آمریکا، چین و هند بیشترین گاز‌های گلخانه‌ای جهان را تولید می‌کنند

داده‌های جدید نشان می‌دهد کشور‌هایی مانند آمریکا، چین و هند بیشترین میزان گاز‌های گلخانه‌ای را تولید می‌کنند که درحال نابودی طبیعت است.

داده‌های جدید نشان می‌دهد که  تولید نفت و گاز درآمریکا و تولید برق در چین و هند بیشترین افزایش در انتشار گاز‌های گلخانه‌ای جهانی را از سال ۲۰۱۵، زمانی که توافقنامه آب و هوایی پاریس امضا شد، داشته است.

گاردین گزارش داد بر اساس داده‌های منتشر شده در روز یکشنبه توسط پروژه Climate Trace، با وجود امضای بیش از ۱۰۰ کشور برای کاهش انتشار گاز متان، گاز گلخانه‌ای ۸۰ برابر قوی‌تر از دی اکسید کربن است، نیز افزایش یافته است. داده‌ها نشان می‌دهد که کشور‌ها و شرکت‌ها علیرغم تعهداتی که در توافق پاریس برای انجام این کار دارند، در گزارش دقیق انتشار گاز‌های گلخانه‌ای خود کوتاهی می‌کنند.

بیش از ۱۹۰ کشور از روز پنجشنبه در دبی گرد هم آمده‌اند تا جهان را در مسیر رسیدن به هدف پاریس برای محدود کردن افزایش دمای کره زمین به ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن قرار دهند. در هسته اجلاس آب و هوای سازمان ملل متحد Cop۲۸ در دبی، فرآیندی به نام فضای ذخیره جهانی وجود دارد (ارزیابی پیشرفت در جهت کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای مورد نیاز برای ماندن در محدوده ۱.۵ درجه سانتیگراد) با این حال، بسیاری از کشور‌ها نتوانسته اند آن را به روز رسانی کنند.

داده‌های جدید نشان می‌دهد که معادن زغال سنگ از چین مسئول بخش بزرگی از افزایش انتشار متان بین سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ بوده اند. چین تعهد جدیدی برای گنجاندن متان در برنامه‌های آب و هوایی ملی خود برای اولین بار امضا کرده است و در مورد راه‌های کاهش متان با آمریکا همکاری می‌کند. 

دانشمندان می‌گویند کاهش شدید متان بهترین شانس برای جلوگیری از بدترین اثرات گرمایش جهانی در کوتاه مدت است. بر اساس برآوردها، کاهش متان و سایر آلاینده‌های کوتاه‌مدت می‌تواند افزایش دمای جهانی را تا ۰.۳ درجه سانتی‌گراد کاهش دهد.

پروژه Climate Trace نشان داد که شعله ور شدن متان از تولید نفت و گاز نیز منبع قابل توجه و گسترده انتشار گاز‌های گلخانه ای است. سرکوب شعله ور شدن یک راه سریع برای کاهش قابل توجه در متان است. بیش از ۵۰ شرکت نفت و گاز در Cop۲۸ با یک «شتاب‌دهنده کربن‌زدایی» امضا کردند که به وسیله آن تأثیرات آب و هوایی فعالیت‌های خود را کاهش می‌دهند، اگرچه متعهد به کاهش تولیدشان نشده‌اند.

دیوید تانگ، مدیر کمپین صنعت جهانی در گروه فشار بین‌المللی Oil Change، گفت: شتاب‌دهنده کربن‌زدایی جهانی یک حواس پرتی خطرناک از Cop۲۸ است. ما به توافقات قانونی نیاز داریم نه تعهدات داوطلبانه. علم روشن است: ماندن در دمای ۱.۵ درجه سانتیگراد مستلزم حذف کامل، سریع، عادلانه و با بودجه سوخت‌های فسیلی است که از هم اکنون شروع می‌شود.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار