۴۰ دقیقه طی شده است و علت این ترافیک شدید و چندین کیلومتری در محدوده سه راه افسریه، راه اندازی مجموعه سرای ایرانی بوده است.

وی همچنین افزود: بهره برداری از این مجموعه با حمایت شهردار منطقه ۱۵ اتفاق افتاده و این در حالی است که هیچ گونه پیوست و مطالعه ترافیکی برای آن لحاظ نشده است.

صادقی خاطر نشان ساخت: شهرداری در سال ۹۷ و بر اساس تبصره دوم مصوبه «الزام شهرداری تهران به شناسایی و رفع گره‌های ترافیکی و نواقص هندسی معابر و بزرگراه‌ها» ملزم شد که «فرآیند بررسی و تحلیل گلوگاه‌های ترافیکی را در کمیته‌های تخصصی شبکه معابر و کمیته تخصصی مهندسی ایمنی معاونت حمل و نقل و ترافیک مورد بازنگری قرار داده و در صورت لزوم با هدف تسریع و چابکی، فرآیند‌های تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها را اصلاح نماید.» در صورتی که شهرداری منطقه ۱۵ بدون توجه به این مصوبه و با تصمیم به راه اندازی فروشگاه لوازم خانگی  در سه راه افسریه، عملا تمام تلاش خود را برای افزایش ترافیک انجام داد!

وی ادامه داد: از طرف دیگر طبق ماده دوم مصوبه «الزام شهرداری تهران به استفاده از نتایج مطالعات عارضه سنجی ترافیک قبل از صدور پروانه برای ساختمان‌های با نرخ سفرسازی بالا (بزرگ مقیاس)» در سال ۱۳۹۹، «شهرداری تهران مکلف است نسبت به تهیه دستورالعمل انجام مطالعات عارضه‌سنجی ترافیکی ساختمان‌های با کاربرد‌های موضوع این مصوبه در سطح شهر تهران و فرآیند بررسی آن‌ها حداکثر ظرف مدت یک (۱) ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این مصوبه اقدام و پس از تأیید توسط کمیته فنی مذکور نسبت به ابلاغ آن جهت اجرا اقدام نماید.» که اگر شهرداری این اقدام را به انجام رسانیده بود، امروز شاهد راه اندازی مجموعه‌ای بزرگ در محلی کاملا نامناسب نبودیم.

صادقی گفت: این در حالی است که اصولا ابر فروشگاه‌های ارایه لوازم خانگی عمدتا خارج شهر قرار دارند، ولی اکنون  یک ابر فروشگاه که شاید از فروشگاه‌های خارج شهر هم بزرگتر است، در یکی از پر تراکم‌ترین محلات و مناطق تهران ایجاد می‌شود؟

وی همچنین افزود: مشکلات برگزاری نمایشگاه‌های پر مخاطب در محل دائمی نمایشگاه‌ها که جای خود؛ بزرگراه شهید چمران و به تبع آن بزرگراه‌های شاهراهی نظیر نیایش (آیت الله هاشمی)، شهید مدرس، شهید صدر و .. به حالت قفل شدن در می‌آید. یعنی زندگی میلیون‌ها شهروند تهرانی مختل می‌شود. در کنار این‌ها  برگزاری نمایشگاه کتاب در مصلی را از یاد نبریم.  

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: حال یک ابر فروشگاه که یقینا پر مخاطب است و در طول ایام هفته، ماه و سال مخاطبان بسیاری هم خواهد داشت و کما اینکه خرید از این فروشگاه مصادف با انتقال بار خواهد بود را در یکی از شلوغ‌ترین و پر ترافیک‌ترین مناطق تهران راه اندازی شده است. این یعنی قفل شدن رینگ ترافیکی جنوب شرق پایتخت برای ابد.

صادقی در ادامه گفت: باتوجه به موارد فوق سه تکلیف زیر را از شهرداری می‌خواهم:

۱- از شهرداری گزارش اجرای مصوبات فوق را درباره مجموعه سرای ایرانی ارائه نماید تا مشخص شود چه نهادی و با چه منطقی اجازه راه اندازی چنین مجموعه بزرگی را در سه راه افسریه صادر کرده است.

۲- شهرداری وضعیت تامین پارکینگ این مجموعه را برای شهروندان شفافسازی نماید، تا مشخص شود علت ترافیک سنگین، عدم تامین پارکینگ مناسب است یا سایر موارد.

۳- شهرداری مشخص نماید درحالی که ما به دنبال محدود کردن تبلیغات برای نمایشگاه‌ها هستیم، با چه منطقی تابلو‌های تبلیغاتی متعددی را به این مجموعه اختصاص داده است تا در ترافیک‌های ایجاد شده، بیش از پیش شریک باشد.

برچسب ها: شورا ، معلولان
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار